Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Projekt ministerstwa dotyczący rozliczeń VAT narusza przepisy UE? Gminy mogą mieć problemy

Projekt ministerstwa dotyczący rozliczeń VAT narusza przepisy UE? Gminy mogą mieć problemy

Fot. Shutterstock/bleakstar

Przygotowany przez resort finansów projekt dotyczący rozliczeń VAT przez samorządy jest krokiem w dobrym kierunku, ale powinien bardziej uwzględniać interes gmin - uważają eksperci. Ich zdaniem propozycja jest też zbyt skomplikowana.

We wrześniu 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że gminne jednostki budżetowe nie są podatnikiem VAT. Zdaniem ekspertów było to rewolucyjne orzeczenie - wynika m.in. z niego, że gminy muszą przejąć rozliczenia VAT swoich zakładów budżetowych, ale też same będą mogły odliczać podatek.

Czy polski system podatkowy powinien zostać zmieniony?

tak
nie

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Resort finansów obiecał, że da czas samorządom na przygotowanie się do nowego modelu rozliczeń i opracuje nowe przepisy.

Projekt ustawy o zasadach rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków europejskich przez jednostki samorządu terytorialnego oraz o zmianie ustawy o finansach publicznych ukazał się właśnie na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Ekspert w dziedzinie zamówień publicznych oraz funduszy unijnych z kancelarii GWW, Grzegorz Karwatowicz ocenił, że propozycje MF to krok w dobrym kierunku. Wyjaśnił, że w związku z ubiegłorocznym wyrokiem TS UE gminy mają problem związany z koniecznością zwrotu środków unijnych obejmujących refundację VAT zawartego w cenie realizowanych projektów.

Zgodnie z przepisami unijnymi VAT może być podatkiem kwalifikowalnym, czyli takim, który podlega refundacji z dotacji unijnych, ale tylko w sytuacji, kiedy inwestor - gmina - nie ma prawa rozliczyć podatku z urzędem skarbowym. Tymczasem Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził w wyroku, że gminy miały możliwość rozliczenia VAT z fiskusem. W związku z tym powinny też zwrócić odpowiednią część dotacji do budżetu UE.

- Resort finansów stwierdza w projekcie, że co prawda gminy miały możliwość rozliczenia VAT, ale jednocześnie nie muszą tych pieniędzy zwracać do UE. Mamy tutaj zastosowaną dziwną konstrukcję prawną. Projektowane przepisy mogą w istotny sposób naruszać regulacje UE, a jej zapisy mogą prowadzić do wielu problemów - ocenił ekspert GWW.

Zgodnie z projektem gmina ma wybór: jeżeli gmina zadeklaruje, że nie rozlicza VAT z urzędem skarbowym, to UE pozostawi jej dotacje; jeżeli natomiast oświadczy, że rozlicza VAT z urzędem skarbowym, to będzie musiała dotacje zwrócić wraz z odsetkami. Z tym, że na podjęcie decyzji samorząd ma czas do momentu wejście w życie ustawy, czyli tylko do 1 marca.

- Gminy powinny przeliczyć, co im się bardziej opłaca. Ale główny problem jest taki, że ustawa praktycznie nie zostawia samorządom czasu na wybór. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze dla budżetu państwa - powiedział Karwatowicz.

Doradca podatkowy, partner w kancelarii MDDP, Agnieszka Bieńkowska zwróciła uwagę, że o zwrot VAT z urzędu skarbowego będą mogły się ubiegać te samorządy, które do 1 marca zwrócą część VAT do budżetu UE. Tymczasem na pieniądze z urzędu skarbowego mogą czekać wiele miesięcy, w najlepszym przypadku otrzymają je po dwóch miesiącach od złożenia korekty. - W praktyce to oznacza, że wiele gmin będzie musiało najpierw wyłożyć pieniądze, a potem czekać na odzyskanie VAT-u. W wielu przypadkach będzie to niemożliwe, bowiem gminy takich rezerwowych pieniędzy w swoich budżetach nie mają - wskazała Bieńkowska.

Dodała, że najczęściej urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole, a w niektórych przypadkach sprawy dotyczące gminnego VAT znajdują swój finał w sądzie. Jej zdaniem przygotowane przepisy pozostawiają też duże pole do interpretacji. - Sytuacja najbardziej dotknie te gminy, które ubiegają się o zwrot VAT, ale jeszcze go nie dostały. W lepszej sytuacji będą te samorządy, które już odzyskały podatek. Co prawda będą musiały go zwrócić do UE wraz z odsetkami, ale przynajmniej mają je na koncie - powiedziała.

Jej zdaniem trudno będzie też wyjaśnić gminom, dlaczego mają oddawać pieniądze z odsetkami, skoro problem nie powstał z ich winy.

Orzekając w ubiegłym roku w sprawie gminnego VAT, unijny Trybunał przyznał rację gminie Wrocław, która spiera się z Ministerstwem Finansów o to, czy jej zakłady budżetowe są podatnikiem VAT. Z pomocą samorządowych zakładów budżetowych i gminnych jednostek budżetowych, czyli m.in. szkół, domów kultury, muzeów, inspekcji i straży, samorząd wykonuje zadania powierzone mu na podstawie ustawy o samorządzie gminnym. Gmina Wrocław uznała, że to ona jest podatnikiem VAT, bowiem spełnia kryteria ustawy o VAT, samodzielnie prowadząc działalność gospodarczą.

 

 

Zobacz także: Podatek obrotowy zamiast CIT? Kowalczyk: zastanawiamy się

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Dzisiaj
123.243.165.* 2016-01-24 08:27
Zwroca je z odsetkami dla EU. Przeciez rozchodzi sie o to zeby tych odsetek nie placic. Ta osoba powinna byc w trybie natychmiastowym zdjeta ze stanowiska,
LUK888
31.183.121.* 2016-01-23 07:16
Niech PiS nic nie robi bo to mistrzowie w robieniu niczego lub niszczeniu tego co jest. Taki jest cel tych ludzi. W Polsce płatnikami podatków na końcu są zawsze prości i zwykli obywatele. Rządzący i obywatele popierający PiS jeszcze tego nie rozumieją bo w latach 90-tych zapadli na nowo wykrytą wtedy chorobę psychiczną POMROCZNOŚĆ JASNĄ. Choroba ta zapewne przerodziła się na przestrzeni lat w POMROCZNOŚĆ CIEMNĄ, która charakteryzuje się głównie zapatrzeniem w siebie i swoje poglądy, jednocześnie narzucaniem ich społeczeństwu. WSZYSTKIE NOWE PODATKI OPŁATY I AKCYZY NA KOŃCU ZAWSZE ZAPŁACI PODATNIK, DOBRODZIEJE z pis-u.
wewa
81.190.200.* 2016-01-22 20:48
Wszędzie Petru Lub Nauer
Zobacz więcej komentarzy (8)