Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Radosław Pyffel wicedyrektorem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych

5
Podziel się:

Radosław Pyffel, współzałożyciel i prezes Centrum Studiów Polska-Azja, został wybrany na stanowisko wicedyrektora, członka Rady Dyrektorów w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych - poinformował w poniedziałek resort finansów.

Radosław Pyffel wicedyrektorem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych
(Piotr Jedzura/REPORTER)

"18 lipca br. Radosław Pyffel został wybrany na stanowisko zastępcy dyrektora, członka Rady Dyrektorów w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), uzyskując zgodę pozostałych państw konstytuanty, do której należy Polska. Należą do niej - oprócz Polski - Wielka Brytania, Szwajcaria, Dania, Szwecja, Norwegia oraz Islandia" - podkreśliło Ministerstwo Finansów.

Jak zaznaczył resort, "formalnie konstytuanta reprezentowana jest w Radzie Dyrektorów Banku przez Dyrektora oraz dwóch Zastępców". "Stanowiska te objęte są rotacją, zgodnie z wypracowanymi zasadami na lata 2016-2034. W latach 2020-2022 Polsce przypadnie w ramach konstytuanty stanowisko Dyrektora Wykonawczego w AIIB oraz ponownie stanowisko Zastępcy Dyrektora Wykonawczego w latach 2026-2030" - wyjaśniło MF.

Polska jest pełnoprawnym członkiem Banku od połowy czerwca tego roku, a polski minister finansów pełni funkcję gubernatora z ramienia Polski. Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę, że AIIB został założony przede wszystkim z myślą o finansowaniu inwestycji infrastrukturalnych w państwach Azji, gdzie skala potrzeb w tym zakresie jest znaczna. Według szacunków potrzeby te wynoszą bilion dol. rocznie do 2020 r.

Resort finansów podał, że Radosław Pyffel jest współzałożycielem i prezesem Centrum Studiów Polska-Azja (CSPA), think tanku zajmującego się rozpowszechnianiem wiedzy na temat Azji i relacjami Polski z tym kontynentem. "CSPA zrzesza ekspertów zajmujących się niemal wszystkimi krajami Azji i posiadających głęboką wiedzę na temat ich kultury, gospodarki i polityki. Pyffel współpracuje także z Instytutem Sobieskiego w Warszawie, jest autorem licznych analiz i publikacji na temat Chin. W latach 2010-2014 był doradcą w Sejmie RP" - zaznaczyło ministerstwo.

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych to chińska alternatywa dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak BŚ czy MFW; ma być motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin.

Zgodnie z umową założycielską kapitał banku wyniesie 100 mld dol., a udziały poszczególnych krajów zostaną wyliczone zgodnie z formułą opartą o PKB z uwzględnieniem jego wielkości wyliczonej wg kursów bieżących (proporcja 60 proc.) oraz wg parytetu siły nabywczej (proporcja 40 proc.). Zgodnie z tą kalkulacją Polska ma prawo subskrybować kapitał na poziomie 831,8 mln dol., co oznacza łączny udział w kapitale banku na poziomie 0,8475 proc.

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
xeibos.pl
5 lata temu
Mam nadzieje że minister zadbał o wsparcie przez grupę analityków/doradzców dla niego - samotnie może nie dać sobie rady ze wszystkimi. Szczególnie że np: niemiecka grupa lobbystyczna będzie na pewno bardzo rozbudowana(główna konkurencja dla interesów polskich ). Zapraszam na moją stronę xeibos.pl
Patryk
6 lat temu
Radek Pyffel to akurat osoba, która dotychczas bardzo dobrze odnajdywała się na rynku pracy a przy tym tworzyła miejsca pracy dla innych ludzi... może lepiej nie oceniać ludzi, jeśli się ich nie zna.
dobrazmiana
6 lat temu
Nowe ciepłe stanowisko v-prezesa . Dobra zmiana.
timur
6 lat temu
do śmierci chcą pracować tylko ci na cieplutkich, dobrze płatnych posadkach, gdzie im lepiej niż w domu a narobić się nie trzeba.....
Waldemar Bart...
6 lat temu
NARASTA WE MNIE NADZIEJA. Informacja poniższa ma wartość prestiżu, lecz i wartość 100 miliardów, a w przyszłości bilionów dolarów. I nie dęta, wykreowana na kamerdynera Europy figura, lecz znakomity znawca problematyki Dalekiego Wschodu ekspert,propagator i protagonista przeorientowania wizji Polski w zgodzie z trendami XXI wieku, został przez los wyniesiony do tej niewątpliwej godności. RADEK : SERDECZNIE GRATULUJĘ. I TRZYMAM KCIUKI : ZA CIEBIE I ZA POLSKĘ !!!