Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Spółdzielnie mieszkaniowe mają problem. Ta sprawa może je drogo kosztować

Spółdzielnie mieszkaniowe mają problem. Ta sprawa może je drogo kosztować

To problem, który dotyczy 800 spółdzielni w całym kraju.
To problem, który dotyczy 800 spółdzielni w całym kraju.

Sąd Najwyższy nie rozstrzygnął, czy spółdzielnie mogą żądać od lokalnych władz odszkodowań za niezapewnienie lokali socjalnych. Problemem są te, które działają na gruntach gminnych lub nieuregulowanych prawnie.

Każda eksmisja musi wiązać się z przydzieleniem lokali socjalnych. Jeśli gmina nie ma wolnych lokali, to wówczas zobowiązana jest do wypłacenia odszkodowania – informuje ”Gazeta Prawna”.

Właściciele wspólnot mieszkaniowych, które działają na gruntach gminnych lub nieuregulowanych prawnie, zwracają się więc o nie do lokalnych władz.

Czytaj też: Czy nadal można wykupić spółdzielcze mieszkanie? Z roku na rok jest ich coraz mniej

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego w związku ze sporem między jedną z największych spółdzielni mieszkaniowych w Polsce - ”Bródno” - a miastem stołecznym Warszawa.

Zobacz też: Znika relikt z czasów PRL. "Gigantyczna operacja" będzie kosztowała 130 mln rocznie:


 

Jak informuje ”GP”, spółdzielnia ta zarządza około 100 budynkami (od lat 90. robi to za ustaloną z miastem opłatę), które leżą na gruntach miejskich lub z niejasną sytuacją prawną.

Każdorazowo jednak zwraca się do władz stolicy w sprawie wypłacenia odszkodowania za brak lokalu dla eksmitowanego lokatora. Miasto jednak odmawia, Argument? Artykuł 18 ust. 5 ustawy mówi o właścicielu. A SM ”Bródno” nim przecież nie jest – pisze ”GP”.

Zobacz też: Użytkowanie wieczyste przechodzi do historii

W związku z brakiem jednoznacznego rozstrzygnięcia sprawy w SN, zdecydować będzie musiał samodzielnie Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie. Sprawa może być istotna dla 800 spółdzielni w kraju.

Jeśli sąd przychyli się do argumentów miasta, gminy nie będą miały motywacji do dostarczania mieszkań socjalnych i nie musiałyby tego robić całymi latami – tłumaczy "GP". To naraziłoby spółdzielnie na koszty związane z utrzymaniem niepłacących lokatorów, wobec których zapadła już decyzja o eksmisji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
oko
2018-08-16 12:27
czy spółdzielcy mogą żądać od zarządu odszkodowań za bezprzetargową sprzedaż lokali użytkowych po zaniżonych cenach ? wpisali sobie w regulamin że im wolno ? RSM ?
xman
2018-08-16 10:59
SN nie orzekł do tej pory? A taki był przecież dobry, amerykański...
A na poważnie - słusznośc jest po stronie spółdzielni. Ale jak można wydać werdykt, za który biedna Hania będzie musiała płacić spółdzielniom? Betonowe dziadki poczekają, kto wygra wybory samorządowe w Wawie i albo będzie dalej zwlekać kolejne 5 lat, albo przyzna rację spółdzielni (ale wtedy będzie to już problem Jakiego)
gocha411
2018-08-16 10:52
Uważam, że najwyższy czas dobrać się "prezesom" do skóry. Mam dwa mieszkania, jednym 65 metrowym zarządza spółdzielnia mieszkaniowa, drugim 120 metrowym wspólnota. Koszt utrzymania dwukrotnie większego mieszkania jest DWA razy mniejszy niż koszt utrzymania mniejszego. Mieszkańcy lokali spółdzielczych pasą prezesów, trzeba to powiedzieć wprost i zająć się zmianą ustawy. Należy wspomnieć, że w spółdzielni o wszystkim w zasadzie decyduje prezes i niestety mam podstawy sądzić, że nie do końca gra uczciwie...
Pokaż wszystkie komentarze (45)