Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plan Morawieckiego zakłada większe wykorzystanie kolei. Będzie wsparcie publiczne

17
Podziel się:

Według zapowiedzi zawartych w strategii w miastach rozwijane będą zintegrowane systemy transportu publicznego przy wykorzystaniu niskoemisyjnych środków transportu, szczególnie pojazdów szynowych i elektrycznych autobusów.

Plan Morawieckiego zakłada większe wykorzystanie kolei. Będzie wsparcie publiczne
(Bartosz Wawryszuk)

Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju, nazywana powszechnie planem Morawieckiego zakłada, że wsparcie publiczne będzie w najbliższych latach nakierowane m.in. na większe wykorzystanie potencjału transportu kolejowego. Chodzi o transport międzynarodowy, regionalny, między- i wewnątrz aglomeracyjnego.

Transport zaliczono w Strategii do sektorów strategicznych, które mają szanse stać się przyszłymi motorami polskiej gospodarki.

Jak czytamy w SOR, rozwój infrastruktury transportu determinuje zarówno jakość życia obywateli, dostępność rynków pracy, jak i konkurencyjność gospodarki. Oprócz budowy czy modernizacji materialnej infrastruktury transportu istotny jest efektywny sposób jej wykorzystania. Wiąże się to między innymi z integracją różnych gałęzi transportu, a także z poprawą jakości usług transportowych.

Równocześnie duży nacisk ma być położony na ograniczanie negatywnego wpływu transportu na środowisko m.in. poprzez wspieranie rozwiązań ograniczających emisję zanieczyszczeń.

Zakłada się ponadto większe wykorzystanie przewozów intermodalnych w relacjach międzykontynentalnych takich jak Jedwabny Szlak. Większe wykorzystanie kolei, poza ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko, spowoduje skrócenie czasu podróży, wzrost bezpieczeństwa transportowanych koleją ładunków oraz zmniejszenie kosztów transportu, a także poprawę bezpieczeństwa na drogach.

W zakresie transportu drogowego priorytetem wpisanym do strategii jest dokończenie sieci drogowej zapewniającej połączenia w oparciu o autostrady i drogi ekspresowe pomiędzy największymi ośrodkami w kraju, połączenia transgraniczne: Polska - kraje bałtyckie (Via Baltica) i Polska - Południe (Via Carpatia).

Strategia zapowiada też podjęcie działań w zakresie odbudowy możliwości transportowych polskich szlaków wodnych (zwłaszcza Odry oraz dolnej Wisły). Transport rzeczny będzie promowany jako konkurencyjny i niskoemisyjny środek transportu.

Według zapowiedzi zawartych w strategii w miastach rozwijane będą zintegrowane systemy transportu publicznego przy wykorzystaniu niskoemisyjnych środków transportu, szczególnie pojazdów szynowych i elektrycznych autobusów. Stworzone zostaną łańcuchy ekomobilności, poprawiające warunki przemieszczania się rowerem i pieszo. Miasta będą lepiej skomunikowane z obszarami funkcjonalnymi, a indywidualny transport samochodowy zostanie ograniczony, szczególnie w centrach miast.

Na obszarach wiejskich będą kontynuowane działania w zakresie budowy i modernizacji podstawowej infrastruktury transportowej (drogi lokalne, infrastruktura towarzysząca, ścieżki rowerowe, środki transportu zbiorowego) oraz rozwoju usług transportu zbiorowego.

W zakresie transportu lotniczego, w celu zwiększenia efektywności i rentowności portów lotniczych, realizowane będą działania związane z inwestycjami w części lotniczej (airside) portów lotniczych, poprawą bezpieczeństwa, infrastrukturą komunikacji nawigacyjnej i dozorowania, systemami zarządzania ruchem lotniczym oraz ochroną środowiska. Niezbędne będzie również powiązanie poszczególnych portów z siecią transportową oraz regionalnymi centrami gospodarczymi drogami kolejowymi.

W strategii napisano, że w ramach programu dotyczącego nowoczesnych produktów przemysłu okrętowego konieczne będzie zapewnienie ram prawnych, organizacyjnych i finansowych niezbędnych dla aktywizacji przemysłu stoczniowego, rozwoju naukowych ośrodków badawczo-rozwojowych opracowujących innowacyjne typy statków. Chodzi tu m.in. o projekt Batory, który zakłada stymulowanie rozwoju technologii, projektowania i budowy polskich jednostek pływających i konstrukcji morskich, przesunięcie sektora stoczniowego w kierunku produkcji, innowacyjnych produktów i wyspecjalizowanych jednostek o wysokiej wartości dodanej.

W ramach Programu Elektromobilność, zakładającego rozwój produktów z obszaru elektromobilności, stymulowany rozwoju rynku będzie w taki sposób, aby zwiększyć udział pojazdów o napędzie elektrycznym. W jego skład wejdzie m.in. projekt E-bus, czyli stymulowanie projektowania i produkcji polskich pojazdów elektrycznych na potrzeby komunikacji miejskiej; budowa silnych podmiotów na wszystkich etapach łańcucha wartości w sektorze produkcji taboru komunikacji miejskiej takich jak autobusy elektryczne, czy tramwaje. Z kolei projekt nazwany "Samochód Elektryczny" zakłada stymulowanie rozwoju technologii, produkcji i rynku samochodów elektrycznych.

W ramach projektu Luxtorpeda 2.0 stymulowany będzie rozwój technologii i produkcji polskich pojazdów szynowych, ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów transportu pasażerskiego.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
ja
7 lat temu
trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Dlatego powstała książka "Emeryytura nie jset Ci potrezbna",
miki
7 lat temu
Niech polskie przedsiębiorstwa pożegnają się z dotacjami unijnymi. Wszystko Polski Fundusz Rozwolu utrąci i wyda na PKP. Statystyki będą się zgadzać. Tak już robili w zeszłym roku.
Boczna12
7 lat temu
wyremontujcie infrastrukturę kolejową która jest w katastrofalnym stanie gdyby nie dotacje UE już dawno by wszystko stało ktoś nie zdaje sobie sprawy ile trzeba wyłożyć żeby wszystko funkcjonowało należycie całe lata zaniedbań nie nadgoni się w kilkanaście miesięcy trzeba sukcesywnie inwestować całymi latami również w utrzymanie całej infrastruktury ......
robotny
7 lat temu
Strategia przyjmie wszystko, nawet największą głupotę... A ja powtórzę po raz kolejny, historyk z wykształcenia, który całe życie zajmował się lichwą nie ma i nie będzie miał zielonego pojęcia o gospodarce....
lol.o
7 lat temu
TIRY na tory kolejowe