Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Radosław Sikorski zostanie odwołany? "Naraził kraj na kłopoty na arenie międzynarodowej"

1
Podziel się:

Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył dziś wniosek o odwołanie marszałka.

Radosław Sikorski zostanie odwołany? "Naraził kraj na kłopoty na arenie międzynarodowej"
(PAP/Jakub Kamiński)
bFenqMCt

Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o odwołanie Radosława Sikorskiego ze stanowiska marszałka Sejmu - poinformował dziś szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Kandydatem PiS jest poseł niezrzeszony Andrzej Smirnow. Krytycznie na temat Sikorskiego wypowiada się jednak nie tylko PiS.

Aktualizacja 12:43

Wniosek PiS ma związek z artykułem amerykańskiego portalu Politico, powstałego m.in. na podstawie rozmowy z Sikorskim. Przytoczone zostały w nim słowa b. szefa MSZ o tym, że w 2008 r. podczas wizyty polskiego premiera w Moskwie, Władimir Putin mówił Donaldowi Tuskowi o podziale Ukrainy.

bFenqMCv

Poseł PiS Krzysztof Szerski uważa, że Radosław Sikorski swoim zachowaniem destabilizuje polską politykę i powinien pójść na długi urlop: _ Jeśli nie wyciągnął żadnych wniosków z tego, co słyszał, brnął w strategiczny sojusz z Rosją, (...) to te szkody, historyczne i dzisiejsze, to jest zbyt wiele, żeby utrzymać go w polskiej polityce. _

Krytyczny w stosunku do Sikorskiego jest również przedstawiciel PSL - Eugeniusz Kłopotek:_ _ Nie wyobrażam sobie, żeby osoba, która zrobiła wczoraj taki zamęt i naraziła nasz kraj na sporo perturbacji i kłopotów na arenie międzynarodowej, mogła nadal pełnić funkcję marszałka Sejmu _. _

Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył dziś wniosek o odwołanie marszałka Sikorskiego_ . - Wskazaliśmy kandydata na ten urząd - posła Andrzeja Smirnowa _ - powiedział Błaszczak. Jak podkreślił, Sikorski nie ma kompetencji do sprawowania najwyższych urzędów w państwie. Błaszczak wyraził nadzieję, że posłowie wszystkich ugrupowań, w tym koalicji PO-PSL, poprą wniosek PiS.

Smirnow był posłem PO, mandat poselski objął w czerwcu po Dariuszu Rosatim, który został europosłem. Wkrótce potem został wykluczony z klubu przez władze PO, bo nie wziął udziału w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. Smirnow powiedział, że nie chciał głosować za rządem, bo nie zgadza się z polityką Platformy.

bFenqMCB

Sejm odwołuje marszałka na wniosek złożony przez co najmniej 46 posłów i imiennie wskazujący kandydata na kolejnego marszałka. Sejm odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu. Rozpatrzenie wniosku ws. odwołania marszałka oraz wyboru kolejnego i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po upływie 7 dni od dnia jego złożenia, nie później jednak niż w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku.

Amerykański portal Politico napisał, cytując Sikorskiego, że w 2008 roku podczas wizyty Donalda Tuska w Moskwie, ówczesny premier Rosji Władimir Putin miał proponować szefowi polskiego rządu udział w podziale Ukrainy. Później marszałek Sejmu przyznał w rozmowie z portalem wyborcza.pl, że nie był świadkiem rozmowy Tusk-Putin, ale dotarła do niego _ taka relacja _. Stwierdził przy tym, że jego słowa zostały przez dziennikarza _ Politico _ _ nadinterpretowane _. Sikorski był również o amerykańską publikację pytany na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie - tam jednak odmówił odpowiedzi na pytania dziennikarzy i odesłał do wywiadu dla portalu _ GW _.

Za zachowanie marszałka Sejmu na konferencji przeprosiła we wtorek premier Ewa Kopacz. Podkreśliła, że _ nie będzie tolerować tego typu standardów; zapowiedziała, że prawdopodobnie jeszcze we wtorek będzie rozmawiać z Sikorskim i przekaże mu swoją opinię w tej sprawie _. We wtorek wieczorem marszałek zwołał kolejną konferencję w Sejmie, gdzie powiedział, że w sprawie przebiegu rozmów w Moskwie _ zawiodła _ go pamięć. _ Po sprawdzeniu okazało się, że w Moskwie nie było spotkania dwustronnego premier Tusk - prezydent (Władimir) Putin _ - powiedział Sikorski.

Przy wyborze Radosława Sikorskiego na marszałka Sejmu SLD wstrzymał się od głosu, ale wczoraj - _ po tym, jak zostali potraktowani przez niego dziennikarze - jesteśmy bliżsi wnioskowi o odwołanie Sikorskiego z tej funkcji _- powiedział Leszek Miller. Dodał, iż odnosi wrażenie, że Sikorski _ ma problemy z wytłumaczeniem swoich rewelacji _.

bFenqMCC

Czytaj więcej w Money.pl

_ Putin proponował Tuskowi podział Ukrainy _ ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/radoslaw-sikorski-putin-proponowal-tuskowi,204,0,1642444.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne )

bFenqMCW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Edward
2 lata temu
Odwołanie to za mało.Powinien zostać ukarany