Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Izrael-Palestyna coraz gorsze. Winne są... podatki

0
Podziel się:

Chodzi o podatki, które izraelskie władze zbierają w imieniu rządu Autonomii Palestyńskiej.

Stosunki Izrael-Palestyna coraz gorsze. Winne są... podatki
(Polaris Images/East News)

Palestyńczycy straszą Izrael międzynarodowymi trybunałami. Chodzi o podatki, które izraelskie władze zbierają w imieniu rządu Autonomii Palestyńskiej. W ostatnim czasie Izrael najpierw wstrzymał transfer pieniędzy do palestyńskiego rządu, a potem oddał tylko część zebranej kwoty.

Władze Autonomii Palestyńskiej zapowiedziały, że odeślą Izraelowi otrzymane pieniądze, ponieważ władze izraelskie zmniejszyły zwróconą kwotę o jedną trzecią, tłumacząc to kosztem pokrycia usług zapewnionych ludności palestyńskiej.

- Zwracamy te pieniądze. Albo prześlą nam całą należną kwotę, albo zwracamy się do instytucji arbitrażowej lub Międzynarodowego Trybunału Karnego. Nie ma innej możliwości - oświadczył palestyński prezydent Mahmud Abbas podczas niedzielnego wiecu w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Izrael przekazał, że od zwróconych Palestyńczykom środków odjął kwotę na pokrycie długów Autonomii Palestyńskiej z racji dostaw prądu, wody i usług medycznych. Strona izraelska powiedziała, że jest gotowa "ponownie przesłać Autonomii Palestyńskiej zwróconą już raz sumę, jeśli tylko władze palestyńskie wyrażą takie życzenie".

Pod koniec marca rząd Izraela ogłosił, że zamierza zwrócić Palestyńczykom kwotę 637 mln dolarów należną im z tytułu podatków i opłat celnych. Transfer tych pieniędzy wstrzymał w styczniu w odwecie za przystąpienie Autonomii Palestyńskiej do MTK w Hadze. Członkostwo w MTK otwiera Palestyńczykom drogę do zbadania oskarżeń pod adresem Izraela o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy, w tym podczas ostatniej izraelskiej ofensywy latem 2014 r.

Izrael zdecydował się na odblokowanie środków za radą ministerstwa obrony i tajnych służb Szin Bet, które ostrzegały, że zamrożenie pieniędzy wywołało wielkie niezadowolenie ludności palestyńskiej i może przerodzić się w nowy bunt.

Zablokowanie palestyńskich pieniędzy przez Izrael stało się jedną z głównych przyczyn decyzji Abbasa o zaprzestaniu współpracy z władzami okupacyjnymi w dziedzinie utrzymywania bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu. Decyzja nie weszła w życie. Eksperci podkreślali, że dotychczasowe współdziałanie służb Autonomii Palestyńskiej z izraelskimi służbami bezpieczeństwa zapobiegło dużej liczbie zamachów terrorystycznych.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)