Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

800 mln zł pożyczki dla TVP. Pieniądze mogą nie wrócić do państwa

25
Podziel się:

Informacja o udzieleniu Telewizji Polskiej 800 mln zł pożyczki przez Skarb Państwa zelektryzowała pod koniec lata media w całym kraju. Jak się okazało, państwo może nigdy nie odzyskać tych pieniędzy.

800 mln pozyczki stanie się zapomogą?
800 mln pozyczki stanie się zapomogą?

Powód? Rząd udzielił pożyczki niejako pod zastaw przepisów, które dopiero się tworzą.
Przekazanie TVP 800 mln zł państwowych pieniędzy z Funduszu Reprywatyzacyjnego to efekt podpisanej 21 lipca umowy. Wniosek o pożyczkę złożyła telewizja kierowana przez Jacka Kurskiego. Gigantyczna pomoc zbiegła się w czasie z ukrywaniem przez państwowego nadawcę informacji o stanie finansów spółki.

Udzielenie pożyczki okazało się dopiero wstępem do prawnego absurdu, bowiem warunki umowy są, co najmniej, szokujące. Wiceminister finansów Leszek Skiba w odpowiedzi na interpelację posła Nowoczesnej Grzegorza Furgo przyznał, że we wniosku o pomoc telewizja przedstawiła "projekcje finansowe na lata 2017-2023, które wskazują, że sytuacja finansowa TVP pozwoli na terminową spłatę pożyczki”. Jest jednak haczyk.

"Prognozy finansowe zostały sporządzone przy założenia wprowadzenia regulacji prawnych mających na celu ustabilizowanie systemu finansowa spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz stałego wpływu przychodów z reklamy oraz sponsoringu” – dodał Skiba.

Z tych słów wynika, że Telewizja Polska spłaci pożyczkę tylko w sytuacji, gdy przyjęta zostanie ustawa abonamentowa zwiększająca ściągalność tej daniny. Przeciętny podatnik może tylko pomarzyć o tym, by jakikolwiek bank udzielił pożyczki z zastrzeżeniem, że jeśli ustawodawca nie zmieni przepisów, nie będzie konieczności jej zwrotu.

TVP pieniądze Skarbowi Państwa powinna zwrócić do 30 grudnia 2023 r.

Ustawa abonamentowa do lamusa?

Z publikacją na stronach Sejmu odpowiedzi na interpelację posła Furgo zbiegło się przyjęcie przez rząd nowelizacji tegorocznego budżetu. Zakłada ona przekazanie mediom publicznym 980 mln zł z tytułu "rekompensaty za utracone w latach 2010-2017 wpływy z opłat abonamentowych z tytułu zwolnień ustawowych". Ta decyzja sugeruje, że zostanie odłożona w czasie lub trafi do lamusa szykowana w resorcie kultury ustawa o nowym sposobie pobierania abonamentu RTV.

Słyszeliśmy już wiele wersji pomysłu na poprawę ściągalności daniny. Każdy z nich dotykał kieszeni każdego podatnika.

Zobacz także: Zobacz też, w jaki sposób miał działać nowy abonament:

Z pisma wiceministra finansów wynika także, że wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki nie miał możliwości odmówić udzielenia pożyczki, bowiem kluczową rolę na mocy prawa, miała premier Beata Szydło. Równocześnie szefowa rządu "nie posiada uprawnień w zakresie ingerowania w jakiekolwiek sprawy TVP” w tym nie może zarządzić "jakichkolwiek działań w obszarze prowadzonej w spółce polityki finansowej”.

Telewizja Polska może się więc zadłużać, a premier może się temu tylko przyglądać. Interweniować mógłby jej zastępca Piotr Gliński, Rada Mediów Narodowych lub Rada Nadzorcza TVP. Wszystkie te organy są jednak zdominowane przez osoby wskazane przez PiS.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
Janusz Gospod...
6 lat temu
Propaganda kosztuje niestety a ja od pierwszego dnia nie mialem zadnych watpliwosci ze tak sie to skonczy. Dlaczego? A no chocby dlatego ze PiS niestety rzadzic po gospodarsku nie potrafi wiecej uwagi poswiecajac ideologii. Czy to czegos czasem nie przypomina?
Moje ?
6 lat temu
to tak samo jak z kolekcją Lubomirskich- kasa wydana -i niech wierzyciel sie martwi. A wierzyciel macza palce w tej "ZUPIE' i skwarki wyjmuje !
kkk
6 lat temu
A czy we wniosku padł warunek że nie spłacą? Nawet jeśli ktoś wypłacił na podstawie tej "prognozy", to nie oznacza że rząd odpowiada za jej niespełnienie.
Stefan
6 lat temu
Coraz więcej tego złodziejstwa wychodzi na wierzch.
iiji
7 lat temu
spokoje - wiadomo kto tworzył - nik , prokuratura, skazanie, więzienie. Jako nauczka dla reszty ,którym się wydaje jak łatwo i szybko można tworzyć ustawy,
...
Następna strona