Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|

Odlotowe wydatki Polskiej Agencji Kosmicznej. Miażdżący raport NIK

25
Podziel się:

Polska Agencja Kosmiczna wydała 10 mln zł na pensje pracowników, bilety lotnicze i wynagrodzenia dla konsultantów. Niektórzy z nich brali pieniądze za samą gotowość do doradzania.

Odlotowe wydatki Polskiej Agencji Kosmicznej. Miażdżący raport NIK
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Do takich wniosków miała dojść Najwyższa Izba Kontroli. Na jej wystąpienie pokontrolne powołuje się Radio Zet. Zarząd agencji wydał prawie 10 milionów złotych z publicznych pieniędzy. Jednocześnie nie przeprowadził przetargów i konkursów.

Na pensje poszła połowa budżetu. Pozostałe 5 milionów złotych wydano na ubezpieczenie pracowników, wypłacenie nadgodzin i ekwiwalentów, a także na koszty podróży. Na same bilety lotnicze poszło ponad 200 tysięcy złotych.

Prawie 350 tysięcy złotych pochłonęły honoraria dla ekspertów za doradztwo. Eksperci nie dostarczyli sprawozdań ze swojej działalności. Mieli także brać pieniądze tylko za gotowość do doradzania.

Jednak wystąpienie pokontrolne NIK dotyczyło roku 2016, a od tego czasu w Polskiej Agencji Kosmicznej doszło do zmian. W październiku został odwołany ze stanowiska prezesa PAK profesor Marek Banaszkiewicz, ponieważ KPRM nie zatwierdził sprawozdań z działalności Agencji w roku 2015.

Jednocześnie 2016 r. był pierwszym pełnym rokiem działalności Agencji. - Był to okres intensywnych prac merytorycznych związanych z realizacją ustawowych zadań Agencji i jednoczesnej kontynuacji prac organizacyjnych związanych z rozwijaniem działalności nowej organizacji. Jak często w takich przypadkach, nie był on wolny od błędów. Jednak warto zauważyć, że Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie, choć z uwagami, zaopiniowała sprawozdanie Agencji z wykonania planu finansowego w IV kwartale 2016 r. - mówi cytowana przez radio Urszula Szwed - Strych z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Agencja istnieje od trzech lat. W założeniu ma wspierać polski przemysł kosmiczny, łącząc światy biznesu i nauki. Ma także pomagać polskim firmom pozyskiwać fundusze z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Agencja ma działać na rzecz rozwoju technik satelitarnych, mających zastosowanie w komunikacji, nawigacji, monitoringu środowiska czy prognozowaniu pogody.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
leszek
5 lata temu
NASA nigdy nie była w kosmosie , a te wszystkie agencje sa tylko do okradania ludzi. nie byli na ksiezycu a sygnał satelitarny nadawany jest z ziemi. Telefony satelitarne to zwykłe telefony z lepszym nadajnikiem i odbiornikiem. Poza tym , spijcie smacznie Lemingi.
Konopnicki
5 lata temu
w systemie socjalistycznym korupcja jest traktowana jako norma.
Marsjanin
5 lata temu
Poland Cannot Into Space! Tak na poważnie to z tymi nadgodzinami bylo niezłe, moźna się domyślać, że deadline ich gonił i żeby zdążyć to musieli po godzinach robić. Tylko pytanie: jaki deadline jak "Poland Cannot Into Space".
Wa
5 lata temu
Wcale mnie to nie zaskakuje. Sam pomysł powołania takiej agencji był chory. Efekty jej działania są praktycznie żadne. Bardzo niewielka część polskich przedsiębiorstw jest w stanie konkurować na tym rynku o zlecenia ESA lub NASA z firmami wyspecjalizowanymi. Trzeba jeszcze pamiętać o corocznej polskiej składce do ESA. Obawiam się że bilans strat po podliczeniu wszystkich kosztów byłby o wiele większy.
Jowita
5 lata temu
Fanaberie referendalne Komorowskiego kosztowy 150mln
...
Następna strona