Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szara strefa w Polsce. Milion Polaków pracuje bez umowy

0
Podziel się:

Praca na czarno dominuje wśród robotników budowlanych. Takich pracowników może być ponad pół miliona.

Szara strefa w Polsce. Milion Polaków pracuje bez umowy
(Przemek Świderski/Reporter)

Około milion ludzi w Polsce pracuje bez umowy, a co za tym idzie - bez praw i ochrony, informuje "Gazeta Wyborcza" powołując się na raport Konrada Turka z Uniwersytetu Jagiellońskiego "Bilans kapitału ludzkiego".

Z raportu wynika, że od 2010 r. z szarej strefy wyszło ponad 200 tys. osób. Paradoksalnie pomógł w tym kryzys, bo gospodarstwa domowe mniej wydają np. na remonty.

Praca na czarno dominuje wśród robotników budowlanych. Takich pracowników może być ponad pół miliona. Poza oficjalną gospodarką działa też ok. 170 tys. usługodawców.

Najbardziej "szaro" jest na wschodzie. Na Podlasiu bez umowy pracuje co dziesiąta osoba, na Lubelszczyźnie - co szesnasta. Średnio w Polsce umowy nie ma jeden na 25 pracowników.

Czytaj więcej w Money.pl
W Polsce to pracodawcy rozdają karty Ekspert do spraw rynku pracy przyznaje w rozmowie Money.pl, że na poprawę losu pracowników na razie nie ma co liczyć.
Bezrobocie poniżej 10 proc. nie w tym roku Były wiceminister finansów prognozuje przyszłość polskiego rynku pracy. Dziś poznaliśmy najnowsze dane o bezrobociu.
"Rząd chwali się cudzymi osiągnięciami" Minister pracy podsumował dziś efekty swojej pracy jako "małe kroki do dużej zmiany". - Najważniejszych kwestii nawet nie ruszył - uważa "Solidarność".
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)