Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stopy procentowe
15.06.2009 19:08

Skrzypek: Chcemy wspierać rząd w walce z kryzysem

Prezes NBP jest gotów zapewnić ogromną ilość płynności na rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

*Utrzymywanie postawy _ łagodzenia polityki pieniężnej _ zapowiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek, pytany o możliwy wpływ podanych danych o wysokości inflacji w maju na przyszłe decyzje RPP dotyczącą stóp procentowych. *

_ - Co do naszej postawy: w dalszym ciągu jest to postawa łagodzenia polityki pieniężnej, co do decyzji - będziemy brali pod uwagę wszystkie dane napływające z rynku, jak również bardzo istotne dla mnie będą informacje co do prognoz polityki fiskalnej rządu, ponieważ polityka fiskalna może w sposób bezpośredni przekładać się na inflację _ - powiedział Skrzypek w poniedziałek w Katowicach.

Zdaniem prezesa NBP, _ polityka fiskalna rządu może ulegać zmianie - może być dostosowywana do bieżącej sytuacji, a sytuacja na rynku obarczona wieloma czynnikami niepewności _.

_ - Kryzys naprawdę do Polski nie dotarł, docierają do nas skutki kryzysu, szczególnie w Niemczech - to idzie do nas głównie kanałem eksportowym. W stosunku do strefy euro jesteśmy przesunięci w cyklu koniunkturalnym, więc jak dojdzie do nas ten moment cyklu, w którym znalazła się już Europa, wtedy możemy liczyć tylko na to, co wypracowaliśmy swoimi działaniami w tym roku _ - uważa Skrzypek.

Prezes NBP opowiedział się za działaniami, które mogą skutecznie amortyzować skutki spowolnienia, jakie mogą dotknąć Polskę.

_ - Uważam, że musimy bardzo mocno pracować. NBP jest gotów do tego, aby zapewnić ogromną ilość płynności na rynku, ale działania banku muszą się spotkać ze zdolnością do absorpcji tej płynności, bo w przeciwnym razie mogą skutkować psuciem pieniądza _ - powiedział Skrzypek.

WIĘCEJ INFORMACJI O PROGNOZACH PKB DLA POLSKI
*PKB w przyszłym roku wzrośnie o 5 procent? * Wzrost PKB w 2010 roku powinien się zbliżać do poziomu 4,5-5 procent - uważa Maciej Krzak, szef Zespołu Makroekonomicznego z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE.
*Polska gospodarka wśród najsilniejszych w UE * Według Eurostatu w IV kw. 2008 roku PKB w Polsce wzrosło o 3,1 procent.
*Wzrost PKB najniższy od 2001 roku? * Według GUS, w IV kwartale 2008 roku wzrost gospodarczy wyniósł 2,9 procent w skali roku
*Nie ma szans na wzrost PKB powyżej 2 procent * Ministerstwo Gospodarki podtrzymało szacunek, według którego Polska gospodarka wzrośnie w tym roku o nie więcej niż 2,0 procent.

Dodał, że RPP oczekuje teraz na _ wiarygodne, rzetelne informacje _ ze strony rządu, aby _ móc je wziąć pod uwagę przy prowadzeniu naszej polityki, przy podejmowaniu decyzji _.

Prezes NBP ocenił, że członkowie RPP nie powinni w publicznych wypowiedziach wyprzedzać przyszłych decyzji Rady co do stóp procentowych. Jego zdaniem, planowane w 2010 r. wprowadzenie informacji o przyszłej ścieżce stóp procentowych _ znacznie poprawi komunikację RPP z rynkami _.

Pytany o rządowe prognozy wielkości wzrostu PKB oraz poziomu inflacji, Skrzypek powiedział, że NBP nie ma jeszcze _ oficjalnych, konkretnych informacji ze strony rządu _ na te tematy. Gdy je otrzyma, efekty swoich analiz przedstawi resortowi finansów.

_ Jutro będziemy prezentować na zamkniętym posiedzeniu Rady projekcję - raport o inflacji, który oficjalnie po przyjęciu w kolejną środę zostanie upubliczniony w następny czwartek. Czyli w ciągu najbliższych dwóch tygodni te informacje będą upublicznione _ - zapowiedział prezes NBP.

Tagi: stopy procentowe, rpp, polityka pieniężna, skrzypek, pkb, wzrost gospodarczy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz