Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu
PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu

Reforma OFE. W 2018 roku pieniądze trafią na nasze konta

Reforma OFE. W 2018 roku pieniądze trafią na nasze konta

Fot. Bartosz KRUPA/East News

W 2018 r. 75 proc. aktywów z OFE ma trafić na Indywidualne Konta Emerytalne Polaków, a 25 proc. do Funduszu Rezerwy Demograficznej, którym ma zarządzać Polski Fundusz Rozwoju - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

We wtorek, po ogłoszeniu informacji o przyjęciu planu Morawieckiego przez rząd, wicepremier był pytany przez dziennikarzy o reformę OFE.

Morawiecki przypomniał, że od kilku miesięcy trwają prace analityczne nad reformą. Powiedział, że w "najbliższych kilku miesiącach" we współpracy m.in. z ZUS i resortem pracy zacznie się konkretyzacja propozycji zmian w OFE. 75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Emerytalne, pozostałe 25 proc. (ok. 35 mld zł) zostanie przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej, nad którym zarządzanie ma przejąć PFR.

- Planujemy to wdrożyć w 2018 r. Będzie to doprecyzowanie dzisiejszego sposobu funkcjonowania OFE - poinformował Morawiecki.

- Analitycy na całym świecie dziwią się, co to za niezwykłe zjawisko pod tytułem Otwarty Fundusz Emerytalny, który inwestuje głównie w akcje. Wiadomo, z czego to się wzięło, nie cofniemy koła historii, ale chcemy naprawiać pewne błędy i ten system OFE przetransformować w taki sposób, żeby on rozsądniej służył polskiej gospodarce i przyszłym emerytom - dodał wicepremier.

OFE powstały w efekcie reformy systemu emerytalnego uchwalonej w 1999 r. Na mocy nowelizacji z OFE do ZUS w lutym 2014 r. przeniesiono obligacje Skarbu Państwa. OFE przekazały wtedy ZUS aktywa o wartości 153,15 mld zł (głównie w postaci obligacji skarbowych i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa), co stanowiło 51,5 proc. zasobów Funduszy. Środki te trafiły na subkonta w ZUS. W obligacje, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie mogą już inwestować.

Wprowadzono też minimalny poziom inwestycji OFE w akcje - 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r. Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadła z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona została również opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 do 0,4 proc. Zakazano ponadto reklamy OFE.

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

zus, fus, reforma ofe
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
qwerty
2017-04-09 19:47
Nie mamy Pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz ;)
Fajna legalna mafia a na drzwiach domów polaków KMB ;(
Nick
2017-02-17 18:33
Zlodzieje
kris
2017-02-16 21:33
CZY STANIE JAKIS PRAWNIK W NASZEJ OBRONIE JESEM GOTOWY ODDAC SPRAWE DO SADU BO JA NA ZMIANE UMOWY NIE DALEM ZGODY TO RZADY PO I PIS JA ZMIENIAJA WIEC POWINNY ZA TO ZAPLACIC
Pokaż wszystkie komentarze (108)