Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wynik negocjacji najlepszy w historii. Polsko-rosyjskie porozumienie w sprawie przewozów drogowych

108
Podziel się

- Odnieśliśmy sukces w niełatwych negocjacjach ze stroną rosyjską. Po raz pierwszy od 15 lat polscy przewoźnicy wiedzą, jaka liczba zezwoleń przysługiwać im będzie na przyszły rok. To zapewnia możliwość planowania operacji transportowych z dużym wyprzedzeniem - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Polska uzyskała 230 tys. zezwoleń na przewozy drogowe do Federacji Rosyjskiej. To najlepszy wynik w historii.

W wyniku negocjacji uzyskano 230 tys. zezwoleń na przewozy drogowe do Federacji Rosyjskiej, w tym 70 tys. najbardziej pożądanych zezwoleń na kraje trzecie.
W wyniku negocjacji uzyskano 230 tys. zezwoleń na przewozy drogowe do Federacji Rosyjskiej, w tym 70 tys. najbardziej pożądanych zezwoleń na kraje trzecie. (Shutterstock/Jaroslav Pachy sr)
bErYOSzp

W ostatni wtorek i środę w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Rozmowy dotyczyły kontyngentu zezwoleń na przewozy drogowe oraz warunków wykonywania operacji transportowych na terytorium obydwu państw. W rozmowach wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Transportu Rosji, Inspekcji Transportu Drogowego, organizacji zrzeszających przewoźników i pracodawców transportu drogowego.

Największa w historii liczba połączeń

- W wyniku negocjacji udało się nam uzyskać 230 tys. zezwoleń na przewozy drogowe do Federacji Rosyjskiej, w tym 70 tys. najbardziej pożądanych zezwoleń na kraje trzecie. To bardzo dobra wiadomość dla polskich przewoźników. Jeszcze nigdy nie dysponowaliśmy tak dużą liczbą zezwoleń. Przypomnę, że w 2009 r. tych zezwoleń było w sumie 125 tys., w tym na kraje trzecie zaledwie 25 tys. - dodał minister Andrzej Adamczyk.

Zobacz także: Zobacz też: Papierosy pakowali w kartony na pizzę. Nielegalna fabryka zlikwidowana:
bErYOSzr

Na rok 2018 uzgodniono kontyngent w wysokości 230 tys. zezwoleń dla każdej ze stron, w ramach którego polscy przewoźnicy otrzymają 70 tys. zezwoleń na przewozy do/z krajów trzecich oraz 160 tys. zezwoleń na przewozy dwustronne/tranzytowe. Przewoźnicy rosyjscy będą dysponowali 220 tys. zezwoleń dwustronnych/tranzytowych oraz 10 tys. zezwoleń na kraje trzecie. Ustalony kontyngent na przewozy do/z krajów trzecich jest najwyższy w ramach dotychczasowych polsko-rosyjskich relacji. Zezwolenia te pozwalają polskim przewoźnikom na wykonanie przewozów drogowych głównie z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej i dalej w kierunku wschodnim, w czym specjalizują się polscy przewoźnicy drogowi.

Podczas rozmów zadecydowano także o przeprowadzeniu dodatkowej wymiany zezwoleń na 2017 rok. Polscy przewoźnicy uzyskali dodatkowo 11 tys. zezwoleń na przewozy do/z krajów trzecich. Uzgodniono, że wszystkie zezwolenia z 2017 roku zachowają ważność do 28 lutego 2018 r.

Kontrole będą mniej dolegliwe

Tematem rozmów były także uzgodnienia w zakresie warunków wykonywania przewozów drogowych. Ważnym ustaleniem jest uzyskanie zapewnienia od Rosji, że podczas powtórnej kontroli na jej terytorium nie może być podważana decyzja poprzedniej kontroli w zakresie określenia rodzaju przewozu i rodzaju wymaganego zezwolenia podczas realizacji jednego przewozu.

bErYOSzx

- To długo wyczekiwana sytuacja, jesteśmy zadowoleni z rezultatów negocjacji - powiedział prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego Piotr Litwiński. - Jest szansa na uzyskanie stabilizacji wśród polskich przewoźników - dodał prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek.

Sytuacja w zakresie przewozów do Rosji jest na bieżąco monitorowana w ramach grupy roboczej ds. trudnych.

bErYOSzS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(108)
dry
4 lata temu
Może już idzie z Rosją ku normalności. Oby.
Hsv
4 lata temu
Rosja powina być naszym głównym sojusznikiem a nie prowokant wojenny za oceanu przez którego źle skończymy
polak
4 lata temu
Polska powinna dbać o jak najlepsze relacje z sąsiadami, zwłaszcza z Niemcami i Rosją. Zarówno dla naszego bezpieczeństwa jak i korzyści gospodarczych.
bErYOSzT
bogu
4 lata temu
Ale nie udało sie wymóc na Rosji zwrotu Krymu dla Ukrainy ?
EmigrantUK
4 lata temu
Wszystko zaczęło się od słowa i od słowa zginie W krainie bursztynowych polan, w cieniu orła skrzydeł Jesteśmy synami pogan i choć już znamy Boga imię W moich żyłach Odra płynie, z godła jestem Słowianinem
...
Następna strona