Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Spółdzielnie mieszkaniowe mają problem. Ta sprawa może je drogo kosztować

46
Podziel się:

To problem, który dotyczy 800 spółdzielni w całym kraju.

To problem, który dotyczy 800 spółdzielni w całym kraju.
To problem, który dotyczy 800 spółdzielni w całym kraju.

Sąd Najwyższy nie rozstrzygnął, czy spółdzielnie mogą żądać od lokalnych władz odszkodowań za niezapewnienie lokali socjalnych. Problemem są te, które działają na gruntach gminnych lub nieuregulowanych prawnie.

Każda eksmisja musi wiązać się z przydzieleniem lokali socjalnych. Jeśli gmina nie ma wolnych lokali, to wówczas zobowiązana jest do wypłacenia odszkodowania – informuje ”Gazeta Prawna”.

Właściciele wspólnot mieszkaniowych, które działają na gruntach gminnych lub nieuregulowanych prawnie, zwracają się więc o nie do lokalnych władz.

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego w związku ze sporem między jedną z największych spółdzielni mieszkaniowych w Polsce - ”Bródno” - a miastem stołecznym Warszawa.

Zobacz także: Zobacz też: Znika relikt z czasów PRL. "Gigantyczna operacja" będzie kosztowała 130 mln rocznie:

Jak informuje ”GP”, spółdzielnia ta zarządza około 100 budynkami (od lat 90. robi to za ustaloną z miastem opłatę), które leżą na gruntach miejskich lub z niejasną sytuacją prawną.

Każdorazowo jednak zwraca się do władz stolicy w sprawie wypłacenia odszkodowania za brak lokalu dla eksmitowanego lokatora. Miasto jednak odmawia, Argument? Artykuł 18 ust. 5 ustawy mówi o właścicielu. A SM ”Bródno” nim przecież nie jest – pisze ”GP”.

W związku z brakiem jednoznacznego rozstrzygnięcia sprawy w SN, zdecydować będzie musiał samodzielnie Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie. Sprawa może być istotna dla 800 spółdzielni w kraju.

Jeśli sąd przychyli się do argumentów miasta, gminy nie będą miały motywacji do dostarczania mieszkań socjalnych i nie musiałyby tego robić całymi latami – tłumaczy "GP". To naraziłoby spółdzielnie na koszty związane z utrzymaniem niepłacących lokatorów, wobec których zapadła już decyzja o eksmisji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(46)
kamyk15
4 lata temu
Najlepiej wykupić nie tylko mieszkanie lecz i grunt utworzyć wspólnotę mieszkaniową . Po co utrzymywać armię pracowników spółdzielni . Ludzie obudźcie się . Czasy się zmieniają ,a wy ciągle tkwicie w tej komunie. Należy wziąść sprawy w swoje ręce. Spółdzielnia to pozostałość nazwy po komunie. Precz z przeszłością komunistyczną.
oko
6 lat temu
czy spółdzielcy mogą żądać od zarządu odszkodowań za bezprzetargową sprzedaż lokali użytkowych po zaniżonych cenach ? wpisali sobie w regulamin że im wolno ? RSM ?
xman
6 lat temu
SN nie orzekł do tej pory? A taki był przecież dobry, amerykański... A na poważnie - słusznośc jest po stronie spółdzielni. Ale jak można wydać werdykt, za który biedna Hania będzie musiała płacić spółdzielniom? Betonowe dziadki poczekają, kto wygra wybory samorządowe w Wawie i albo będzie dalej zwlekać kolejne 5 lat, albo przyzna rację spółdzielni (ale wtedy będzie to już problem Jakiego)
gocha411
6 lat temu
Uważam, że najwyższy czas dobrać się "prezesom" do skóry. Mam dwa mieszkania, jednym 65 metrowym zarządza spółdzielnia mieszkaniowa, drugim 120 metrowym wspólnota. Koszt utrzymania dwukrotnie większego mieszkania jest DWA razy mniejszy niż koszt utrzymania mniejszego. Mieszkańcy lokali spółdzielczych pasą prezesów, trzeba to powiedzieć wprost i zająć się zmianą ustawy. Należy wspomnieć, że w spółdzielni o wszystkim w zasadzie decyduje prezes i niestety mam podstawy sądzić, że nie do końca gra uczciwie...
tyu
6 lat temu
spóldzielnie pasozytuja na lokatorach zlikwidowac i wywalic leni na pysk
...
Następna strona