Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Światowy Barometr Korupcji: gorsza pozycja Polski i Niemiec

143
Podziel się:

Powodem spadku w rankingu jest brak działań służących walce z korupcją.

Światowy Barometr Korupcji: gorsza pozycja Polski i Niemiec
(PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS)
bEKNbrMB

Polska słabiej wypadła w Światowym Barometrze Korupcji, opracowywanym przez Transparency International. Niemcy również.

W dorocznym Światowym Barometrze Korupcji (CPI) pogorszyła się pozycja Polski. W tym roku zajęła 36. miejsce, zdobywając 60 punktów. W ubiegłym roku plasowała się jeszcze na 29. pozycji (62 punktów). Pogorszyła się także pozycja Niemiec, które w tym roku znalazły się na 12. pozycji, w ubiegłym roku zajmowały 10. miejsce.

Powodem spadku w rankingu jest brak działań służących walce z korupcją. – Kto tylko zarządza, nie podejmując nowych inicjatyw, ryzykuje gorszą pozycję w międzynarodowym porównaniu – mówi Edda Mueller, przewodnicząca niemieckiej sekcji Transparency International (TI).

bEKNbrMD

Czołówka: Nowa Zelandia, Dania, Finlandia

Ranking TI obejmuje 180 krajów. Na podstawie ankiet eksperckich mierzy on postrzegany w polityce i administracji poziom korupcji. Skala badania wynosi od 0 (wysoki poziom) do 100 punktów (brak korupcji).

Górnej granicy nie udało się jeszcze osiągnąć żadnemu krajowi. Najbliżej ideału w najnowszym raporcie znalazły się: Nowa Zelandia (89 punktów) Dania (88) i Finlandia (85). Również Norwegia i Szwajcaria osiągnęły po 85 punktów. Na ostatnich miejscach uplasowały się Syria (14 punktów), Sudan Południowy (12) i Somalia (9). Zwłaszcza kraje, w których brakuje ochrony dla mediów i organizacji pozarządowych wykazują wysoki poziom korupcji – stwierdza TI.

Najnowszy Światowy Barometr Korupcji: najlepiej w Nowej Zelandii, Danii, Finlandii, Norwegii i Szwajcarii:

bEKNbrMJ

DW

Dwie trzecie krajów ma problem z korupcją

W ponad dwóch trzecich badanych krajów stwierdzono wysoki poziom korupcji (poniżej 50 punktów). Aspirująca do UE Czarnogóra (46 punktów) zdobyła o jeden punkt więcej niż Węgry, które w ciągu sześciu lat straciły aż 10 punktów. Pozycja Polski wahała się w tym czasie między 58 (w 2012) a 63 punktami (w 2015).

bEKNbrNe
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(143)
Kasia_K
4 lata temu
Corruption Perceptions Index to Indeks Percepcji Korupcji i w nim Polska zajęła 36 miejsce. Światowy Barometr Korupcji (Global Corruption Barometer), o czym głosi tytuł artykułu, to zupełnie co innego.... i Polska nie zajmuje tam żadnego miejsca.... Brak słów, po prostu brak słów. Że to nawet sprawdzić już tego nie można przed kliknięciem "publikuj"???? Oby choć tym "dziennikarzom" płacili stosownie do ich poziomu wiedzy...
Dojna zmiana
4 lata temu
To dzięki programowi korupcja+
misiewicz
4 lata temu
Wcale mnie to nie dziwi, że po dojsciu do władzy PiSoubecji korupcja w Polsce zaczęła kwitnąć
bEKNbrNf
Gremlin
4 lata temu
Korupcja kwitnie bo wielki kapitał rządzi poprzez polityków. Przypadkowe społeczeństwo myśli że wybiera ludzi którzy reprezentują ich interesy. Zaraz po wyborach zostają kupieni i robią wszystko żeby zabrać biednym i dać bogatym. Rodzi się pytanie po co nam taka patologiczna kasta ? Może od razu lepiej wybierać do sejmu przedstawicieli Microsftu, Fiata, Deutsche Banku...
J.G
4 lata temu
No przecież jak PO dojdzie do władzy to w ogóle ten problem zniknie PRAWDA?
...
Następna strona