Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy walczą o pracowników z Polski. Dają 800 euro miesięcznie za samą naukę zawodu

295
Podziel się

Podobnie jak polscy, tak niemieccy pracodawcy cierpią na brak rąk do pracy. Nasi sąsiedzi chcą sobie z problemem poradzić dzięki gotówce. Oferują Polakom 800 euro miesięcznie netto za samą naukę zawodu. Jak pracodawcy nie stać na wypłatę, dorzuci do tego państwo.

Największym powodzeniem wśród Polaków cieszą się kursy na pielęgniarki czy pielęgniarzy. Bo można się na nie zgłaszać do czterdziestki
Największym powodzeniem wśród Polaków cieszą się kursy na pielęgniarki czy pielęgniarzy. Bo można się na nie zgłaszać do czterdziestki (ROBERT STACHNIK/REPORTER)
bDgHFyLF

Niemieccy pracodawcy, podobnie jak polscy, cierpią na brak rąk do pracy. Nasi sąsiedzi poszukają ratunku wśród Polaków. Oferują 800 euro netto miesięcznie za samą naukę zawodu.

Polskich pracowników za Odrę mają przyciągnąć specjalne programy, na przykład "Główka pracuje". Ten organizuje Urząd Pracy w przygranicznym Pasewalku. Dzięki niemu można najpierw nauczyć się konkretnego fachu, a potem, po trzech latach praktycznej nauki, dostać niemiecki etat. Polega to na tym, że naukę pobiera się w konkretnej firmie, która potem ma zatrudnić swojego ucznia.

W ramach projektu "Główka pracuje" można dostać pracę na przykład w przygranicznych klinikach czy supermarketach. Ale nie tylko. Przyuczanie do zawodu dla Polaków oferuje administracja samorządowa, a nawet ośrodek wypoczynkowy przy słynnym pałacu Sanssouci w Poczdamie.

bDgHFyLH

950 euro podczas nauki, potem nawet 1800 euro

Szkolenie w ramach programu trwa trzy lata. Przez ten czas zarabia się przynajmniej 800 euro netto miesięcznie. - Jeżeli firma oferująca naukę nie może zapłacić uczniowi takiej kwoty, to urząd pracy wyrównuje to wynagrodzenie właśnie do tego poziomu - tłumaczy w rozmowie z money.pl Bożena Witt z Urzędu Pracy w Pasewalku.

Polscy inżynierowie robią karierę w Niemczech. Zobacz wideo:

800 euro to kwota na początek. W kolejnych latach nauki wypłata może być wyższa. I tak podczas trzeciego roku szkolenia w klinice w Pasewalku można zarobić już 1150 euro miesięcznie. - Wysokość wynagrodzenia uczniowskiego zależy od firmy, ale zawsze wzrasta ona w kolejnych latach nauki - zaznacza Witt.

bDgHFyLN

Na największe pieniądze podczas ostatniej edycji programu mogli liczyć uczniowie przygotowujący się do fachu pielęgniarza i pielęgniarki oraz technologa żywności w przemyśle mięsnym. Tu wypłaty już w pierwszym roku nauki sięgały 950 euro.

A ile można zarobić po trzyletnim kursie? - W gastronomii czy hotelarstwie zarobki po ukończeniu nauki nie są zbyt wysokie – ok. 1650 euro brutto, ale już specjalista ds. logistyki w firmie REWE może liczyć po zakończeniu nauki na wypłatę rzędu 1800 euro netto miesięcznie - zaznacza Witt.

Najwięcej chętnych jest jednak na stanowiska pielęgniarskie. - Popularność wynika z tego, że inne oferty nauki są skierowane do osób w wieku 18-28 lat, a pielęgniarstwo ma ograniczenie do czterdziestego roku życia. Często jest to więc ostatnia szansa na zdobycie niemieckiego wykształcenia dla osób po trzydziestce - wyjaśnia Bożena Witt.

Do samego tylko programu "Główka pracuje" zgłasza się rocznie kilkadziesiąt osób. Zdarza się jednak, że część rezygnuje w trakcie nauki. Zwykle aby rozpocząć kurs, wystarczy polska matura, a nawet to nie jest wymagane w przypadku każdego fachu. Jak jednak zaznacza Witt, przy naborze ważne są dobre oceny w szkole.

