Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu o Radzie Mediów Narodowych

4
Podziel się

Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o Radzie Mediów Narodowych autorstwa posłów PiS. O odrzucenie wnioskowały kluby PO i PSL.

Krzysztof Czabański, wiceminister kultury
Krzysztof Czabański, wiceminister kultury (PAP/Marcin Obara)
bDAbWTvp

Za odrzuceniem projektu opowiedziało się 208 posłów, przeciwko - 233, nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt trafił zatem do dalszych prac w komisji kultury i środków przekazu.

Dotychczas utworzenie RMN było elementem projektu ustawy o mediach narodowych, który należy do pakietu zmian mających wprowadzić reformę mediów narodowych. Nad pakietem - w skład którego wchodzą projekty ustaw: o mediach narodowych, o składce audiowizualnej i przepisy wprowadzające te dwie ustawy - pracuje sejmowa podkomisja. Początkowo planowano, że nowe przepisy dotyczące mediów narodowych wejdą w życie 1 lipca 2016 r., a niektóre z nich od 2017 r.

Posłowie PiS zdecydowali się jednak na wyłączenie do osobnego projektu przepisów dotyczących utworzenia RMN, ponieważ część zapisów projektów składających się na "duży" pakiet wymagać będzie notyfikacji w UE - a proces ten może potrwać nawet kilka lat. Jak powiedział wiceminister kultury Krzysztof Czabański, projektowana ustawa o RMN, to tzw. ustawa pomostowa, "która pozwoli na przygotowanie pakietu ustaw medialnych, obecnie rozpatrywanego w podkomisji".

bDAbWTvr

Projekt ustawy o RMN zakłada m.in., że Rada ma powoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, PR i PAP. RMN ma liczyć 5 członków, z których 3 ma powoływać Sejm, a 2 - prezydent. Ich kadencja ma trwać 6 lat. Kandydatów (po dwóch na każde miejsce) na członków Rady powoływanych przez prezydenta przedstawiać mają dwa największe kluby opozycyjne. Ponadto projekt zakłada, że skład KRRiT zostanie zmniejszony z 5 do 3 osób, a do zadań KRRiT nie będzie już należało współuczestniczenie w projektowaniu kierunków polityki państwa w dziedzinie radiofonii i telewizji.

Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2016 r., a sama Rada miałaby rozpocząć pracę prawdopodobnie we wrześniu. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w nocy z czwartku na piątek.

bDAbWTvS
kraj
media
prawo
Źródło:
KOMENTARZE
(4)
Tom
5 lata temu
Wszelkie przestępstwa ,kradzieże z reguły odbywają sie nocą.
Jan III
5 lata temu
Rada Smrodu Narodowego...mr czabański...rachunek będzie przygotowany...cela i obierki też
darek
5 lata temu
dobrze kukiz powiedział politycy to mafiozi tylko haracze potrafia nakladac zakodowac ta telewizje i po klopocie
bDAbWTvT
franek
5 lata temu
Naujwazniekjsze zte zboczency i skorumpowani pseudodziennikarze juz nie beda nam zagrazali w telewizji.Wlasnie calemu spoleczenstwu o to chodzilo.Totalna opozycja z przestepcami nam juz nie bedzie zagrazala !!!