Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla polskiego górnictwa. Kto się dorzuci i kto tym pokieruje?

0
Podziel się:

Minister skarbu przyznaje, że początkowe pomysły zaangażowania firm energetycznych w ratowanie kopalń mogły być dla spółek zbyt ryzykowne.

Pomoc dla polskiego górnictwa. Kto się dorzuci i kto tym pokieruje?
(M. Śmiarowski / KPRM)
bFfYSxTV

Teraz inwestycją ma zająć się Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw.

Andrzej Czerwiński (na zdjęciu) zapewnił w radiowej Jedynce, że fundusz, który dysponować będzie kwotą 4-6 mld złotych, będzie zarządzany przez fachowców. Andrzej Czerwiński zaprzeczył, że nowy pomysł nie wyklucza zaangażowania państwowych koncernów energetycznych w górnictwo. Dodał, że górnictwo to "okazja do dobrego biznesu".

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że do funduszu, który będzie ratował górnictwo poprzez inwestycje w Nową Kompanię Węglową, złoży się energetyka - PGE oraz Energa. Ta ostatnia jest skłonna przekazać funduszowi pakiet akcji Elektrowni Ostrołęka. Z kolei Tauron chce kupić kopalnię Brzeszcze.

bFfYSxTX

Kilka dni temu wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński mówił, że jedynym sposobem na poprawę rentowności kopalń jest zamykanie nieopłacalnych chodników i szybów.

Według Piechocińskiego, polskie górnictwo musi radzić sobie z niskimi cenami na rynkach europejskich. To wymaga solidarnej koordynacji działań ze strony rządu, kopalń i przywódców związkowych.

Wicepremier Piechociński jest pewien, że nie można dłużej dopłacać do węgla. Trzeba w takiej sytuacji w zdeterminowany sposób przesuwać wydobycie na chodniki, gdzie wydobywa się najniższym kosztem i rezygnować z tych pokładów, z których węgiel ma cenę wyższa niż rynkowa.

Górniczy związkowcy grożą protestem. Ich zdaniem, porozumienie, które zawarli z rządem, nie jest realizowane. Według związkowców, w maju miała powstać nowa Kompania Węglowa. Potem termin przesunięto na czerwiec, następnie na lipiec, później - na koniec sierpnia.

bFfYSxUd
Zobacz także: Zobacz też, jakie surowce ma Polska
bFfYSxUy
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)