Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zarobki w ogłoszeniu o pracę. Tego chcą Polacy

Zarobki w ogłoszeniu o pracę. Tego chcą Polacy

Fot. ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER

Polacy chcą wiedzieć, ile będą zarabiać już na etapie czytania ogłoszenia o pracę – takie wnioski płyną z najnowszego raportu Work Service. Ten sam raport wskazuje na paradoks panujący na polskim rynku pracy. Choć bezrobocie jest znikome, co szósty Polak zgłasza problemy ze znalezieniem zatrudnienia.

Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w trzecim kwartale 2017 roku na polskim rynku pracy czekało ponad 131 tysięcy nieobsadzonych miejsc pracy. Liczba wakatów wzrosła o 37,4 proc. w stosunku do wyniku z tego samego okresu przed rokiem. To pokazuje, że nie ma chętnych na coraz więcej miejsc pracy. W czym tkwi problem?

- Pracownicy i pracodawcy nie mogą się spotkać na rynku pracy – ocenia Piotr Adamczyk, prezes serwisu Kariera.pl. - W dzisiejszych warunkach informacje o ofertach pracy powinny bezpośrednio docierać do potencjalnych pracowników, a nie bazować na tym, że to kandydaci muszą aktywnie poszukiwać nowego zatrudnienia.

Wśród przeszkód w zalezieniu pracy kandydaci wymieniali kilka kwestii. Najczęstszym kłopotem podczas szukania pracy jest brak odpowiednich ofert dla osób z danym wykształceniem lub kwalifikacjami (45,5 proc.). Na drugim miejscu znalazł się brak odpowiedzi ze strony pracodawcy na przesłaną ofertę (24 proc.). Z kolei 1 na 10 kandydatów nie spełniał wymagań, a co 20 nie był zadowolony z wysokości pensji.

Zobacz także: Na co stać Kowalskiego? Tak zmieniła się siła nabywcza Polaków

Większość ofert pracy w zachodniej Europie zawiera informacje o płacach. Co więcej, w niektórych krajach skandynawskich wszystkie wynagrodzenia są w pełni jawne. Czy w Polsce również byłoby przyzwolenie na takie rozwiązanie? Zdecydowana większość Polaków, bo aż 83,9 proc., uważa, że stawki z wynagrodzeniem powinny być jawne już w ogłoszeniu o pracę. Odmienny punkt widzenia ma jedynie 13,6 proc. pracowników, a co dwudziesty (4,8 proc.) jest zdecydowanie przeciwny takiemu pomysłowi. Najwięcej zwolenników takiego rozwiązania można znaleźć wśród osób zarabiających do 2000 złotych i posiadających wykształcenie zawodowe.

- Pierwszym krokiem do usprawnienia procesów rekrutacyjnych w Polsce powinno być powszechne informowanie o widełkach wynagrodzeń. Dzięki jawności stawek zarówno pracownicy już na starcie wiedzieliby czy warto aplikować na dane ogłoszenie, a pracodawcy nie marnowaliby czasu na rozmowy kwalifikacyjne z osobami, na które ich nie stać – podkreśla Adamczyk.

Czytaj także
Polecane galerie
MIETEK
2018-01-07 12:32
Wszystko wygląda pięknie ale krew mnie zalewa kiedy czytam ogłoszenie treści ....dam pracę ... zarobek 2000zl brutto m-cznie. Drugie ogłoszenie ... dam pracę dla Ukraina .... zarobki od 5000zł m-czynię. I co z kim walczyć do kogo się udać. Czy to jest prawo. Jak to rozumieć. Mam 62 lata i chce pracować lecz nikt nie chce przyjąć staruszka tak właśnie mówią pracodawcy. Co dalej . Robie wszystko by coś zrobić Lubie prace Lubie coś robić nie chce jałmużny od państwa chce pracy.
Robolik
2017-12-16 11:24
Błąd w artykule w Polsce nie ma pracowników są niewolnicy - może poza małymi wyjątkami zapewne w administracji publicznej ale ci raczej pracy nie szukają. Pozdro dla wszystkich co jeszcze nie mają mentalności NIEWOLNIKÓW
Niepełnosprawna
2017-12-16 10:14
Szkoda, że nikt nie przestrzega przepisów dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych w administracji i służbie publicznej. W prawie wszystkich instytucjach publicznych wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest o wiele niższy, niż wymagany próg 6%. Twierdzenie, że osoby niepełnosprawne nie zgłaszają się, a Ci co się zgłaszają są słabi merytorycznie jest nie prawdą. Niech ktoś w końcu zrobi z tym porządek, urzędy zamiast dawać przykład w pomocy aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych to marginalizuje takie osoby.
Pokaż wszystkie komentarze (48)