Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Drapacz chmur w centrum Warszawy sprzedany za ponad miliard złotych

7
Podziel się

Spółka zależna od Echo Investment sprzedała budynek Q22 w ścisłym centrum Warszawy przy zbiegu ulic Jana Pawła i Grzybowskiej. Kupującym jest IREEF - Strykow Propco. Transakcja opiewa na ponad miliard złotych.

Drapacz chmur w centrum Warszawy sprzedany za ponad miliard złotych
(Leszek Szymański / PAP)
bDZhsibV

Spółka zależna od Echo Investment sprzedała budynek Q22 w ścisłym centrum Warszawy przy zbiegu ulic Aleja Jana Pawła II i Grzybowskiej. Kupującym jest IREEF - Strykow Propco. Transakcja opiewa na nieco ponad miliard złotych, ale zastrzeżono możliwość jej podwyższenia.

Sprzedaży budynku Q22 w Warszawie dokonała Q22 - Projekt Echo - 128, czyli spółka zależna Echo Investment. Wartość transakcji określono na 230,27 mln euro, czyli w przeliczeniu 1 019,02 mln zł. Kupującym jest IREEF - Strykow Propco, czyli firma zależna od luksemburskiego funduszu IREEF LUX HOLDCO 1, który w Polsce zainwestował trzy lata temu m.in. w krakowską Galerię Kazimierz.

Q22 to budynek biurowy o 155-metrowej wysokości, powstający w biznesowym centrum Warszawy, przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II oraz ul. Grzybowskiej, oferujący ponad 50 tys. m2 powierzchni biurowej na wynajem.

bDZhsibX

Echo zawarło z nowym właścicielem umowy gwarancji jakości na roboty budowlane, dotyczące budynku, umowę o zarządzanie nieruchomością przez spółkę zależną od Echo Investment (EPP Property Management - Minster Investments) oraz na prace wykończeniowe. Ustalono również tzw. gwarancję czynszową od niezajętych pomieszczeń w budynku, czyli sprzedający zapewnił minimalną kwotę przychodów, jakie kupujący będzie z nich uzyskiwał.

Stronami umowy są Echo jako gwarant sprzedającego i IREEF Lux HoldCo 3 S.a r.l. z siedzibą w Luksemburgu jako gwarant kupującego.

W dniu zawarcia umowy sprzedaży część ceny została zwolniona z rachunku zastrzeżonego, natomiast część ceny w kwocie 13,09 mln euro tj. 57,91 mln zł, po spełnieniu się określonych warunków związanych z procesem wynajmu pomieszczeń budynku.

Po dniu zawarcia umowy sprzedaży cena może ulec zmianie, na warunkach określonych w umowie sprzedaży. W szczególności cena może wzrosnąć po spełnieniu się określonych przesłanek dotyczących procesu wynajmu pomieszczeń w budynku.

bDZhsicd

Umowa na prace wykończeniowe przewiduje wynagrodzenie, należne sprzedającemu za wykonanie po zawarciu umowy sprzedaży prac wykończeniowych, w pomieszczeniach budynku przeznaczonych na wynajem, które na dzień zawarcia umowy sprzedaży nie są jeszcze wynajęte albo są wynajęte ale prace wykończeniowe nie zostały zakończone.

Wynagrodzenie wynosi 700 euro (3 097,71 zł) plus VAT za każdy metr kwadratowy powierzchni wykończony przez sprzedającego i będzie płatne po spełnieniu się warunków wskazanych w umowie na prace wykończeniowe. Na podstawie umowy na prace wykończeniowe sprzedający wykona też określone roboty budowlane w odniesieniu do nieruchomości, za wynagrodzeniem do kwoty 3 136 715 euro netto (13 880 904,9 zł).

Echo Investment realizuje inwestycje w czterech głównych sektorach rynku nieruchomości: budownictwie mieszkaniowym, centrach handlowych, budownictwie biurowym oraz hotelowym. Od 1996 roku spółka notowana jest na GPW. Od 2015 roku Echo jest częścią grupy kapitałowej Griffin Real Estate - Oaktree - PIMCO.

bDZhsicy
budownictwo
nieruchomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Renata
4 lata temu
obrze ze w polsce sa jeszcze promocje ktore potrafia oderwac sie od codziennosci, dostałam od koleżanki info, że mają
Tomek
4 lata temu
Euro to swietna firma ktora potrafi dobrze inwestowac
Marek
4 lata temu
Uważam ze to swietny budynek
bDZhsicz
moby
4 lata temu
A ile oferuj własnej przestrzeni parkingowej dla pracujących tam osób ??? Nic, samochody zostawiać po całej Warszawie.
Sebastian
4 lata temu
Chyba raczej drapacz smogu. Do drapacza chmur troche mu brakuje.