bDgHFyLO

* * * Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl * * *

bDgHFyMi
wiadomości
KOMENTARZE
(295)
:-(
2 lata temu
Podsumowując: pielęgniarek w Polsce jednak nie będzie.
Grzegorz_T
2 lata temu
1800 Euro podczas nauki, a dla wyedukowanych 950 Euro podwyżki. To była by OFERTA. Macie turków to ich uczcie. Zaprosiliście cały świat to teraz im dajcie zawód i pracę. Po co Wam Polacy w Niemczech.
niemy
2 lata temu
po co im polacy przecież mają milion informatyków, lekarzy i inżynierów przyjętych w ostatnich latach ?
bDgHFyMj
Jacek
2 lata temu
A pamiętacie jak po wejściu Polski do Unii niemaszki blokowali Polakom dostęp do rynku pracy przez 7 lat. I teraz po sprowadzeniu całej armii opalonych inżynierów nagle zatęsknili za Polakami.
JHFK
2 lata temu
chyba te niemaszki kpią z nas ??? beżowym wypłacają1200 euro a nam dają 800 euro TRAKTUJĄ NAS JAK BIAŁYCH MURZYNÓW DO CZARNEJ ROBOTY ??? a musliny pod ŚCISŁĄ OCHRONĄ PRACOWAĆ IM NIE WOLNO ???
Najnowsze komentarze (295)
Małgośka
2 lata temu
dla mnie największa barierą żeby podjąc pracę w Niemczech był jężyk. nauczyłam sie go trochę na kursie. Laxo care go organizowało dla przyszłych opiekunek. Nie szło mi początkowo dobrze póżniej jak się osłuchałam to już zupełnie inaczej byłó. już sporo czasu jestem w Niemczech i sie osłuchałam z nim i w peł ni rozumiem moją podopieczna wczesniej były trudności w komunikacji
Małgośka
2 lata temu
dla mnie największa barierą żeby podjąc pracę w Niemczech był jężyk. nauczyłam sie go trochę na kursie. Laxo care go organizowało dla przyszłych opiekunek. Nie szło mi początkowo dobrze póżniej jak się osłuchałam to już zupełnie inaczej byłó. już sporo czasu jestem w Niemczech i sie osłuchałam z nim i w peł ni rozumiem moją podopieczna wczesniej były trudności w komunikacji
Mareks
2 lata temu
NAWET 1800 ojro ŁAŁ ZADZIERAM KIECĘ I LECĘ !!! Ta stawka to chyba dla roboli z Bangladeszu. Nawet nie będę tego komętował żenada !!!
pisse pisis
2 lata temu
tyle dostaje normalnie uczen w niemczech w trzecim roku nauki zawodu w pietwszym roku jest 650 w drugim 700 a w trzecim 800 i to nie jest tylko dla polakow tak jest dla wszystkich uczacych sie zawodu w niemczech
gtrg
2 lata temu
A uchodźcy nie muszą pracować i mają tyle za siedzenie i robienie dzieci
Xyz
2 lata temu
Jak dla money pl 800 euro to duzo to nie wiem jak to skomentowac. Praca w innym kraju to minimum 2500 euro za mniej nie oplaca sie jechac
Jeanvalljean
2 lata temu
Co niemcom tylki podcierac za tys euro nie dziekuje wole polakom za 3 tys zlotych swoj honor mam Janina suprasl
Bogdan
2 lata temu
Pracuje w Niemczech, Niemiecki pracodawca jest wymagajacy, ale uczciwy. Place sa na rowni z placami Niemieckimi, jak ktos jest fachowcem. Wyksztalceni Polacy sa szefami Niemieckich Koncernow, przykladem jest moja przyjaciolka. Mam 55 lat, w Polsce prowadzilem tulaczke, tak sie traktuje Polaka we wlasnym Kraju.Polskie Zydowstwo, podaza za Polakami jak smrod. Nie zaleznie w jakim kraju sie jest nalezy omijac je. Jedynym ich zajeciem jest opluwanie nas, i czerpanie korzysci finansowych, a wlasciwi okradanie rodakow.
bDgHFyMb
ww
2 lata temu
Podobnie jak polscy cierpią na brak rąk do pracy ;-) Jaja sobie robicie? Porównujecie naszych niereformowalnych januszków biznesu do niemieckich przedsiębiorców że niby maja ten sam problem? Między nimi jest przepaść , nie ten poziom , tamci XXI wiek a nasi XIX wiek.
Egon
2 lata temu
Ludzie to sa bzdury nie dawajcie sie nabierac
MO
2 lata temu
a co Merkel nie załatwiła im islamskiej siły roboczej to niech sprowadzi tego islamskiego syfu jeszcze więcej
Piotr
2 lata temu
Zazdroszczę Wam młodzi takich możliwości.
Woj
2 lata temu
Czemu uchodźcy nie pracują?
jano
2 lata temu
nie walczą o polaków tylko o niewolników z polski
...
Następna strona