Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął kolejną część pakietu antykryzysowego

0
Podziel się:

Fedak: Będą dopłaty do postojowego i szkoleń. Koszt pakietu to prawie 1,5 mld zł.

Rząd przyjął kolejną część pakietu antykryzysowego
(PAP/Leszek Szymański)

Po miesiącach negocjacji rząd przyjął kolejną część_ pakietu antykryzysowego _. W ciągu najbliższych dwóch lat firmy w _ przejściowych kłopotach _ będą mogły liczyć na państwową pomoc. * *Na wspieranie zatrudnienia pójdzie w sumie 1,46 mld zł. *Program obejmie wszystkie firmy.*

Projekt przygotowano w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Ustawa gwarantuje pomoc przedsiębiorcom, których obroty spadły o co najmniej 30 proc. w czasie ostatnich czterech kwartałów (przed złożeniem wniosku o pomoc), w porównaniu z obrotami osiąganymi od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r.

O przyjęciu przez rząd projektu ustawy powiadomiła Jolanta Fedak.

POSŁUCHAJ JOLANTY FEDAK:

Dodatkowo pracodawcy będą z pracownikami zawierali umowy na czas określony na dwa lata. _ Te wszystkie rozwiązania będą miały charakter epizodycznym, czyli obowiązują na dwa lata _ - stwierdziła Fedak.

Minister pracy powiedziała, że rząd dopłaci również do postojowego. _ Dopłaty oparte są o te kwoty, które funkcjonują w ustawie o promocji zatrudnienia, czyli wynoszą tyle ile zasiłek dla osoby bezrobotnej _ - powiedziała Fedak. _ Jest to takie utrzymanie zatrudnienia po to żeby nei wysyłać osoby na zasiłki dla bezrobotnych. Obecnie obowiązujący zasiłek to 551 złotych _ - dodała. Będą możliwe dwa rodzaje dofinansowania.

POSŁUCHAJ JOLANTY FEDAK:

_ - Te rozwiązania będą dla tych którzy znajdą się w tzw. przejściowych trudnościach. Głównym wyznacznikiem tych przejściowych trudności jest obniżenie obrotów o 30 proc. _ - stwierdziła minister pracy.

POSŁUCHAJ JOLANTY FEDAK:

Minister pracy poinformowała też, że w maju ponownie spadło bezrobocie. W porównaniu z ubiegłym miesiącem o 0,2 proc. _ Bez pracy pozostaje nadal 1 mln 689 tys. osób _ - powiedziała Fedak.

POSŁUCHAJ JOLANTY FEDAK:

To drugi z rzędu miesiąc, kiedy stopa bezrobocia obniża się - podkreśliła minister Fedak.

Przedsiębiorcom postawiono jednak warunki

ZOBACZ TAKŻE:Rząd pomoże spłacać kredyty tym, którzy stracili pracę
Przedsiębiorca nie może zalegać z podatkami i składkami na Fundusz Pracy. Wyjątkiem są przedsiębiorcy, którzy zawarli porozumienia w sprawie spłaty zadłużenia, terminowo opłacają raty lub korzystają z odroczonego terminu płatności.

Pomoc nie przysługuje firmom, które po 1 lutego 2009 r. otrzymały pomoc publiczną ze środków Funduszu Pracy na tworzenie miejsc pracy dla bezrobotnych.

Elastyczny czas pracy i postojowe bronią w walce z bezrobociem

Poprzez dopłaty do pensji w okresie _ przestojów _w firmie, finansowanie szkoleń i uelastycznienie prawa pracy, pakiet ma pomóc w utrzymaniu poziomu zatrudnienia. Rząd liczy, iż nowe ustawy, m.in. ta umożliwiająca budżetowe dopłaty do pensji, będą uchwalone przez parlament i wejdą w życie jeszcze przed wakacjami, w drodze tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej.

*1,46 mld zł * wsparcie dla firm w utrzymaniu miejsc pracy

_ Projekt ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców _, bo tak oficjalnie nazywa się dokument, obejmuje wszystkie firmy. A nie tak jak zakładano wcześniej tylko te zatrudniające ponad 20 pracowników. Rząd zakłada, że wsparcie sięgnie 1,46 mld zł i obejmie niemal ćwierć miliona osób.

Najważniejsze zmiany dla pracodawców i pracowników:

 • Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy maksymalnie do 12 miesięcy, pozwoli to pracodawcom na bardziej elastyczne gospodarowanie czasem pracy pracowników.
  • Skorzystanie przez przedsiębiorcę z tzw. urlopów postojowych. Rozwiązanie to będzie można stosować łącznie przez 6 miesięcy. W przypadku urlopu postojowego pracownicy otrzymają pensję co najmniej na poziomie minimalnego wynagrodzenia, czyli 1276 zł. Państwo pokryje pracodawcy z tej kwoty równowartość 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych w 2009 r., czyli brutto 551 zł.
  • Możliwość zróżnicowania godzin rozpoczynania i kończenia pracy w poszczególnych dobach pracowniczych, przy czym ponowna praca w tej samej dobie nie będzie traktowana jak praca nadliczbowa.
  • Obniżanie pracownikom wymiaru czasu pracy i proporcjonalnie wynagrodzenia *- bez konieczności dokonywania wypowiedzeń zmieniających umowy o pracę. Obniżenie czasu pracy następować będzie na podstawie układu zbiorowego pracy, a gdy u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - na podstawie porozumienia z przedstawicielami pracowników.
  • Możliwość ustanowienia indywidualnego rozkładu czasu pracy dla rodziców, których dzieci nie przekroczyły wieku 14 lat. Ma to pozwolić na godzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi.
  • Organizowanie szkoleń dla pracowników w czasie przestoju lub skróconego czasu pracy *przez pracodawcę, który utworzył fundusz szkoleniowy.
  • Objęcie pracowników w czasie postoju szczególną ochroną. Dotyczy to tez pracowników pobierających stypendia i odbywających szkolenia. Zakres tej ochrony polegałby na zakazie wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika.

| Źródła finansowania i skutki dla rynku pracy |
| --- |
| Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zasilony środkami z Funduszu Pracy wyłoży 960 mln zł, co pozwoli na udzielenie pomocy 200 tys. pracownikom. Fundusz Pracy dołoży 500 mln zł z przeznaczeniem na sfinansowanie refundacji kosztów szkolenia i studiów podyplomowych oraz stypendiów wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, co pozwoli na udzielenie pomocy około 49,5 tys. osób. |

Jak szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej bez udzielonego wsparcia liczba bezrobotnych zwiększyłaby się z odnotowanego w końcu kwietnia poziomu 1 mln 720 tys. do ok. 1 mln 969 tys. osób - co oznacza, że stopa bezrobocia z 11proc. zwiększyłaby się nawet do 12,6 proc. *249,5 tys. *Liczba pracowników, którzy mogą być objęci programem dopłat do pensji

Rząd podkreśla, że pomoc i tak jest tańsza od kosztów ewentualnego wzrostu bezrobocia.

Przy założeniu, że około 166 tys. osób nabyłoby prawo do zasiłku wypłacanego przez okres 6 miesięcy, a kolejne 83 tys. osób do świadczenia wypłacanego przez okres 12 miesięcy, koszt wypłaty zasiłków dla grupy 249,5 tys. osób wyniósłby ok. 1,1 mld zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)