Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

PZU przyznał, że nie rezygnuje z Pekao. Według WSJ zapłaci 3 mld dolarów

110
Podziel się:

Włoski UniCredit uzgodnił z PZU parametry sprzedaży części swoich akcji w Banku Pekao SA - podał w piątek wieczorem "The Wall Street Journal", powołując się na nieoficjalne informacje. To, że negocjacje trwają przyznał w sobotę PZU, choć wcześniej informował, że rezygnuje z Pekao. Zamiast tego miał kupić dużo mniejszy Raiffeisen Polbank.

PZU przyznał, że nie rezygnuje z Pekao. Według WSJ zapłaci 3 mld dolarów
(EAST NEWS)

Włoski UniCredit uzgodnił z PZU warunki sprzedaży części swoich akcji w Banku Pekao - podał w piątek wieczorem "The Wall Street Journal", powołując się na nieoficjalne informacje. To, że negocjacje trwają, przyznał w sobotę PZU, choć wcześniej informował, że rezygnuje z Pekao. Zamiast tego miał kupić dużo mniejszy Raiffeisen Polbank.

Według nieoficjalnych informacji "Wall Street Journal" PZU jednak kupi pakiet kontrolny akcji Pekao. Do spółki z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) mają za 3 mld dolarów przejąć 30-proc. pakiet. W rękach Włochów pozostałoby 10 proc. akcji.

„Zarząd PZU SA informuje o rozpoczęciu w dniu 28 września 2016 r. negocjacji, zmierzających do zawarcia transakcji nabycia znacznego pakietu akcji Banku Pekao S.A. przez PZU SA, działające w konsorcjum z Polskim Funduszem Rozwoju S.A. od Grupy UniCredit”, podał w sobotę ubezpieczyciel w odtajnionej informacji.

Ubezpieczyciel informuje, że nie podawał tej informacji przez ponad dwa tygodnie, bo mogło to zagrozić jego pozycji negocjacyjnej, a nawet możliwości realizacji transakcji, gdyby doszło do wahań kursu Pekao.

Czy dojdzie do przejęcia Raiffeisen Polbank?

Informacja o przygotowaniach do przejęcia Pekao stawia pod znakiem zapytania dalsze losy rozmów wykupienia Raiffeisen Polbanku. Na początku października ubezpieczyciel podawał nawet, że rezygnuje z wielkich przejęć na rynku bankowym i po prawdopodobnym zakupie austriackiego banku, skupi się na inwestycjach w branży ubezpieczeniowej oraz chce wypłacić dywidendę.

Ta informacja, jak i zastrzeżenie, że rozpoczęcie negocjacji z UniCredit nie oznacza, iż transakcja nabycia akcji Banku Pekao zostanie zrealizowana, a zarząd i rada nadzorcza firmy nie podjęły jeszcze na tym etapie wiążących decyzji, mogą być elementem taktyki w negocjacjach z Unicredit.

Włoskiemu bankowi bardzo zależy na sprzedaży swoich aktywów, bo jest w ciężkiej sytuacji finansowej i musi "na gwałt" uzupełnić brakujący kapitał. Zasugerowanie, że PZU wycofuje się z planów względem Pekao mogło być zagraniem, które pozwoliło zbić oczekiwania cenowe Włochów.

Zaraz po informacji, że PZU nie planuje kupić Pekao, a będzie płacić dywidendę kurs ubezpieczyciela na giełdzie odbił w górę.

Repolonizacja ma swoją cenę

Okazuje się jednak, że sprawa przejęcia drugiego banku na rynku wraca, a o dywidendzie akcjonariusze PZU będą musieli prawdopodobnie w najbliższych latach zapomnieć. Kwota 3 mld dolarów to duże obciążenie nawet jak na możliwości PZU.

- Przez lata to mówiłem i mogę to powtórzyć. Moim zdaniem Polska powinna mieć bardziej zrównoważoną strukturę własności w systemie bankowym. 50 na 50 byłoby dobre. To nie jest kwestia ideologii, tylko makroekonomii. Widać, że kanał bankowy jest pierwszym kanałem przenoszenia turbulencji z rynków zagranicznych - powiedział Borys.

Notowania akcji PZU

giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(110)
alpc
6 lat temu
Złodzieje, podwyższyli ubezpieczenia, by mogli kupić banki, złodzieje.
FASt
6 lat temu
coś tu simierdzi
not
6 lat temu
Lepiej stworzyć nowy Polski bank od podstaw a nie przepłacać za stary.
_zwykly obywa...
6 lat temu
A to ciekawe??? Jeden zawodowy oszust sprzedaje sie dla mistrza oszustow, hmm?? To gdzie teraz trzymac pieniedze??!!
brek
6 lat temu
repolonizacja to jedyna droga to słabeusze
...
Następna strona