Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polski grafen połączył siły

23
Podziel się:

Osiem polskich instytucji połączyło siły i wspólnie działają na rzecz komercjalizacji polskich rozwiązań dotyczących grafenu. Inicjatywę Graphen in Poland tworzą innowatorzy z polskich placówek naukowych i z prywatnych firm.

Polski grafen połączył siły
(PAP/Leszek Szymański)

Osiem polskich instytucji połączyło siły i wspólnie działają na rzecz komercjalizacji polskich rozwiązań dotyczących grafenu. Inicjatywę Graphen in Poland tworzą innowatorzy z polskich placówek naukowych i z prywatnych firm.

O inicjatywie poinformowali PAP przedstawiciele Graphene in Poland.

- Inicjatywa Graphene in Poland została powołana przez środowisko naukowo-badawcze we współpracy z sektorem przemysłowym w celu komercyjnego wykorzystania polskich osiągnięć naukowych - mówi twórca jednej z metod produkcji grafenu wysokiej jakości, dr inż. Włodzimierz Strupiński z ITME. Graphene in Poland tworzą: Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME), Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Wydziały Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Łódzkiego, firmy Nano Carbon, Advanced Graphene Products (AGP) i SECO/WARWICK.

Graphene in Poland rozpoczął działalność podczas trwającej od poniedziałku w Warszawie międzynarodowej konferencji Graphene Week. Instytucje wspólnie prezentują na niej prototypy urządzeń wykorzystujących grafen.

Grafen, czyli jednoatomowa warstwa węgla, wykazuje szereg właściwości nie występujących razem w jakimkolwiek innym materiale. Jest niezwykle wytrzymały, elastyczny, przezroczysty, przewodzi ciepło i prąd, może być też izolatorem. Jego zastosowanie bada się w wielu dziedzinach. Może posłużyć m.in. do skonstruowania elastycznych smartfonów, wydajniejszych ogniw słonecznych, superczułych detektorów gazów i opracowania nowatorskich terapii antynowotworowych. - Grafen zapoczątkował nową epokę technologii materiałów dwuwymiarowych, a Polska jako jeden z liderów w tej dziedzinie wyznacza kierunki innowacyjnego rozwoju - mówi dr Strupiński.

- Pierwszym wspólnym działaniem inicjatywy jest polska strefa wystawiennicza w trakcie Graphene Week, w której pokazujemy prototypy urządzeń grafenowych - mówi prof. dr hab. Katarzyna Pietrzak, zastępca dyrektora ds. naukowych w ITME. Graphene Week to najważniejsza na świecie konferencja naukowa o grafenie organizowana w ramach Graphene Flagship - największego unijnego programu badawczego w historii. Polska została poproszona o przygotowanie tegorocznej edycji wydarzenia w uznaniu wkładu w badania nad grafenem.

Instytucje tworzące Graphene in Poland mają się czym pochwalić: naukowcy z ITME wynaleźli unikalną metodę produkcji grafenu na węgliku krzemu, potrafią też pokryć grafenem warstwę germanu. Według ekspertów obydwie technologie mogą zrewolucjonizować elektronikę. ITME udało się też pokryć nowym materiałem arkusz miedzi o rozmiarach przemysłowych, a więc 50 cm x 50 cm, co jest dokonaniem na skalę światową. Co więcej, pracownicy ITME zbudowali szybę grzejącą z warstwą grafenu oraz pierwszy na świecie, gotowy do sprzedaży grafenowy czujnik pola magnetycznego.

Politechnika Łódzka opracowała z kolei niepowtarzalny grafen wielkopowierzchniowy HSMG R (High Strength Metallurgical Graphene R), czyli wytwarzany na ciekłym metalu. Uczelnia razem z SECO/WARWICK stworzyła też GraphRoll. Ten materiał umożliwi skonstruowanie baków na paliwo dla samochodów o napędzie wodorowym, które będą zabezpieczone przed eksplozją.

Z kolei Politechnika Warszawska rozwija działalność Laboratorium Grafenowego. Pracuje w nim nad znacznym obniżeniem kosztów otrzymywania grafenu. Uczelnia we współpracy m.in. z ITME opracowała także z wykorzystaniem grafenu: inteligentne materiały do filtracji wody pitnej, pasty przewodzące i atramenty do druku, bezprzewodowy czujnik glukozy, rezystywny czujnik ciśnienia oraz elastyczny wyświetlacz dla elektroniki.

- Wyróżniamy się różnorodnością technologii, skalą produkcji i jakością na najwyższym poziomie. Pod tym względem dorównujemy światowej czołówce - podsumowuje prorektor ds. innowacji na Politechnice Łódzkiej prof. Piotr Kula.

W ramach inicjatywy Graphene in Poland firmy Nano Carbon i Advanced Graphene Products - spółka spin-off Politechniki Łódzkiej - zajmą się komercjalizacją wyników polskich badań. AGP ma w planach m.in. wprowadzenie na rynek komponentów grafenowych do kompozytów dla branży lotniczej i motoryzacyjnej. Obydwie firmy wesprze SECO/WARWICK, producent urządzeń Graphmaster do wytwarzania grafenu wielkoformatowego.

- W grafen inwestują już największe firmy na świecie, ale ten rynek jest jeszcze bardzo młody. Polska ma wciąż szansę znaleźć na nim niszę we współpracy z biznesem - mówi prof. Mariusz Zdrojek z Politechniki Warszawskiej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
the observer
4 lata temu
Jest 2020 i co? Aresztowania za grafen
!!!!!!!!!!!!!...
8 lat temu
Polska nie wymyśliła grafenu, to kolejna ściema żeby wyciągnąć pieniądze na pseudo badania!
Waw
8 lat temu
Szkoda, że ten grafen w rzeczywistości nie jest o grubości jednego atomu węgla.
Ealdon
8 lat temu
A na chińskim portalu Alibaba można grafen kupować na metry.
asd
8 lat temu
bedą wymyslali zastosowanie...bo produkcje juz stracilismy
...
Następna strona