Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt ustawy o zatorach płatniczych trafi do konsultacji

3
Podziel się:

W tym tygodniu do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy o zatorach płatniczych. Zapowiedziała to minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Powstaną nowe regulacje prawne dotyczące rozliczeń między przedsiębiorcami.

Ustawa o zatorach płatniczych do konsultacji społecznych
Ustawa o zatorach płatniczych do konsultacji społecznych (Pawel Wisniewski/EAST NEWS)

Jeszcze w tym tygodniu do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy o zatorach płatniczych. Zapowiedziała to minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Powstaną nowe regulacje prawne dotyczące rozliczeń między przedsiębiorcami.

W piątek minister Emilewicz była w Gorzowie na konferencji poświęconej Konstytucji Biznesu. Podczas swojego wystąpienia zapowiedziała, że projekt tzw. ustawy o zatorach płatniczych już w przyszłym tygodniu trafi do konsultacji społecznych – informuje PAP.

Szefowa resortu przedsiębiorczości podkreśliła, że te zmiany prawne to wyjście naprzeciw oczekiwaniom firm, które twierdzą, że zatory płatnicze stoją na drodze do ich rozwoju.

- Uczciwy przedsiębiorca dostarcza towar lub usługę, wystawia fakturę, a następnie odprowadza podatek. A sam, aktualnie najdłużej w Europie, oczekuje na wynagrodzenie za to, co dostarczył – podkreślała minister Jadwiga Emilewicz.

Dodała, że 190-dniowe terminy płatności nie są rzadkością. Przeterminowane zapłaty to domena głównie dużych graczy na rynku.

- To właśnie duzi bardzo często w Polsce kredytują się u małych. Stąd propozycja ustawy o zatorach płatniczych, która w przyszłym tygodniu trafi do konsultacji społecznych. Zachęcam gorąco do składania swoich uwag do tej ustawy – mówiła Emilewicz.

Co się zmieni? Przede wszystkim przedsiębiorcy będą odprowadzali podatki dopiero po uzyskaniu zapłaty za towary czy usługi. Będzie to tzw. ulga na złe długi. Skrócony zostanie też termin na opłacenie faktur, do 30 dni.

- I tutaj zaczynamy od siebie. Administracja będzie miała obowiązek wystawienia zapłaty w terminie nieprzekraczającym 30 dni. Skracamy także ustawowe terminy płatności. Do 30-dni dla podmiotów równorzędnych oraz do 60-dni przy asymetrycznych – zapewniła minister Emilewicz.

Dodatkowo pojawi się zasada, że najwięksi podatnicy będą musieli ujawniać swoje praktyki płatnicze przy rocznych sprawozdaniach. Tak, by było wiadomo czy proceder kredytowania dużych u małych jest nagminnie stosowany.

W przypadku potwierdzenia takiego procederu dana firma musi liczyć się z pozbawieniem szeregu przywilejów i ulg podatkowych. Podczas wystąpienia Emilewicz przytoczyła rozwiązania wpisujące się w Konstytucję Biznesu i innych zmianach w prawie, których celem jest ułatwienie funkcjonowania przedsiębiorców w naszym kraju i stworzenie im przyjaznych warunków do rozwoju. M.in. poprzez zniesienie wielu obciążeń administracyjnych.

Zobacz także: Zobacz też: Rząd szuka rozwiązania problemu zatorów płatniczych

Minister przypomniała, że 6 września weszły w życie rozporządzenia znoszące ograniczenia terytorialne związane ze specjalnymi strefami ekonomicznymi.

- Dzisiaj po tych latach funkcjonowania, po pierwsze wiemy, że ograniczenie terytorialne jest ograniczeniem inwestycyjnym. Dotychczas obszary SSE to były mniej więcej grunty, które możemy porównać do połowy wielkości Warszawy. Dzisiaj mówimy o tym, że cała Polska jest SSE – mówiła Emilewicz.

Jak dodała, to od sprawnych i dobrych samorządów będzie bardzo dużo zależało, czy będą w stanie przyciągnąć do siebie atrakcyjnych inwestorów.

Konstytucja dla Biznesu to gruntowna reforma prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Patrycja
6 lat temu
Dobrze by było gdyby w końcu takie zapisy stanowiły realną pomoc dla przedsiębiorców, a różnie z tym bywa. W związku z tym sama staram się pilnować swoich interesów i sprawdzam kontrahentów pod kątem certyfikatu Rzetelna Firma. Jeszcze mi się nie zdarzył problem z kontrahentem, który go ma.
sadinternetow...
6 lat temu
Myślałem, że skróci się czas rozpatrywania pozwów o zapłatę do 30 dni.
Mr. X
6 lat temu
Dać dużym do wyboru, likwidacja odroczonych płatności albo przymus udzielania odroczonych płatności na tych samych warunkach przez nich. Ciekawe ile pociągnie Biedronka i Lidl jak klient za zakupy będzie mógł zapłacić ze 190, lub choćby 30 dniową zwłoką ;-)