Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cała Polska jedną wielką strefą ekonomiczną. Tak rząd PiS chce rozkręcić inwestycje

20
Podziel się

W sobotę wchodzą przepisy, dzięki którym Polska będzie traktowana jako jedna, wielka strefa inwestycyjna. W praktyce sprowadza się to do ulg podatkowych dla wielkiego kapitału.

Kończy się era specjalnych stref ekonomicznych. Dotychczasowa ustawa będzie obowiązywała jedynie do 2026 roku
Kończy się era specjalnych stref ekonomicznych. Dotychczasowa ustawa będzie obowiązywała jedynie do 2026 roku (Facebook/Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.)
bDzBspVN

Cała Polska będzie jedną strefą ekonomiczną. W sobotę wchodzą przepisy, dzięki którym firmy z każdego miejsca w kraju będą mogły starać się o ulgi podatkowe.

Kończy się era specjalnych stref ekonomicznych.Ministerstwa Finansów i Rozwoju już rok temu przedstawiły pomysł, jak zastąpi stare przepisy. Wprowadzi de facto jedną strefę ekonomiczną. Będzie nią cała Polska. Czyli 312 tys. km kwadratowych. Ulgę inwestycyjną, czyli zwolnienie z CIT będzie można uzyskać w każdej gminie. I małej, i dużej, i biednej, i bogatej. Ustawa, która wchodzi w życie w sobotę, to zmienia.

Ustawa o wspieraniu inwestycji obejmie w praktyce niemal 100 proc. terenów inwestycyjnych w kraju. Do tej pory tzw. Specjalne Strefy Ekonomiczne zajmowały tylko 0,08 proc. powierzchni kraju.

bDzBspVP

Po co nowe prawo? Według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii chodzi przede wszystkim o ułatwienia administracyjne i ulgi podatkowe. Zdaniem resortu poszerzenie obszaru zwolnienia z podatków ułatwi inwestycje małym i średnim przedsiębiorcom, którzy nie będą musieli przenosić swoich inwestycji do poszczególnych stref.

Zobacz także: Zobacz także: Mateusz Morawiecki o nierównościach społecznych

Co się zmienia? Zachęty podatkowe, do tej pory zarezerwowane dla firm tworzących miejsca pracy w specjalnych strefach ekonomicznych, będą dostępne na terenie całego kraju. Jak jest teraz? Strefy ekonomiczne zajmują 25 tys. hektarów. To zaledwie 0,08 proc. kraju. Teraz ulgi będą dostępne dla każdego miejsca, bez znaczenia na wielkość gminy.

bDzBspVV

Rząd chce stawiać też na „inwestycje z jakością”. Co to oznacza? Zwolnienia podatkowe będą dostępne dla nowych inwestycji – stworzenie zakładu lub reinwestycję. Ale... w przepisach pojawi się też kryterium "jakości" inwestycji. Do tej pory ważna była ilość nowych miejsc pracy. Kryterium jakościowe będzie uwzględniać m.in. zatrudnianie specjalistów, liczbę wysokopłatnych miejsc pracy. Do tego pojawi się tzw. kryterium zrównoważonego rozwoju.

bDzBspWq
inwestycje
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Omi
3 lata temu
Przyjdą zachodnie firmy i podatków nie będą musieli płacić???Tylko my pracownicy
Felix
3 lata temu
Cała Polska strefą gdzie polak polakowi wilkiem, każdy jest podejrzany i winny. Dlatego pozdrawiam z Czech. Może tu nie jest idealnie, ale jest bardziej normalnie.
obiektywny
3 lata temu
ulgi dla znajomych i rodzin urzędników
bDzBspWr
Dex
3 lata temu
Nie prościej zmniejszyć podatki?
Alicja
3 lata temu
Polskie obozy pracy
...
Następna strona