Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Reprywatyzacja w Warszawie. Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję w sprawie działki przy dawnej Siennej 29

9
Podziel się:

Komisja weryfikacyjna odmówiła też przyznania prawa użytkowania wieczystego do tej działki Maciejowi M., który uzyskał je w 2012 r.

Reprywatyzacja w Warszawie. Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję w sprawie działki przy dawnej Siennej 29
(JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Komisja nadała decyzji klauzulę natychmiastowej wykonalności. Uznała, że wydając decyzję, rażąco naruszono prawo, m.in. co do zasady obiektywizmu i bezstronności.

Szef komisji Patryk Jaki ogłosił taką decyzję komisji po jej niejawnym posiedzeniu. Od decyzji strona postępowania może odwołać się do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Sprawa tej działki - którą komisja badała na rozprawie 25 lipca - wiąże się z nieodległą działką pod dawnym adresem Chmielna 70 (27 lipca komisja uchyliła decyzję z 2012 r. w sprawie tej działki). W 2012 r. miasto przyznało prawo użytkowania wieczystego Siennej 29 biznesmenowi Maciejowi M., który planował wybudowanie tam 60-piętrowego wieżowca.

Pozwalał na to plan zagospodarowania przestrzennego, przyjęty w 2010 r. błyskawicznie przez Radę Miasta - na krótko przed wyborami samorządowymi. Dzięki niemu na obu działkach można było wznieść budynki o wysokości już nie tylko 30 m, ale ponad 200 m. Na zapoznanie się z projektem radni mieli bardzo mało czasu.

Zobacz także: Zobacz więcej na temat wyroku ws. działki przy dawnej Chmielnej 70

Nad planem zagospodarowania Rada Miasta powinna była procedować inaczej; plan zasługiwał, by mieć oddzielną sesję - zeznał 25 lipca świadek, były stołeczny radny Bartosz Dominiak. Do momentu uchwalenia planu moja świadomość była taka, że Sienna 29 jest własnością miasta i nie ma do niej roszczeń - mówił inny świadek b. wiceprezydent Jacek Wojciechowicz.

Na rozprawie nie stawiła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - za co ukarano ją 3 tys. zł grzywny. Była to jej czwarta nieobecność na rozprawach komisji - w sumie nałożono za to na nią już 12 tys. zł grzywny.

W maju br. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu postawiła zarzuty ws. reprywatyzacji m.in. Siennej 29 Maciejowi M. i rzeczoznawcy Michałowi Sz. Zdaniem prokuratury, prawa i roszczenia do nieruchomości przejęto za rażąco zaniżoną cenę - jej wartość rynkową oszacowano na 14,4 mln zł, a wartość praw i roszczeń - na 345 tys. zł. Maciej M. jest w areszcie; Michał Sz. opuścił areszt po wpłacie 60 tys. zł kaucji - odmówił zeznań przed komisją.

wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Le
5 lata temu
A co na to Sądy? przecież zgodnie z Konstytucją Spory rozstrzyga Sąd? , (decyzje w tych sprawach często też podejmował Sąd) , a nie komisje robotniczo-chłopskie?
Faraon
5 lata temu
same eunuchy wypisuja swoje fanaberie, ja tam pisowi radza zrobic z nich kastratow aby sluzyli rzadzacym jako eunuchy. Ha ha ha
Leon
5 lata temu
Jak w czasach Dyktatury Czerwonego Proletaiatu, i nie wykształcony, osądza tyl mądrzejszych od siebie i lepiej wykształconych ale z nadania Partii jest!!!
polak
5 lata temu
brac bogateym dawac biednym
widzę i opisu...
5 lata temu
Czy Pan NiJaki wie ,że działając jako organ niekonstytucyjny ŁAMIE PRAWO ? nie we wszystkich sprawach niektóre jak Chmielna 70 po raz drugi nie będą ZWRACANE !!!