Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Propozycja PKO BP pomoże frankowiczom? "Zagrywka raczej propagandowa"

Propozycja PKO BP pomoże frankowiczom? "Zagrywka raczej propagandowa"

- Niczego to nie załatwia, niczego nie rozwiązuje i z pewnością nie satysfakcjonuje środowiska kredytobiorców frankowych - mówi o pomyśle PKO BP Janusz Szewczak. Fot. EAST NEWS
- Niczego to nie załatwia, niczego nie rozwiązuje i z pewnością nie satysfakcjonuje środowiska kredytobiorców frankowych - mówi o pomyśle PKO BP Janusz Szewczak.

Propozycja banku PKO BP dla frankowiczów zakładająca przewalutowanie tych kredytów na złotówki to raczej zagrywka propagandowa i realnie raczej nie ulży kredytobiorcom - uważa wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Janusz Szewczak. Mamy komentarz banku w tej sprawie.

Jak pisał w ubiegłym tygodniu "Puls Biznesu", PKO BP przygotował własną ofertę dla frankowiczów. Oferta ma zostać skierowana tylko do osób w najtrudniejszej sytuacji finansowej, czyli tych, którym rata pochłania przynajmniej 65 proc. dochodu. Propozycja banku zakłada też, że wysokość raty kredytu po przewalutowaniu będzie podobna do tej sprzed przewalutowania.

- Moim zdaniem jest to raczej bardziej zagrywka propagandowa niż realne ulżenie frankowiczom, czy rozwiązanie kwestii kredytów w walutach obcych - skwitował w poniedziałek Szewczak.

Jego zdaniem projekt PKO BP mieści się w propozycji prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa NBP o zwiększeniu puli funduszu wsparcia dla kredytobiorców.

- W mojej ocenie to niewiele zmienia i niewiele realnie oznacza dla kredytobiorców frankowych. Opinie tego środowiska o tych rozwiązaniach są bardzo krytyczne i raczej wskazują, że to kolejny ukłon w stronę sektora bankowego, a nie frankowiczów - dodał Szewczak.

Zobacz też: Prezydent podpisał ustawę ułatwiającą eksmisje

 

 

Zaznaczył, że na razie nie znamy jeszcze samych szczegółów, a warunki przewalutowania mogą się okazać tak mało korzystne, że niewielu ludzi będzie to satysfakcjonować.

- Nie wiadomo, po jakim kursie dojdzie do takiego przewalutowania. Na pewno nie będzie to kurs z dnia zaciągnięcia kredytu - zauważa Szewczak.

- Niczego to nie załatwia, niczego nie rozwiązuje i z pewnością nie satysfakcjonuje środowiska kredytobiorców frankowych. Zobaczymy w praniu, jakie będą szczegóły, ale nie wróżę tej propozycji wielkiego sukcesu - dodał.

W odpowiedzi na te słowa bank przesłał do nas swój komentarz: "PKO Bank Polski z uwagą śledzi pojawiające się w ostatnim czasie inicjatywy ustawodawcze dotyczące hipotecznych kredytów walutowych. Ostateczny kształt planowanych regulacji systemowych nie jest jeszcze znany. Po zakończeniu procesu legislacyjnego bank ponownie przeanalizuje sytuację" - czytamy w oświadczeniu.

Szewczak w swoim dzisiejszym wystąpieniu przypomniał również, że gdyby PKO BP nie przejęło banku Nordea, to w ogóle nie miałby problemu kredytów we frankach.

- Przecież oni kupili i zapłacili za bank Nordea, który był zapchany prawie wyłącznie kredytami walutowymi. Byli tacy eksperci i byli tacy politycy, którzy ostrzegali przed tym, że jest to bardzo kosztowne i niebezpieczne przedsięwzięcie, ale jednak nie posłuchano. Dzisiaj mają olbrzymią pulę kredytów tak zwanych frankowych - powiedział.

Do przejęcia Nordei doszło w 2013 roku, jeszcze za rządów PO-PSL. Do teraz prezesem PKO BP pozostaje Zbigniew Jagiełło, wybrany w czasie, gdy premierem był Donald Tusk.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Młot
2017-12-18 18:47
Nie zdziwił bym się.. PKO ma podejście prokonsumenckie
mareg
2017-08-23 14:56
Szewczak to nie jest przypadkiem gość od SKOKów? Kumpel Biereckiego. A PKO BP czy to nie przypadkiem bank kontrolowany przez państwo?
Joanna
2017-08-23 05:41
taki sam biznes jak PKO z Nordea zrobił BZ WBK kupując Kredyt Bank,
Pokaż wszystkie komentarze (19)