Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Prezes Polskiego Radia. Rada Mediów Narodowych wybierze spośród dwóch kandydatów

8
Podziel się:

Jacek Sobala albo Lech Parell - to wybór, przed jakim stanie w czwartek rada Mediów Narodowych decydując o mianowaniu nowego prezesa Polskiego Radia. Oprócz tego na czwartkowym posiedzeniu RNM ma się zająć zmianami kadrowymi w oddziałach regionalnych TVP.

Na zdjęciu szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański
Na zdjęciu szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański (STACH ANTKOWIAK/REPORTER/EAST NEWS)

Wybór nowego prezesa PR jest konieczny po tym, jak w połowie lutego wybrana w konkursie na prezesa Barbara Stanisławczyk-Żyła złożyła rezygnację z objęcia funkcji odroczoną do 31 marca.

Przed tygodniem Czabański poinformował, że zaproponuje, by wybór prezesa PR odbył się już na najbliższym posiedzeniu Rady Mediów Narodowych, bez konkursu.

Szef RMN dał czas członkom Rady do 7 marca na zgłaszanie kandydatur na to stanowisko. W efekcie wpłynęły dwie kandydatury Jacka Sobali oraz Lecha Parella. Czabański zgłosił Sobalę, gdyż - jak wskazał - ma on duże doświadczenie radiowe i brał udział we wcześniejszym konkursie na to stanowisko".

Podczas finałowego etapu konkursu na prezesa PR, który odbył się pod koniec stycznia br. Sobala mówił, że problemem Polskiego Radia jest jakość programu. - Aby ludzie chcieli płacić abonament, muszą otrzymać ofertę programową, aby mogli powiedzieć: na to to ja zapłacę - podkreślał. - Polskie Radio w dzisiejszych czasach, przy tym rozwoju technologii powinno być instytucją multimedialną, która nie tylko jest reaktywna i emituje to, co się wydarzy, ale również inicjuje. Jest organizatorem, jest mecenasem rozmaitych wydarzeń ważnych dla Polski i Polaków - mówił Sobala.

Przywrócić normalność

Wskazywał też, że ta instytucja nie powinna być "fabryką, ale instytucją twórczą, artystyczną". Jak dodał w radiu trzeba przywrócić spokój i "taką normalność", aby ludzie przychodzili do pracy z przyjemnością. - Wychodzili stamtąd z jasnym komunikatem, co zrobili dobrze, a co zrobili źle - zaznaczył.

Kandydaturę Lecha Parella zgłosił inny członek Rady, Juliusz Braun. Wskazuje on, że Parella ma doświadczenie jako dziennikarz i menadżer mediów. - W latach 2011-2015 był prezesem-redaktorem naczelnym Radia Gdańsk - zaznaczył.

Podkreślił, że w czasie pełnienia tej funkcji przez Parella wzrosła słuchalność stacji, a w 2015 r. publiczne Radio Gdańsk zajęło drugie miejsce w rankingu najczęściej cytowanych mediów regionalnych w Polsce. Parell w latach 2005-2011 był zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Bałtyckiej". Wcześniej związany był m.in. z Radiem Plus i pierwszym komercyjnym radiem na Pomorzu ESKA Nord w Gdyni.

Jest prezesem Stowarzyszenia SUM. Stowarzyszenie to współorganizuje m.in. takie wydarzenia jak gdańska Parada Niepodległości, Misterium Męki Pańskiej i Orszak Trzech Króli, a także Defilada Niezłomnych, które budują wspólnotę gdańszczan wokół uniwersalnych wartości, a jednocześnie promują miasto w Polsce i za granicą - wskazał Braun w komunikacie.

Na mocy decyzji RMN z połowy lutego br. zarząd radia publicznego jest dwuosobowy - oprócz prezesa zasiada w nim Mariusz Staniszewski. Czabański informował, że mimo konieczności wyboru nowego prezesa PR Staniszewski pozostanie w zarządzie.

Zmiany w oddziałach regionalnych TVP

Na czwartkowym posiedzeniu Rada Mediów rozpatrzy też wniosek zarządu Telewizji Polskiej w sprawie wyrażenie zgody przez RMN na zatrudnienie dwóch dyrektorów w oddziałach regionalnych TVP: w Opolu oraz w Katowicach. Jak tłumaczył Czabański, będzie to zatwierdzanie na stanowisku dyrektora osób, które dotychczas pełniły obowiązki dyrektorów tych oddziałów.

Latem 2016 r. weszły w życie przepisy, na mocy których powołana została Rada Mediów Narodowych. Wśród ustawowych zadań funkcjonującej od sierpnia ubiegłego roku pięcioosobowej Rady znalazło się m.in. powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia oraz PAP.

Początek czwartkowego posiedzenia, które odbędzie się w siedzibie Rady, zaplanowano na godz. 12.30.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
ja
7 lat temu
Media to narzędzie manipulacji opinią publiczną. Są finansowane przez grupy interesów. Dlatego każda partia ma swoich dziennikarzy. My za to musimy myśleć. Żadna partia nam nie pomoże jak sami sobie nie pomożemy. Od nas głównie zależy jak nam się wiedzie w życiu. Słyszeliście o książce "Emeryytura nie jset Ci potrezbna"? Pokazuje jak skutecznie budować majątek, by żyć bezpiecznie i godnie i to w Polsce.
antysyf
7 lat temu
Będzie ten kto lepiej wyliże tyłek naczelnika, wpłaci do Rydzyka okrągłą sumkę i nie podskoczy nawet gdyby my lali na głowę gnojówkę. Takie to mamy czasy po setkach lat zaborów,komuny ,paru latach jako takiej wolności . Jak w Rosji tam nie może być normalnie, ciemnota, głupota,zakłamanie, mafia ,kolesie.
sebo
7 lat temu
-Wpadłem dziś na ciekawy serwis s aukcjami od zeta trafiony.ga Jeszcze chyba mało znany i łatwo coś wygrać
chichot
7 lat temu
No - miły panie czbanie pora zacząć na dobre kręcić lody. Tylko inteligentnie i ze smakiem draniu jeden.
Bolek
7 lat temu
No to bedziemy kolejnego kolege Donalda z Gdanska ! Ladne rzeczy !!!