Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Prezydent Andrzej Duda krytykuje UE. Jest zdziwiony ostatnimi decyzjami państw Zachodu

Prezydent Andrzej Duda krytykuje UE. Jest zdziwiony ostatnimi decyzjami państw Zachodu

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki od dłuższego czasu budują koalicję przeciwko Nord Stream 2 Fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/EAST NEWS
Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki od dłuższego czasu budują koalicję przeciwko Nord Stream 2

- Dziwię się, że UE chce się uzależnić od Gazpromu - tak prezydent Andrzej Duda reaguje na informacje, że państwa Zachodu wciąż chcą budować gazociąg Nord Stream 2. To oczywista odpowiedź na ostatnie słowa Angeli Merkel i jej zapewnienia, że Niemcy nie wycofają się z planów budowy gazociągu na dnie Bałtyku.

Na pytanie o gazowe bezpieczeństwo UE prezydent Andrzej Duda odpowiedział na konferencji w Wilnie. Relację z konferencji opublikowała Polska Agencja Prasowa.

- Mamy swoje doświadczenia jako Polska. Obserwowaliśmy doświadczenia Ukrainy, wobec której stosowano dostawy gazu jako broń w swoistej wojnie hybrydowej, prowadzonej przeciwko Ukrainie, polegającej na zakręcaniu tak zwanego kurka" - przypomniał prezydent, którego cytuje PAP.

Jednocześnie Andrzej Duda nie wykluczył, że Polska będzie dalej negocjować z Gazpromem i nie rezygnuje z rosyjskiego gazu. Prezydent jest jednak przekonany, że pozycja negocjacyjna Polski będzie zupełnie inna niż jeszcze kilka i kilkanaście lat temu.

Dlaczego? M.in. ze względu na działający w Świnoujściu port przyjmujący skroplony gaz. Dywersyfikacja dostaw pozwala na lepszą pozycje negocjacyjną. W efekcie nie będziemy przepłacać za energię.

W Wilnie prezydent Duda podkreślał też, że Polska jest sojusznikiem Litwy i w razie problemów z gazem wyciągnie pomocną dłoń.

Zobacz także: "Rosjanie sprzęgli interesy z Niemcami". Ostre słowa Morawieckiego

Oświadczenie prezydenta Dudy to oczywista odpowiedź na słowa Angeli Merkel, która przekonuje, że budowa Nord Stream 2 na dnie Bałtyku to projekt komercyjny. Inne zdanie ma premier Mateusz Morawiecki. Wielokrotnie podkreślał, że dla Rosji nie ma projektów komercyjnych w Europie. To zawsze jest element polityki.

Morawiecki skupił się na tej kwestii podczas niedawnego pobytu na Światowym Forum Gospodarczym w szwajcarskim Davos. Główne tematy to właśnie energetyka i zapędy Rosji. Śmiało można powiedzieć, że Polska budowała tam koalicję przeciwko Nord Stream 2.

Najpierw premier Mateusz Morawiecki poruszał ten temat w rozmowach z Norwegią i Danią w Davos. To był też temat dyskusji pomiędzy Morawieckim a Rickiem Perrym, sekretarzem ds. energii w administracji USA.

Zobacz także: Fakty i mity na temat instalacji LPG


 

Koalicja z Norwegią i Danią ma być przeciwwagą dla pozycji Rosji i jej kontaktów z Niemcami. Premier Mateusz Morawiecki w szwajcarskim Davos postawił na torpedowanie pomysłu budowy Nord Stream 2. Chce mobilizować partnerów do intensywnych działań.

Podczas rozmów z premierami Danii i Norwegii przekonywał do przyśpieszenia inwestycji w Baltic Pipe. Ma nią popłynąć do polski gaz z Norwegii. W ten sposób Polska próbuje stworzyć szeroką koalicję przeciwko budowie Nord Stream 2. Gazociąg w znaczny sposób zmniejszy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Jednocześnie mocniej uzależni Europę od rosyjskich fanaberii gazowych. O sprawie pisaliśmy tutaj.

gaz
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Alfred
2018-02-19 15:00
Puknijcie sie wszyscy w czolo ktorzy krytykujecie co robi prezydent co premier co rzad piszecie takie bzdury co wam slina na jezyk przyniesie,a co niby maja robic plaszczyć sie przed Unią przed Żydami ktorzy tam rzadza po dziś dzień trzeba być ślepcem by tego nie widzieć BARDZO DOBRZE ROBIĄ BO POLSKA NA TO ZASLUGUJE BY Z NIEJ NIE DRWIONO NIE WYTYKANO JA PALCAMI BY JEJ NIE POPYCHANO I NIE MÓWIONO CO MA ROBIĆ W DANEJ DZIEDZINIE ŻYCIA ,ZAPAMIETAJCIE JEDNO POLSKA BEDZIE POTĘGĄ GOSPODARCZĄ W EUROPIE tylko wy mlodzi w to nie wierzycie lecz zapamietajcie moje slowa!!
sanescobar
2018-02-19 12:38
Zaraz, zaraz, przecież WIELKI (he, he ...) Wódz powiedział wyraźnie: "nawet jeśli mielibyśmy zostać sami".
Poza tym, przecież "Polska wstaje z kolan" i nie będzie "się prosić" innych państw.
No to jak, pisiorki, obraźcie jeszcze kogoś, walnijcie pięścią w stół - to przecież najlepszy sposób na załatwianie polskich spraw i szukanie sojuszników, przynajmniej wg Waszej chorej wyobraźni...
leokadia
2018-02-19 12:09
Jak on smie krytykowac unie !!!! Lamia prawo..konstytucje czyli sa przestepcami!!!! Polacy wychodza na ulice czyli suweren nie popiera dzialan rzadu i prezydenta.Jak oni smia reprezentowac nasz kraj w tak niegodziwy sposob. wygrali przez 17% ale 80% Polakow icg nie chcialo !!!niech uszanuja ta czesc Polakow z ktorych pieniedzy dostatnio zyja!!!!
Pokaż wszystkie komentarze (74)