Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Republikanie odrzucaja plan Obamy

0
Podziel się:

Barack Obama rozmawiał wczoraj z przywódcami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

Republikanie odrzucaja plan Obamy
(willwhitedc/CC/Flickr)

Prezydent USA Barack Obama uczestniczył wczoraj wideokonferencji z przywódcami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, której tematami były kryzys zadłużenia strefy euro i wydarzenia w Libii - poinformował Biały Dom. Prezydent USA sam jednak ma kłopoty. Republikanie odrzucają jego plan.

Jak zapewniono, konferencja jest wyrazem woli Obamy, by przyczynić się do rozwiązania kryzysu. Biały Dom z uznaniem wypowiedział się też o wspólnych wysiłkach kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego na rzecz wypracowania _ politycznie wiarygodnego _ porozumienia.

Sprawdź aktualne notowania dolar amerykański
_ Kanclerz Merkel i prezydent Sarkozy są w pełni świadomi konieczności pilnego rozwiązanie problemów w strefie euro i aktywnie pracują na rzecz globalnego rozstrzygnięcia, które zmierzy się z tym wyzwaniem i będzie politycznie wiarygodne _ - napisano w komunikacie. W wideokonferencji uczestniczył także premier W. Brytanii David Cameron.

Obama wyraził również nadzieję, że rozwiązanie będzie gotowe przed szczytem przywódców krajów G20 w Cannes, 3 i 4 listopada.

W wydanym wcześniej w czwartek oświadczeniu Francji i Niemiec, poinformowano, że na niedzielnym szczycie przywódców UE w Brukseli ma się odbyć pogłębiona dyskusja nad zmianami w Europejskim Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), jednak decyzje w tej sprawie zostaną podjęte na drugim szczycie, który odbędzie się najpóźniej w środę.

Komunikat ten wydano po rozmowie telefonicznej między kanclerz Merkel a Sarkozym. Ustalono, że spotkają się oni w sobotę w Brukseli przed niedzielnym szczytem.

Ale w Stanach też duże kłopoty

Amerykański Senat odrzucił wczoraj wieczorem pakiet zapisów prezydenckiego planu tworzenia nowych miejsc pracy, mający pomóc władzom stanowym zatrudnić nauczycieli, ratowników i policjantów kosztem 35 mld dol.

W Senacie USA potrzeba minimum 60 głosów, by zakończyć debatę nad projektem nowej ustawy i przystąpić do ostatecznego głosowania. Tymczasem za i przeciw pakietowi głosowało równo po 50 senatorów. Republikanie są przeciwni pakietowi, ponieważ Demokraci przewidywali jego sfinansowanie przez podniesienie podatków od milionerów.

11 października Senat odrzucił już cały plan zmniejszenia bezrobocia kosztem 447 miliardów dolarów. Obama zapowiedział jednak wtedy, że spróbuje przeforsować go _ na raty _. Wczorajsze głosowanie było pierwszą próbą poddania pod głosowanie części zapisów.

Amerykański kryzys w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t85351.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czolowy;kandydat;republikanow;chce;by;ameryka;byla;najsilniejsza;na;ziemi,12,0,931852.html) "USA muszą przewodzić światu i dominować" Ameryka musi nadal przewodzić światu i militarnie dominować nad nim - takie przekonanie wyraził były gubernator Massachusetts, Mitt Romney.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110654.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;chce;nowych;miejsc;pracy;dlaczego;republikanie;protestuja,138,0,904842.html) Są przeciw stymulacji rynku pracy. Dlaczego? Prezydent USA Barack Obama przedstawi jutro swój program stymulacji rynku pracy. Operacja może kosztować 300 mld dolarów i będzie finansowana cięciami budżetowymi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t153362.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;apeluje;do;kongresu;brak;porozumienia;grozi;katastrofa,109,0,883309.html) Obama błaga o kompromis. "Wszyscy wiemy jak ograniczyć deficyt" Prezydent USA Barack Obama w specjalnym wystąpieniu zaapelował do kongresmenów o porozumienie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)