Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Światowy Barometr Korupcji: gorsza pozycja Polski i Niemiec

Światowy Barometr Korupcji: gorsza pozycja Polski i Niemiec

Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS
Polska słabiej wypadła w Światowym Barometrze Korupcji, opracowywanym przez Transparency International. Niemcy również.

W dorocznym Światowym Barometrze Korupcji (CPI) pogorszyła się pozycja Polski. W tym roku zajęła 36. miejsce, zdobywając 60 punktów. W ubiegłym roku plasowała się jeszcze na 29. pozycji (62 punktów). Pogorszyła się także pozycja Niemiec, które w tym roku znalazły się na 12. pozycji, w ubiegłym roku zajmowały 10. miejsce.

Powodem spadku w rankingu jest brak działań służących walce z korupcją. – Kto tylko zarządza, nie podejmując nowych inicjatyw, ryzykuje gorszą pozycję w międzynarodowym porównaniu – mówi Edda Mueller, przewodnicząca niemieckiej sekcji Transparency International (TI).

Czołówka: Nowa Zelandia, Dania, Finlandia

Ranking TI obejmuje 180 krajów. Na podstawie ankiet eksperckich mierzy on postrzegany w polityce i administracji poziom korupcji. Skala badania wynosi od 0 (wysoki poziom) do 100 punktów (brak korupcji).

Górnej granicy nie udało się jeszcze osiągnąć żadnemu krajowi. Najbliżej ideału w najnowszym raporcie znalazły się: Nowa Zelandia (89 punktów) Dania (88) i Finlandia (85). Również Norwegia i Szwajcaria osiągnęły po 85 punktów. Na ostatnich miejscach uplasowały się Syria (14 punktów), Sudan Południowy (12) i Somalia (9). Zwłaszcza kraje, w których brakuje ochrony dla mediów i organizacji pozarządowych wykazują wysoki poziom korupcji – stwierdza TI.

Najnowszy Światowy Barometr Korupcji: najlepiej w Nowej Zelandii, Danii, Finlandii, Norwegii i Szwajcarii:


DW

Dwie trzecie krajów ma problem z korupcją

W ponad dwóch trzecich badanych krajów stwierdzono wysoki poziom korupcji (poniżej 50 punktów). Aspirująca do UE Czarnogóra (46 punktów) zdobyła o jeden punkt więcej niż Węgry, które w ciągu sześciu lat straciły aż 10 punktów. Pozycja Polski wahała się w tym czasie między 58 (w 2012) a 63 punktami (w 2015).

Czytaj także
Polecane galerie
Kasia_K
2018-02-24 22:59
Corruption Perceptions Index to Indeks Percepcji Korupcji i w nim Polska zajęła 36 miejsce. Światowy Barometr Korupcji (Global Corruption Barometer), o czym głosi tytuł artykułu, to zupełnie co innego.... i Polska nie zajmuje tam żadnego miejsca.... Brak słów, po prostu brak słów. Że to nawet sprawdzić już tego nie można przed kliknięciem "publikuj"???? Oby choć tym "dziennikarzom" płacili stosownie do ich poziomu wiedzy...
Dojna zmiana
2018-02-24 13:17
To dzięki programowi korupcja+
misiewicz
2018-02-24 13:09
Wcale mnie to nie dziwi, że po dojsciu do władzy PiSoubecji korupcja w Polsce zaczęła kwitnąć
Pokaż wszystkie komentarze (143)