Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
11.07.2017 15:23

Chiński startup poległ na ekonomii dzielenia się. Ludzie ukradli prawie 300 tysięcy parasoli, które miały być dla wszystkich

Kilka tygodni wystarczyło, żeby mieszkańcy Chin przywłaszczyli sobie prawie 300 tysięcy parasoli, które startup Sharing E Umbrella rozmieścił na ulicach największych miast.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK)

W zamyśle miały być one wykorzystywane tak jak rowery miejskie. Za drobną opłatą można było odpiąć je od barierki, skorzystać w czasie deszczu, a potem odwiesić gdzieś w przestrzeni miejskiej. Pomysł okazał się jednak totalną porażką.

Ludzie, zamiast zostawiać parasole do wykorzystania innym, brali je do domów i nigdy nie oddawali. W tym przypadku nie zadziałał więc fenomen ekonomii dzielenia się, który w Chinach cieszy się generalnie wielkim powodzeniem. W chińskich miastach można skorzystać nie tylko z dostępnych dla każdego rowerów, ale nawet z piłek do koszykówki albo ładowarek do telefonów.

Zobacz też: Pomysł na biznes - własna marka strojów kąpielowych

I choć o masowych kradzieżach tych sprzętów nie słychać, to pomysł z parasolami zupełnie się nie sprawdził. Jak czytamy w portalu shanghaiist, z 300 tysięcy sztuk, rozmieszczonych w 11 chińskich miastach przez firmę Sharing E Umbrella, ostało się już niewiele. Takie same problemy mogą mieć inne firmy, które bazują na tym samym pomyśle.

Co jednak najciekawsze, niepowodzenie wcale nie zniechęca prezesa Sharing E Umbrella. Zhao Shuping, który kieruje firmą, zapowiada, że do końca roku dostarczy do chińskich miast 30 milionów nowych parasoli.

Mimo niepowodzenia Sharing E Umbrella, ekonomia dzielenia się radzi sobie w Chinach bardzo dobrze. We wtorek chińskie media poinformowały, że do 2020 roku będzie ona odpowiadała już za jedną dziesiątą całego PKB Państwa Środka. Z kolei już na koniec tego roku jej wartość ma wynieść ponad 700 miliardów dolarów.

Tagi: wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-07-2017

ObservatorTy kupujesz ja mam...

12-07-2017

gregMoże czas sobie jasno powiedzieć, że nie wszyscy ludzie są równi, niektórzy nie dorośli do demokracji czy wypożyczania parasolek.

11-07-2017

test himTeraz z żonami zobaczyć, bo też brakuje.

Rozwiń komentarze (8)