Notowania

Przejdź na
szczyt g7
09.06.2015 07:42

Szczyt G7 popiera Ukrainę i grozi sankcjami Rosji. Kijów zadowolony

Ukraiński prezydent i MSZ cieszą się z poparcia najbardziej wpływowych państw świata. "Mocne słowa pod adresem Moskwy" - komentuje niemiecka prasa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Prezydent Petro Poroszenko jest wdzięczny za wspólne stanowisko grupy G7</br>

Ukraińskie władze są zadowolone z wyników szczytu G7. Przywódcy siedmiu najbardziej rozwiniętych państw świata zagrozili Rosji zaostrzeniem sankcji.

[Aktualizacja 9:27]

"Jestem wdzięczny G7 za wspólne stanowisko dotyczące poparcia Ukrainy" - napisał na portalu społecznościowym Twitter prezydent Petro Poroszenko.

Z kolei Dmytro Kuleba z MSZ powiedział, że grupa G7 pokazała, iż jest gotowa do wprowadzenia nowych sankcji, w tym tych obejmujących konkretne sfery gospodarki. Może do tego dojść w przypadku zaostrzenia sytuacji na Wschodzie, na przykład gdy dojdzie do ofensywy.

Zdaniem dyplomaty, szczyt pokazał, że nikt nie ma zamiaru pozostawiać Ukrainy samej sobie. - Trzeba patrzeć na cały proces, a on jest dla nas pozytywny. Świat popiera Ukrainę i jest gotów karać Rosję, aż do momentu kiedy ona wstrzyma swoje działania - podkreślił Dmytro Kuleba.

We wspólnym oświadczeniu wydanym po zakończeniu szczytu, kraje G7 zgodnie potępiły działania Moskwy i prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. Członkowie grupy opowiedzieli się za utrzymaniem sankcji wobec Rosji, a jeśli zajdzie taka potrzeba - za ich zaostrzeniem.

W dwudniowym szczycie w Bawarii wzięli udział przywódcy Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch i Japonii, a także najwyżsi przedstawiciele Unii Europejskiej, w tym przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Niemiecka prasa chwali szczyt

Zaskakująco konkretne ustalenia w sprawie klimatu, mocne słowa pod adresem Moskwy - tak niemiecka prasa podsumowuje zakończony wczoraj szczyt G7 w Bawarii. Przywódcy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata porozumieli się co do ambitnych celów klimatycznych i zagrozili Rosji kolejnym sankcjami, jeśli sytuacja na Ukrainie będzie się pogarszać.

Informując o porozumieniu w sprawie walki z globalnym ociepleniem, dziennik "Sueddeutsche Zeitung" pisze o pożegnaniu z węglem, ropą i gazem.

"Szczyt G7 ogłasza nową erę i obiecuje radykalne zmiany w sposobach pozyskiwania energii" - czytamy na pierwszej stronie tej monachijskiej gazety.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" dodaje, że przywódcy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata w zaskakująco jasnych słowach zapowiedzieli odwrót od gospodarki opartej na węglu. Jak czytamy, kraje G7 wysłały wyraźny sygnał, że oczekują sukcesu na tegorocznej konferencji klimatycznej w Paryżu, z kolei szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel wzmocniła swoją pozycję jako kanclerz klimatu.
Dziennik "Die Welt" tymczasem zwraca uwagę na jasny sygnał wysłany do Moskwy. Jak czytamy, Zachód pokazał swoją jedność wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Zobacz też: Ukraina potrzebuje inwestycji zagranicznych, ale najpierw potrzebuje bezpieczeństwa Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: szczyt g7, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz