Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Piotr Kucharski
|

Poncyljusz: Banki nie powinny zarabiać na spreadach

0
Podziel się:

Wszyscy powinni spłacać kredyty walutowe po takim samym kursie, np. średnim NBP.

Poncyljusz: Banki nie powinny zarabiać na spreadach

Money.pl: Waldemar Pawlak ponownie zabiera się za spready bankowe. Chciałby ustawowego ich ograniczenia, a najlepiej w ogóle zlikwidowania. Czy potrzebujemy państwowej regulacji w tym zakresie?

Paweł Poncyljusz, poseł PJN: Na pewno dzisiaj mamy dość swobodny styl traktowania spreadów, tzn. każdy bank sam sobie wymyśla jaki ma kurs kupna na dany dzień. I te różnice nie mają żadnego uzasadnienia. Nie widzę jakiegoś matematycznego algorytmu dlaczego określono taką, a nie inną wysokość. Analitycy pokazują, że kursy zakupu walut dla spłacających kredyty są jednak bardzo wysokie.

Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem dla spłacających kredyty w walutach obcych, było oparcie spłaty o kurs NBP. Wydaje się, że to będzie najbardziej optymalne i obiektywne rozwiązanie. Oczywiście szczegóły są do doprecyzowania. Jednak ja sam, mając kredyt we frankach i cierpiąc z tego powodu w ostatnich miesiącach, jestem zwolennikiem tego rozwiązania.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t128583.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/masz;kredyt;we;franku;nie;panikuj;bedzie;taniej,133,0,749957.html) Masz kredyt we franku? Nie panikuj, będzie taniej Tylko propozycja Waldemara Pawlaka miałaby działać niejako wstecz, tzn. osoby, które już mają kredyt walutowy nie musiałyby podpisywać z bankami aneksów do umów, żeby móc samemu wpłacać pieniądze w określonej walucie.

Moim zdaniem jesteśmy w stanie przygotować ustawę, która działa do przodu. Jeśli chodzi o każdy kolejny kredyt to myślę, że nie ma problemu.

Ale moim zdaniem to też jest rozmowa z przedstawicielami tych banków, które udzielają kredytów, żeby od dnia przyjęcia ustawy obowiązywało to we wszystkich kredytach, również dla osób, które, tak jak ja, już mają zaciągnięte kredyty. To jest tak naprawdę dobra wola banków. Ale to też kwestia rozmowy rządu z bankami, żeby te ostatnie do takiego rozwiązania dostosowały.

To jest oczywiście kwestia technicznych rozwiązań. Ale powinniśmy doprowadzić któregoś dnia do tego, że wszyscy kredytobiorcy, niezależnie od tego, czy kredyty wzięli 10 lat temu, czy dopiero biorą, mają możliwość po tym samym, średnim kursie dokonywać tych transakcji.

Po ostatniej rekomendacji KNF kredytobiorcy już dziś mogą spłacać kredyt walutowy w walucie w jakiej został wzięty. Jednak aby to nastąpiło trzeba podpisać z bankiem aneks do umowy. I tutaj zaczynają się schody, bo niektóre banki za wystawienie aneksu pobierają opłatę, która stanowi procent kwoty kredytu.

Tak naprawdę banki powinny te aneksy przygotowywać bez dodatkowych kosztów. A jeśli to stanowi dla nich tak wielki problem to niech liczą według kursu NBP na dany dzień i wtedy nie będzie rozróżnienia i wszyscy będą mieli po równo.

PKPP Lewiatan krytykuje pomysł wicepremiera Pawlaka. Ich zdaniem będzie to istotne naruszenie wolności gospodarczej, a co za tym ich przychodów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t127612.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/filar;nadchodzace;lata;to;walka;o;pozyczki;na;niski;procent,84,0,746068.html) Filar: Nadchodzące lata to walka o pożyczki na niski procent
Z tego co słyszałem to banki na samych spreadach zarobiły 1,5 mld złotych. To są spore pieniądze. Banki mają przede wszystkim zarabiać na kredytach, na prowizjach, opłatach, ale nie na graniu kursem walut.

Wydaje mi się, że nie ma jakiegoś wielkiego zagrożenia wolności gospodarczej. A z drugiej strony mamy coś takiego jak interes społeczny. Dzisiaj wiele rodzin bardzo dotkliwie odczuwa wzrost kursów walut w stosunku do złotówki. To powoduje, że większą część naszych dochodów musimy przeznaczać na spłacenie kredytów.

Jeśli ten projekt trafi do Sejmu zyska pana poparcie?

Byłbym na pewno skłonny na ten temat rozmawiać i wczytywać się w tego typu projekt, bo warto jednak dbać również o interesy kredytobiorców.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/resort;finansow;zna;kurs;euro;w;2020;roku,86,0,751190.html) Resort finansów zna kurs euro w 2020 roku O ile Polska nie przyjmie jeszcze unijnej waluty, euro ma być warte 3,47 zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t38641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/hsbc;stawia;na;mocnego;zlotego,1,0,751361.html) HSBC stawia na mocnego złotego Analitycy spodziewają podwyżki stóp procentowych i znacznego umocnienia naszej waluty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t127050.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/frank;bedzie;drozszy;o;20;groszy;raty;wyzsze;co;najmniej;o;100;zl,235,0,741099.html) Frank będzie droższy o 20 groszy. Raty wyższe co najmniej o 100 zł Rośnie zadłużenie posiadaczy kredytów. To może oznaczać kłopoty ze sprzedażą mieszkania.
wiadomości
wywiad
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)