Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Praca po zawodówce. Blisko połowa absolwentów zadowolona

0
Podziel się:

W grupie pracujących w wyuczonym zawodzie najwięcej było absolwentów szkół policealnych i zawodowych.

Praca po zawodówce. Blisko połowa absolwentów zadowolona
(gerenme/iStockphoto)

Blisko połowa zeszłorocznych absolwentów szkół zawodowych w Małopolsce znalazła zatrudnienie, ale 43 proc. z nich wykonuje zajęcie niezgodne z wyuczonym zawodem - wynika z badania przeprowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

Jak poinformowała dziś Katarzyna Nyklewicz z WUP, 15 proc. zeszłorocznych absolwentów szkół zawodowych łączyło aktywność zawodową z dalszą nauką.

Badanie pokazuje, że najczęstszym powodem tego, iż absolwenci nie pracują w wyuczonym zawodzie były problemy ze znalezieniem pracy, która odpowiadała zdobytym przez nich kwalifikacjom. Część osób deklarowała jednak, że wybrała ofertę lepiej płatną niż związaną z zawodem, a jeszcze inni nie chcieli pracować w swoim zawodzie.

W grupie pracujących w wyuczonym zawodzie najwięcej było absolwentów szkół policealnych i zawodowych.

Największą zgodność wyuczonego zawodu z wykonywaną pracą deklarowali absolwenci z branży społeczno-medycznej (65 proc.), a najniższą - z branży informatyczno-elektronicznej (20 proc.).

Badani wskazywali po roku obecności na rynku pracy, że - ich zdaniem - podczas kształcenia brakowało przede wszystkim przygotowania praktycznego, np. obsługi specjalistycznych maszyn. Wśród braków absolwenci wymieniali również naukę języków obcych.

Według badania strategie absolwentów na rynku pracy są różne. Wielu z nich była zdeterminowana, by podjąć jakąkolwiek pracę. W ich ocenie pierwsza praca nie musiała być w zawodzie, mogła być na czarno, tysiące kilometrów od miejsca zamieszkania i mogła wymagać pełnej dyspozycyjności, pracy nawet na nocną zmianę.

Często oferty zatrudnienia nie w zawodzie były atrakcyjniejsze finansowo, ale jak wskazują wyniki badania absolwentów szkół zawodowych 2011 r., podejmowanie pracy zgodnej z wyuczonym zawodem i rozwijanie kariery z wykorzystaniem zdobytych kwalifikacji opłaca się bardziej, niż podejmowanie tej niezgodnej z wykształceniem zawodowym (mimo wyższego wynagrodzenia na początku). Absolwent z doświadczeniem w zawodzie zmieniając pracę mógł liczyć na większe zarobki.

Inną formą inwestycji w przyszłość było kontynuowanie nauki. Zdecydowało się na to 40 proc. przebadanych osób. Część z nich łączyło naukę z pracą. Byli to w większości absolwenci techników, którzy najczęściej wybierali kierunki studiów zgodne z wyuczonym zawodem.

Czytaj więcej w Money.pl
Mają propozycję dla młodych. Sprawdzi się? Posłowie PiS zarzucają rządowi, że nie działa na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy.
Najnowsze dane o zatrudnieniu w Polsce Eurostat podał informacje o tym, jak w pierwszym kwartale 2012 roku wyglądało zatrudnienie w naszym kraju.
Plaga bezrobocia. Bez Euro 2012 byłoby gorzej Ponad 2 miliony Polaków nie ma pracy.* Money.pl* sprawdził czy może się to zmienić oraz czy możemy liczyć na podwyżki płac.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)