Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przewodniczący KNF podał się do dymisji. Miał złożyć propozycję korupcyjną Leszkowi Czarneckiemu

592
Podziel się:

Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski podał się do dymisji - podała Polska Agencja Prasowa. Ma to związek z doniesieniami "Gazety Wyborczej" o rozmowie Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim. Według dziennika jeden z najbogatszych Polaków miał otrzymać od przewodniczącego KNF propozycję korupcyjną.

Jeszcze rano szef KNF deklarował, że nie rozważa rezygnacji
Jeszcze rano szef KNF deklarował, że nie rozważa rezygnacji (money.pl)

- W związku z nieuczciwymi i bezpodstawnymi atakami oraz oskarżeniami wysuwanymi przez pana Leszka Czarneckiego, będącymi w sposób niebudzący wątpliwości prowokacją dokonaną przez układ pragnący zdyskredytować moją osobę jako przewodniczącego KNF w celu wywarcia nacisku na rzetelnie prowadzony w KNF proces restrukturyzacji jednego z banków, z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa, składam dymisję z pełnionej przeze mnie funkcji - oświadczył Marek Chrzanowski, cytowany przez PAP.

Dodał, że "podjął kroki prawne w związku z fałszywymi oskarżeniami" naruszającymi - jak ocenił - jego dobre imię i "godzącymi w zaufanie publiczne" dla kierowanego przez niego urzędu.

Według "GW" Marek Chrzanowski ten miał zaoferować Leszkowi Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian z gigantyczną łapówkę. Chrzanowski miał sugerować Czarneckiemu zatrudnienie konkretnego prawnika z wynagrodzeniem w wysokości 1 proc. skapitalizowanej wartości Getin Noble Banku (około 40 mln zł). Według pełnomocnika Czarneckiego Romana Giertycha już sama propozycja zatrudnienia konkretnej osoby jest propozycją korupcyjną.

Marek Chrzanowski ma 37 lat i pochodzi z Mielca. Jest specjalistą od polityki podatkowej oraz pieniężnej. Doktoryzował się w 2006 r. w Szkole Głównej Handlowej, a w 2017 r. habilitował na tej samej uczelni (rozprawa habilitacyjna pt. ”Polityka regionalna a system finansów publicznych. Wpływ wydatków strukturalnych na tempo konwergencji polskich regionów”.)

Zobacz także: Prezes związku przedsiębiorców. "Nie wierzę w nic Czarneckiemu"

Przez kilka lat był pracownikiem naukowym SGH. Wykładał w Katedrze Polityki Gospodarczej.

W październiku 2015 roku został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W styczniu 2016 Senat z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości powołał go w skład Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję. We wrześniu 2016 złożył rezygnację z członkostwa w Radzie, co motywował względami osobistymi. Wcześniej tylko raz zdarzyło się, by ktoś dobrowolnie zrezygnował z zasiadania w Radzie (uczyniła to Zyta Gilowska, ale zmusiła ją do tego choroba).

Po dwóch tygodniach Chrzanowski swoją rezygnację wycofał, argumentując to tym, że "przyczyny osobiste ustały". Kilka tygodni później ponownie złożył rezygnację.

W październiku 2016 r. premier Beata Szydło powołała go na stanowisko szefa Komisji Nadzoru Finansowego na pięcioletnią kadencję. Pełnienie obowiązków rozpoczął 13 października 2016 r.

Poprzednikiem Chrzanowskiego na stanowisku przewodniczącego KNF był Andrzej Jakubiak (kadencja w latach 2011-16).

Spekulowano, że Chrzanowski mógł zostać szefem KNF z "listy rezerwowej", bo nie było innych kandydatów. Pensja w KNF jest niska, odpowiedzialność duża, a głównym wyzwaniem było porządkowanie spraw w SKOK-ach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(592)
Kill bill
6 lat temu
A Kwiatkowski czy Gawłowski I reszta aferałòw z PO dalej na stołkach.
magdalena
6 lat temu
jak dla mnie niech odpowiada skoro dal się nagrać a tak poważnie dlaczego pan leszek dopiero teraz ujawnia dlaczego nie w dniu nagrania co z taśmami czy na pewno nikt przez ten czas przy nich nie majstrował co tak naprawde było do ukrycia i komu tak naprawdę z naszych podatków będa wypłacane pieniądze zagwarantowane przez państwo ile się do tego dołzymy i dla kogo nazwiska poproszę bo zwykły kowalski to nic nie staraci
Anty pi
6 lat temu
Dla mnie jego rezygnacja jest tym jak by się od razu przyznał jak by był niewinny to by się do dymisji nie podał
no tak
6 lat temu
Nie no pensja niska ok 30 tys . miesięcznie. To jak tu żyć?
jegonick
6 lat temu
Ten Crzanowski jest do chrzanu.Powinien być osądzony o osadzony,bo korupcja na takim stanowisku ,to bardzo szkodliwe społecznie przestepstwo!
...
Następna strona