Notowania

usa
24.09.2013 11:00

Sikorski omówi "najważniejsze problemy dotyczące całej ludzkości" z Kerrym

Ponadto zaplanowano śniadanie trójstronne ministrów spraw zagranicznych Polski, Danii i Niemiec w sprawie kontroli zbrojeń konwencjonalnych

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymańki)

Szef MSZ Radosław Sikorski udaje się dziś do Stanów Zjednoczonych, gdzie m.in. weźmie udział w 68. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych oraz będzie uczestniczył w spotkaniach z udziałem sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego.

_ - Nowy Jork w tych dniach staje się centrum światowej dyplomacji. To tam omawiane są najbardziej palące i najważniejsze problemy dotyczące całej ludzkości. Na agendzie rozmów na pewno znajdzie się Syria, irański program nuklearny czy bliskowschodni proces pokojowy _ - powiedział szef biura rzecznika prasowego MSZ Michał Safianik.

Poinformował, że szef MSZ wysłucha wystąpienia prezydenta Bronisława Komorowskiego w debacie generalnej ONZ. Ponadto podczas wizyty w Nowym Jorku Sikorski odbędzie serię spotkań ze swoimi odpowiednikami m.in. z Chin, Iranu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Angoli.

- _ Minister Radosław Sikorski będzie też uczestniczył w kilku spotkaniach z udziałem sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego, w tym w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej z Kerry'm _ - powiedział Safianik.

Ponadto - poinformował - zaplanowano śniadanie trójstronne ministrów spraw zagranicznych Polski, Danii i Niemiec w sprawie kontroli zbrojeń konwencjonalnych.

_ - Poza tym w Nowym Jorku minister Sikorski będzie zabiegał o poparcie polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019, a także wraz z prezydentem Bronisławem Komorowskim, szefem polskiej delegacji, uda się do bazy wojskowej sojuszu Północnoatlantyckiego w Norfolk _ - powiedział Safianik.

Jak dodał, Sikorski w Norfolk odwiedzi lotniskowiec USS Theodore Roosevelt. _ - Jest to jedno z centrów sojuszniczego dowództwa ds. transformacji, do tego centrum kontrybuują także nasze wojska i nasze centrum szkoleniowe w Bydgoszczy _ - zaznaczył Safianik.

Ponadto w programie wizyty szefa MSZ w Stanach zjednoczonych są też spotkania z Polonią, podczas których Sikorski - w obecności prezydenta Komorowskiego - wręczy Odznakę Honorową _ Bene Merito _ osobom, które wyróżniły się działaniami na rzecz promowania Polski w USA i na arenie międzynarodowej.

Safianik poinformował, że Sikorski będzie przebywał w Nowym Jorku od wtorku do piątku. Do USA minister poleci samolotem rejsowym.

Prezydent Bronisław Komorowski przybył do Nowego Jorku w poniedziałek. Bronisław i Anna Komorowscy rozpoczęli wizytę od kolacji wydanej przez prezydenta USA Baracka Obamę dla uczestników sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Czytaj więcej w Money.pl
"To daje podstawy do nadziei". Minister... Porozumienie USA i Rosji ws. wyeliminowania arsenału syryjskiej broni chemicznej daje podstawy do nadziei, że dyplomacja może być skuteczna - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.
Pokój za 9 miesięcy? Trudne negocjacje Izraelczycy i Palestyńczycy po raz kolejny usiedli do stołu, żeby wynegocjować porozumienie kończące 65-letni konflikt. Strony spotkały się wczoraj w Waszyngtonie po trzyletniej przerwie. Ich stanowiska diametralnie się różnią.
Prezydent: On jest także symbolem dramatu Generał Władysław Sikorski jest symbolem polskiej walki o niepodległość, ale także dramatu i klęski w tej walce - powiedział Bronisław Komorowski, otwierając ekspozycję w stołecznym Muzeum Wojska Polskiego poświęconą generałowi.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz