Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Cała Polska jedną wielką strefą ekonomiczną. Tak rząd PiS chce rozkręcić inwestycje

20
Podziel się:

W sobotę wchodzą przepisy, dzięki którym Polska będzie traktowana jako jedna, wielka strefa inwestycyjna. W praktyce sprowadza się to do ulg podatkowych dla wielkiego kapitału.

Kończy się era specjalnych stref ekonomicznych. Dotychczasowa ustawa będzie obowiązywała jedynie do 2026 roku
Kończy się era specjalnych stref ekonomicznych. Dotychczasowa ustawa będzie obowiązywała jedynie do 2026 roku (Facebook/Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.)

Cała Polska będzie jedną strefą ekonomiczną. W sobotę wchodzą przepisy, dzięki którym firmy z każdego miejsca w kraju będą mogły starać się o ulgi podatkowe.

Kończy się era specjalnych stref ekonomicznych.Ministerstwa Finansów i Rozwoju już rok temu przedstawiły pomysł, jak zastąpi stare przepisy. Wprowadzi de facto jedną strefę ekonomiczną. Będzie nią cała Polska. Czyli 312 tys. km kwadratowych. Ulgę inwestycyjną, czyli zwolnienie z CIT będzie można uzyskać w każdej gminie. I małej, i dużej, i biednej, i bogatej. Ustawa, która wchodzi w życie w sobotę, to zmienia.

Ustawa o wspieraniu inwestycji obejmie w praktyce niemal 100 proc. terenów inwestycyjnych w kraju. Do tej pory tzw. Specjalne Strefy Ekonomiczne zajmowały tylko 0,08 proc. powierzchni kraju.

Po co nowe prawo? Według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii chodzi przede wszystkim o ułatwienia administracyjne i ulgi podatkowe. Zdaniem resortu poszerzenie obszaru zwolnienia z podatków ułatwi inwestycje małym i średnim przedsiębiorcom, którzy nie będą musieli przenosić swoich inwestycji do poszczególnych stref.

Zobacz także: Zobacz także: Mateusz Morawiecki o nierównościach społecznych

Co się zmienia? Zachęty podatkowe, do tej pory zarezerwowane dla firm tworzących miejsca pracy w specjalnych strefach ekonomicznych, będą dostępne na terenie całego kraju. Jak jest teraz? Strefy ekonomiczne zajmują 25 tys. hektarów. To zaledwie 0,08 proc. kraju. Teraz ulgi będą dostępne dla każdego miejsca, bez znaczenia na wielkość gminy.

Rząd chce stawiać też na „inwestycje z jakością”. Co to oznacza? Zwolnienia podatkowe będą dostępne dla nowych inwestycji – stworzenie zakładu lub reinwestycję. Ale... w przepisach pojawi się też kryterium "jakości" inwestycji. Do tej pory ważna była ilość nowych miejsc pracy. Kryterium jakościowe będzie uwzględniać m.in. zatrudnianie specjalistów, liczbę wysokopłatnych miejsc pracy. Do tego pojawi się tzw. kryterium zrównoważonego rozwoju.

inwestycje
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
esu
6 lat temu
Ulgi podatkowe dla wielkich firm na koszt małych obywateli. A ty tyraj u "polskiej" fabryce u Koreańczyka, Niemca, albo Chińczyka za ukraińską pensję. Jeśli do tej pory nie wyjechałeś z kraju to znaczy, że z jakiś powodów pewnie nie możesz. I dalej będziemy Ci trzymać buta na gardle żeby nie było Cię stać na założenie i prowadzenie własnej firmy. Bo jeszcze by nam zabrakło niewolników do pracy w fabrykach. Stare rządzi z jeszcze większym tupetem.
ble ble ble
6 lat temu
Leżę i kwiczę.
obiektywny
6 lat temu
ulgi dla znajomych i rodzin urzędników
Ktoś360
6 lat temu
Znowu dają korporacją a doją obywateli.
osa
6 lat temu
no i dobrze , tyle do nas przybywa uchodźców ze wschodu ,że gdzieś muszą pracować a Unia ciągle ma pretensje do nas ,że nie przyjmujemy uchodźców , niech im ktoś to wytłumaczy,że Ukraińcy to uchodźcy bo my Polaki a jak Moskwę z Warszawą pomylił to może i Ukrainców uważa za naszych rodaków -- kto ich wie -- tłumaczyć trzeba bo oni tam wiele o wschodzie nie wiedzą!!!!!!!!!!!