Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Po 5 latach nie podważy się już ważności pozwolenia na budowę. Uproszczenia już w przyszłym roku

Po 5 latach nie podważy się już ważności pozwolenia na budowę. Uproszczenia już w przyszłym roku

Od 2018 roku wiele formalności związanych z budową zostanie uproszczonych.
Od 2018 roku wiele formalności związanych z budową zostanie uproszczonych.

Od 2018 roku wiele formalności związanych z budową zostanie uproszczonych. Projekt gwarantujący m.in. to, że starsze pozwolenia na budowę nie wolno będzie podważać, trafił właśnie do konsultacji publicznych.

Właściciele nieruchomości, którzy po co najmniej pięciu latach liczonych od daty załatwienia końcowych formalności, poinformowali o zakończeniu budowy, mogą spać spokojnie. Ich pozowania na budowę będą nie do ruszenia – pisze "Rzeczpospolita". W przypadku uzyskania pozwolenia na użytkowanie termin będzie ośmioletni.

Jak czytamy w dzienniku, inwestycje celu publicznego okres ten będą miały jeszcze bardziej skrócony - do trzech lat, licząc od dnia, kiedy pozwolenie na budowę stało się ostateczne. Pod warunkiem jednak, że rozpoczęto już budowę.

Masz pralkę w kuchni? Łamiesz prawo!

Zmienić się mają również warunki zabudowy. Obecnie wydawane są bezterminowo, ale będą obowiązywały jedynie dwa lata. Ograniczenie tego okresu ma ukrócić spekulacje gruntami. W czasie dwóch lat bowiem istotnie może zmienić się otocznie inwestycji.

Projekt ustawy uściśla też zasady ustalenia dobrego sąsiedztwa. Jak tłumaczy "Rz", to dzięki niej ustala się, czy inwestycja nawiązuje do istniejącej zabudowy, czy nie. Zamiast analizowania każdej działki, która jest w obszarze, sprawdzane będą jedynie te bezpośrednio sąsiadujące z inwestorem.

Projekt trafił już do konsultacji publicznych. Nowe prawo może więc obowiązywać już w przyszłym roku.

Czytaj także
Polecane galerie
Jajo
2017-09-25 18:25
Jakie dobre sąsiedztwo?Obok mojej działki są trzy domy.Kostka wybudowana za komuny,dom parterowy i parterowy z poddaszem.Do którego mam dostosować mój dom?
Pit12
2017-09-25 14:19
Wszystko fajnie gdyby wszędzie były uchwalone MPZP. Dopóki 80% zabudowy opiera się na prowizorkach urbanistycznych będzie pole do nadużyć przez deweloperów czy inwestora publicznego.
traktorek
2017-09-25 12:45
Czyli wystarczy metrowej szerokości pasek oddzielający planowaną budowę od Twojej działki i już nie będziesz stroną, choćby wpływ na Ciebie był bardzo znaczny? Urzędnik, często bardzo życzliwy deweloperowi, klepnie i jesteś załatwiony. Genialne.