Notowania

Przejdź na
wiadomości
09.06.2015 12:17

Polskie Inwestycje Rozwojowe finalizują projekty. Prezes zdradza plany

Finalizowane są między innymi inwestycje w elektrociepłownie i analizowane w górnictwie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Stróżyk/Reporter)

Jeszcze w tym roku można się spodziewać finalizacji projektów o wartości powyżej miliarda zł w ramach programu Inwestycje Polskie - mówi prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych Jerzy Góra. Finalizowane są między innymi inwestycje w elektrociepłownie i analizowane w górnictwie - między innymi w Nową Kompanię Węglową.

- Można się spodziewać w najbliższym czasie, i to nie bardzo odległym, finalizacji projektów inwestycyjnych z kilku kluczowych sektorów polskiej gospodarki - powiedział Góra. - Jesteśmy na końcowym etapie szczegółowej analizy dużych projektów, w tym o wartości powyżej miliarda zł. Jednak nawet na tak zaawansowanym etapie prac inwestor może wycofać się z inwestycji. Ponieważ nie mamy na to wpływu, będę informował tylko o tych projektach, w przypadku których jesteśmy przekonani, że w krótkim czasie zapadną decyzje o ich realizacji - zastrzegł.

Do PIR spływają m.in. propozycje finansowania budowy nowych elektrociepłowni, ostatnio PIR i EDF podpisały umowę ws. inwestycji w Toruniu o wartości ponad pół miliarda złotych. - Jeżeli chodzi o sektor energetyczny, to liczba projektowanych w różnych miejscach Polski elektrociepłowni, elektrociepłowni połączonych ze spalarniami śmieci jest rzeczywiście większa niż w innych obszarach biznesu, ale to wynika z realnych potrzeb. Wiele elektrociepłowni jest w stanie technologicznym, który trudno dzisiaj zaakceptować - powiedział prezes. Uzasadnił, że PIR szczególnie się nimi zajmują także ze względu na założenie wspierania rozwoju nowoczesnych technologii i instalacji przyjaznych środowisku, poprzez znaczną redukcję poziomów szkodliwych pyłów i gazów.

- Rzeczywiście potwierdzam: mamy kilka projektów, nad którymi pracujemy i niedługo wspólnie z inwestorami będziemy mogli informować zamknięciu finansowania dla tych inwestycji - przyznał Góra.

Pytany o inwestycje w górnictwie odparł, że gospodarka związana z węglem to istotna część polskiej gospodarki, która wymaga przekształceń. - Polska energetyka pozostanie oparta w znacznym stopniu na konwencjonalnych źródłach energii. Są przykłady rentownych kopalni prywatnych w Polsce. Na proces przekształceń krajowego sektora wydobywczego patrzymy z optymizmem i analizujemy możliwości inwestycyjne - również w Nową Kompanię Węglową S.A. - powiedział. Zastrzegł, że PIR mogą finansować tylko projekty efektywne ekonomicznie.

- Górnictwo było zawsze ważnym punktem odniesienia również w Polskich Inwestycjach Rozwojowych. Pracujemy nad wieloma projektami dotyczącymi różnych form działania w tym sektorze i niewątpliwie dopiero analiza efektywności ekonomicznej pokaże, a mamy projekty w których jesteśmy już po stosownych analizach, czy będziemy w stanie to realizować - zaznaczył prezes.

- Analizujemy stosowną dokumentację (dot. Nowej KW), która jest podstawą podejmowania decyzji, natomiast jest mi trudno dzisiaj powiedzieć, jakie to będą decyzje i w jakim towarzystwie - dodał. Jak jednak zaznaczył, myśli "o szerszym pakiecie" inwestycji, ponieważ górnictwo to nie tylko wydobycie węgla, ale także ogromny przemysł bezpośrednio powiązany z tym sektorem, który również wymaga modernizacji i nowych technologii.

- Jest sporo zaawansowanych projektów, które wprowadzają do biznesu coś, na czym nam bardzo zależy - innowacyjność i oparte o wiedzę nowoczesne technologie - powiedział Góra. Dodał, że chodzi także o finansowanie instalacji proekologicznych w procesach produkcji energii związanych na przykład z utylizacją opadów, zastosowaniem gazów koksowniczych czy wykorzystaniem miałów węglowych.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz