Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inwestycje
29.06.2018 17:38

Polska jedną, wielką specjalną strefą ekonomiczną. Rząd twierdzi, że to sukces

W weekend wchodzą przepisy, dzięki którym Polska będzie traktowana jako jedna, wielka strefa inwestycyjna. W praktyce sprowadza się to do ulg podatkowych dla wielkiego kapitału.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Facebook/Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.)
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Ustawa o wspieraniu inwestycji obejmie w praktyce niemal 100 proc. terenów inwestycyjnych w kraju. Do tej pory tzw. Specjalne Strefy Ekonomiczne zajmowały tylko 0,08 proc. powierzchni kraju.

Po co nowe prawo? Według Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii chodzi przede wszystkim o ułatwienia administracyjne i ulgi podatkowe. Zdaniem resortu poszerzenie obszaru zwolnienia z podatków ułatwi inwestycje małym i średnim przedsiębiorcom, którzy nie będą musieli przenosić swoich inwestycji do poszczególnych stref.

Frania+? Producenci chcą rządowych dofinansowań do pralek, lodówek i kuchenek

Zwolnienia z podatków będą bardzo hojne. Będą mogły być wydawane nawet na 15 lat (minimum to 10).

Ma to pomóc w powstaniu w najbliższych 10 latach ponad 200 tys. nowych miejsc pracy.

Specjalne Strefy Ekonomiczne wprowadził w Polsce rząd Waldemara Pawlaka w odległym 1994 r. Miało ono pomóc przyciągać inwestorów, dzięki liberalnemu podejściu i ulgom dla potencjalnych inwestorów.

To były zupełnie inne czasy. Polska po tzw. terapii szokowej obudziła się z dwucyfrowym bezrobociem (zatrudnienia nie miał nawet co piąty Polak) oraz z problemem, z którym musiały sobie radzić wszystkie nasze rządy w XX w., tj. brakiem kapitału. SSE miały rozwiązać obydwie te kwestie.

W efekcie wzrost był, ale kosztem pracowników, tj. ich pensji i warunków zatrudnienia (z dużą pewnością można powiedzieć, że patologie polskiego rynku pracy zaczęły się właśnie w SSE). Ponadto, jak swego czasu stwierdziło Ministerstwo Finansów, do każdego miejsca pracy w SSE państwo dopłacało 80 tys. zł. Między 1998 a 2013 r. ulgi podatkowe kosztowały budżet średnio miliard złotych rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inwestycje, specjalne strefy ekonomiczne, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-06-2018

PitbullDuży kapitał dostanie zwolnienia podatkowe, a mały kapitał (mali przedsiębiorcy) pokryją zmniejszone wpływy do budżetu. Mamy być krajem niewolników … Czytaj całość

30-06-2018

piotr12345A my mali będziemy płacić wszystkie podatki w maksymalnej przewidzianej dla nas stawce ... Bo aby ktoś był zwolniony , płacić musi ktoś . Tak więc … Czytaj całość

30-06-2018

SssssWitajcie w strefie biedy. Polski niewolnik zaprasza kapitalistów z całego świata." Zrobię to za darmo" - główne motto i nasza przyszłość. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (59)