Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Posiadacze kredytów we frankach nie zapłacą podatku. Eksperci chwalą pomysł, ale...

Ekonomiści oceniają propozycję zmian, która ma pomóc osobom spłacającym kredyty w szwajcarskiej walucie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Newseria)
Mateusz Szczurek, minister finansów

Dobra wiadomość dla ponad 950 tysięcy osób spłacających kredyty we frankach szwajcarskich. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić dla nich ulgi podatkowe. Eksperci chwalą ten pomysł, ale proponują też kolejne zmiany.

- Z satysfakcją przyjmujemy informację, że minister finansów zapowiedział podpisanie rozporządzenia w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego korzyści z tytułu zrestrukturyzowanych kredytów hipotecznych oraz ujemnych rat kredytowych, co ma pomóc kredytobiorcom mającym problemy ze spłatą rat - czytamy w opinii ekspertów Business Centre Club, m.in. byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego, Stanisława Kluzy oraz prof. Stanisława Gomułki, byłego wiceministra finansów.

Odnieśli się oni w ten sposób do propozycji resortu finansów, który chce by posiadacze kredytów we frankach zostali zwolnieni z podatku dochodowego, jeżeli jakakolwiek zmiana w warunkach kredytu spowoduje dla nich korzyść majątkową.

Chodzi np. o korzyść związaną z tym, że kredytobiorca obecnie może płacić ratę w oparciu o ujemne stopy procentowe w Szwajcarii. Propozycja resortu finansów znalazłaby też zastosowanie, gdyby bank po negocjacjach z klientem zdecydował się umorzyć część zadłużenia, bądź „usztywnić” kurs franka. We wszystkich tych przypadkach klient musiałby zapłacić podatek od poniesionej z tego tytułu korzyści. To ma się lada dzień zmienić. Mateusz Szczurek zapowiedział, że podpisze rozporządzenie w tej sprawie do piątku.

Eksperci BCC podkreślają, że wszelkie zmiany, które będą służyć temu, by posiadaczom kredytów we frankach było lżej, powinny być w głównej mierze oparte o negocjacje samych klientów z bankami. Nie powinny też dyskryminować osób spłacających kredyty w innych walutach, np. w złotych.

Dodatkowo BCC wskazuje, że potrzebne są kolejne zmiany w kredytach. Według ekspertów BCC należy zlikwidować zasadę, że klient odpowiada przed bankiem całym majątkiem, a powinien tylko do wartości zabezpieczenia kredytu. To ważne, bo dziś w wielu przypadkach wartość zobowiązania we frankach przekracza wartość mieszkania, na które zostało ono zaciągnięte. Postulują też likwidację opłaty sądowej, „która jest istotną barierą w dostępie do procesu sądowego z bankiem dotyczącego kredytu hipotecznego”.

- Banki powinny w obecnej sytuacji wziąć na siebie współodpowiedzialność za udzielane kredyty, także te udzielane w przeszłości, i partycypować w ryzykach oraz kosztach z nimi związanych. Jednocześnie państwo powinno stworzyć mechanizmy, które w interesie stabilności sektora finansowego zwiększą siłę negocjacyjną klientów oraz pozwolą straty finansowe banków i klientów rozłożyć na lata - czytamy w opinii BCC.

Według danych Biura Informacji Gospodarczej kredyty we frankach szwajcarskich na koniec listopada 2014 roku spłacało w sumie ponad 950 tysięcy osób. Ich wartość wynosiła wówczas 137 miliardów złotych.

Problemy posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich stały się jednym z ważniejszych tematów kampanii wyborczej. Dość daleko idące obietnice w tym zakresie złożył Andrzej Duda. Zapowiedział on przewalutowanie kredytów do złotego według kursu, po którym były one zaciągane.

„Suchej nitki” na tego typu pomysłach od dawna nie zostawiają przedstawiciele sektora bankowego, jak i sam nadzór finansowy.

- Realizacja propozycji w tym kształcie i obecnych warunkach rynkowych doprowadziłaby do destabilizacji sytuacji sektora bankowego, a w szczególności do zagrożenia bezpieczeństwa depozytów złożonych w bankach, ograniczenia akcji kredytowej, wzrostu opłat i prowizji z tytułu usług bankowych oraz marż nowo udzielanych kredytów - oceniła KNF w swojej opinii.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kredyty we frankach, wiadomości, kraj, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz