Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Witold Ziomek
Witold Ziomek
|

Poselskie pensje to niewielki ułamek kosztów Sejmu. Sprawdzamy, ile wyniosą oszczędności

141
Podziel się:

Na obniżkach poselskich pensji kancelaria sejmu oszczędzi około 13 mln złotych rocznie, czyli 2 proc. swoich wydatków. - Będzie skromniej - mówił Jarosław Kaczyński zapowiadając tę zmianę. Jednak patrząc na skalę wydatków, dużo skromniej nie będzie.

Na utrzymanie Sejmu Senatu i kancelarii Prezydenta wydajemy z budżetu ponad miliard zł. To zaledwie 0,2 proc.
Na utrzymanie Sejmu Senatu i kancelarii Prezydenta wydajemy z budżetu ponad miliard zł. To zaledwie 0,2 proc. (EastNews)
bEKaBlYR

Na obniżkach poselskich pensji kancelaria Sejmu oszczędzi około 13 mln złotych rocznie, czyli 2 proc. swoich wydatków. - Będzie skromniej - mówił Jarosław Kaczyński, zapowiadając tę zmianę. Jednak patrząc na skalę wydatków, dużo skromniej nie będzie.

Wszystkie wydatki z budżetu państwa na 2018 rok to łącznie 397 mld złotych. Na utrzymanie kancelarii Sejmu wydajemy 591 mln, Senatu - 211 mln, a prezydenta - 210 mln złotych. Razem - 1 mld 12 mln złotych, co stanowi zaledwie 0,25 proc. wszystkich państwowych wydatków.

Podstawowe wynagrodzenie posła to w tej chwili około 10 tys. złotych, czyli 4 mln 600 tys. w skali roku. Do tego dieta, którą dostaje każdy parlamentarzysta. Rocznie podstawowe pensje i diety poselskie kosztują budżet państwa prawie 70 mln złotych.

bEKaBlYT

Na utrzymanie biura poselskiego każdemu posłowi przysługuje ponad 12 tys. złotych miesięcznie. W skali roku kancelaria Sejmu wydaje na ten cel około 60 mln złotych. Pozostałe pieniądze to m.in. koszty zagranicznych podróży, zakup samochodów, ryczałty na paliwo, obsługa budynków i wreszcie pensje dla pracowników, których jest w Sejmie ponad 1200.

Bezpłatne wejściówki na Impact'18 - * *wystarczy się zarejestrować

Zapowiadana przez PiS obniżka wynagrodzeń dotyczy wyłącznie pensji podstawowej parlamentarzystów. Do podstawy każdy poseł dolicza dodatki funkcyjne, m.in. za pełnienie funkcji przewodniczącego czy wiceprzewodniczącego komisji. Maksymalnie może dostać dodatkowo 35 proc. wynagrodzenia. Możemy przyjąć, że w Sejmie jest ok. 30 komisji, czyli ok. 30 posłów pełni funkcję ich szefów, ok. 100 posłów zajmuje stanowiska wiceprzewodniczących, a 40 - przewodniczących podkomisji stałych. Biorąc to wszystko pod uwagę rocznie kancelaria oszczędzi 13 mln złotych. To zaledwie 2 proc. całego tegorocznego budżetu.

bEKaBlYZ

Oglądaj też: Kaczyński obniży pensje posłom. "To populizm"

Zapowiadana obniżka ma dotyczyć również senatorów. Kancelaria Senatu wyda w tym roku 211 mln złotych, z czego 12 mln na podstawowe pensje członków izby. Po wejściu w życie zmiany, byłoby to 9 mln 600 złotych, czyli niecałe 3 mln złotych mniej.

Niewiele mniej niż Senat wyda w tym roku kancelaria prezydenta. Z 210 mln zł zapisanych w budżecie, 240 tys. to pensja głowy państwa. Budżet kancelarii obciążają też emerytury byłych prezydentów. Zgodnie z polskim prawem, Bronisławowi Komorowskiemu, Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i Lechowi Wałęsie przysługuje po 6 tys. złotych emerytury. Rocznie kosztuje to 216 tys. złotych.

bEKaBlZa

Byli prezydenci mają też prawo do pobierania ryczałtu na prowadzenie biur. 12 tys. złotych miesięcznie, co daje w sumie ponad 430 tys. złotych miesięcznie.

W tegorocznym budżecie kancelarii prezydenta zapisano też 7 mln złotych na organizację, zapowiedzianego przez Andrzeja Dudę, referendum konstytucyjnego.

Komentarz

Zaplanowane przez PiS obniżki poselskich pensji sprawią, że w skali roku kancelaria sejmu oszczędzi maksymalnie kilkanaście milionów złotych. Tymczasem, wtegorocznym budżecie wydatki na politykę znacząco wzrosły.W 2017 roku, budżet kancelarii sejmu wynosił o ponad 80 mln złotych mniej. Podobnie urosły kwoty przeznaczane rocznie na utrzymanie senatu i kancelarii prezydenta.

- Będzie skromniej - mówił Jarosław Kaczyński, zapowiadając wprowadzenie zmian w poselskich pensjach. Liczby mówią co innego.

bEKaBlZb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKaBlZu
KOMENTARZE
(141)
Wojtek
rok temu
A co z utrzymaniem kancelarii premiera i ministerstw?
miraty
3 lata temu
Jedyny dziki kraj gdzie posłowie pis cieszą się z odebranych im wypłaty....
pisowiec
3 lata temu
wiecie dlaczego zlodzieje z PiS przekaze pieniadze na Caritas? Odpowiadam :odpis podatku w przypadku przekazania darowizny na Caritas jest 100% .I np zlodziej Szydlo calosc pieniedzy przekazanych odpisze sobie od podatku i wszystko otrzyma z powrotem !!! Tak ze budzet panstwa ta darowizna nie bedzie kosztowac 65 tys tylko 195 tys zlotych !!!! dlaczego bo 65 tys poszlo na Caritas 65 odpisze sobie szydlo i otrzyma z powrotem i 65 zamiast zaplacic panstwu panstwo jej bedzie musialo oddac!!!!. Przekazujcie ten post pokazujacy zlodziejska zmiane!!
bEKaBlZv
Jan
3 lata temu
To nie ma sie co dziwic ze kto tylko moze to pcha sie do rzadu bo tam i tak nawet po zmniejszeniu maja cztery razy wiecej niz przecietny Polak
xxxx
3 lata temu
Nareszcie niech pobieraja pensje tak jak reszta obywateli gdyz wszyscy mamy takie same zoladki . Zabrac samochody ktorymi jezdza wszedzie za nasze pieniadze ... Ktos w koncu zaczal myslec i moze cos z tym bezprawiem zrobi ....
...
Następna strona