Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|

Pierwszy dzwonek w nietypowej szkole. Zaledwie kilkudziesięciu uczniów, wykładają przedstawiciele biznesu

22
Podziel się:

Zaledwie 50 uczniów i zajęcia z... ekspansji międzynarodowej. Do tego praktyczna wiedza, jak rozwijać własny pomysł na biznes i podbijać zagraniczne rynki. Właśnie wybrzmiał pierwszy dzwonek w "Szkole Pionierów", projekcie Polskiego Funduszu Rozwoju. To program edukacyjny dla młodych firm.

Szkoła Pionierów to pomysł Polskiego Funduszu Rozwoju na nowoczesną uczelnię biznesową w Polsce
Szkoła Pionierów to pomysł Polskiego Funduszu Rozwoju na nowoczesną uczelnię biznesową w Polsce

Zaledwie 50 uczniów i zajęcia z ekspansji międzynarodowej. Do tego praktyczna wiedza, jak rozwijać własny pomysł na biznes i podbijać zagraniczne rynki. Właśnie wybrzmiał pierwszy dzwonek w "Szkole Pionierów", czyli projekcie Polskiego Funduszu Rozwoju. To program edukacyjny dla młodych przedsiębiorców.

3 września dzwonki zadzwoniły nie tylko w klasycznych szkołach. Pierwsze zajęcia mają już za sobą uczestnicy projektu "Szkoła Pionierów". To pomysł Polskiego Funduszu Rozwoju we współpracy z Allegro, funduszem TDJ i kilkudziesięcioma firmami w Polsce.

PFR w jednym miejscu zebrał 50 uczniów z całej Polski i przedstawicieli biznesu z ogromnym doświadczeniem. I otworzył szkołę dla młodych przedsiębiorców.

Dostać się do niej nie było łatwo. Przez ostatnie kilka tygodni do PFR trafiło blisko 300 podań (od osób w wieku od 20 do 35 lat) o przyjęcie. Tylko wybrana pięćdziesiątka przez najbliższy miesiąc będzie rozwijać umiejętności biznesowe pod okiem fachowców.

fot. Polski Fundusz Rozwoju

Wiedza ekspertów

Uczestnicy programu skorzystają z wiedzy blisko 30 ekspertów z różnych dziedzin. To specjaliści od marketingu, znawcy funduszy inwestycyjnych, start-upowcy z powołania. Wszyscy w jednym miejscu, wszystko za darmo.

A zajęcia? Żadnej teorii, za to sama praktyka i rozwiązywanie realnych biznesowych problemów, czyli tak zwana edukacja przez wyzwania. Każdy z uczestników ma swoją własną miarę postępu, bo aplikując do programu wszyscy przedstawiali plan ścieżki rozwoju. I według niej będą pracowali. Pomogą m.in. Aleksandra Przegalińska z MIT czy prof. Aleksander Nawrocki, który był trenerem astronautów w amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Pracować z przedsiębiorcami będą również Eliza Kruczkowska z Polskiego Funduszu Rozwoju, Bartosz Michałek z iniJOB, Karol Sadaj z Revolut i Michał Pękała z Docplanner.com.

Przez najbliższe trzy tygodnie w biurach dużych firm uczniowie będą zapoznawać się z technikami rozwijania biznesu. Najpierw w warszawskiej siedzibie Allegro, które jest partnerem strategicznym projektu. Później w biurze akceleratora start-upów Startberry, na końcu w HubHub, czyli międzynarodowej przestrzeni do współpracy dla młodych ludzi. W międzyczasie uczestnicy programu trafią również do siedziby Polskiego Funduszu Rozwoju oraz szkoły programowania Coders Lab. Do tego wszyscy spędzą tydzień na uniwersytecie w Cambridge. Stypendium pokrywa wszystkie koszty szkolenia w Cambridge oraz wyżywienia podczas warsztatów.

Szkoła biznesu

Polski Fundusz Rozwoju nie ukrywa, że to pomysł na rozwój kluczowych kompetencji wśród młodych przedsiębiorców.

- Zależy nam na tym, by Szkoła Pionierów pomogła w przekazaniu praktycznych kompetencji biznesowych młodym osobom. Dzięki temu rozwiną się nowe firmy i technologie. Dzięki temu polskie przedsiębiorstwa będą konkurowały na międzynarodowych rynkach. Dzisiejsza gospodarka oparta jest na wiedzy - mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

"Szkołę Pionierów” otworzył prezes Allegro Francois Nuyts.

- To naprawdę wyjątkowy moment dla polskiej ekonomii. Możliwości rozwoju są ogromne, ale potrzebni są pionierzy, którzy eksperymentują, którzy się nie boją, którzy próbują własnych pomysłów. Allegro nie mogło zabraknąć w tym projekcie, bo od prawie dwóch dekad tworzymy innowacje w polskim e-commerce. W ostatnim czasie odpaliliśmy kilka istotnych projektów, mamy doświadczenie i chcemy się nim dzielić. Szkoła pionierów będzie istotnym elementem polskiego ekosystemu start-upów - powiedział o projekcie Nuyts.

Francois Nuyts z Allegro podczas otwarcia Szkoły Pionierów

- Droga do sukcesu zawsze wiedzie przez edukację. Inwestycje nakierowane właśnie na wiedzę i rozwój osobisty są najwyższa wartością dla społeczeństwa - przekonuje również Tomasz Domagała, przewodniczący rady nadzorczej TDJ, firmy inwestycyjnej i głównego partnera projektu.

- Ważne jest, by brać sprawy w swoje ręce tu i teraz. Marzenia to nie jest jednak jedyna niezbędna rzecz do osiągnięcia sukcesu. Potrzebne są też kompetencje. I przez miesiąc każdy uczestnik tej szkoły ma szansę takie właśnie biznesowe umiejętności zdobyć. Dla słabych przyszłość oznacza nieuchronność, dla bojaźliwych niepewność, a dla odważnych to szansa. Również na to, by pomysły młodych ludzi zmieniały świat - mówi Domagała.

Tomasz Domagała, przewodniczący rady nadzorczej TDJ

Dlaczego Domagała zaangażował TDJ w projekt? - Program umożliwia edukację na najwyższym światowym poziomie. Otwiera szansę na zdobycie know-how wynikającego z naszych doświadczeń w zakresie budowy wartości firmy i zarządzania. Filozofia działania TDJ opiera się na formule smart money, czyli mądrych pieniędzy. To łączenie środków finansowych właśnie z know-how i kompetencjami. Nasze doświadczenia pokazują, że takie połączenie jest najlepsze, jest dobrą drogą do sukcesu - dodaje.

Partner strategiczny i główny objęli nadzór nad warstwą merytoryczną programu. W tym celu powstała również rada programowa, którą tworzą: Eliza Kruczkowska z Polskiego Funduszu Rozwoju, Damian Zapłata z Allegro oraz Oliwia Kwiatkowska z TDJ Foundation.

- Mam nadzieję, że sprawicie, że polska gospodarka istotnie się zmieni. Liczę, że zdobędziecie odwagę, że dobrniecie do wyznaczonych przez siebie celów. Działacie w świecie złożonym i szybkim, które zmienia się w niespotykanym dotąd tempie. Mam nadzieję, że założycie firmy, które staną się liderami we własnych dziedzinach. I mam nadzieję, że wydarzy się to niebawem - mówiła minister Jadwiga Emilewicz, szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii, która pojawiła się na otwarciu projektu. Oprócz tego na otwarciu pojawili się przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dr Piotr Dardziński, wiceminister w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego przekonywał, że program wyznacza nowe standardy w edukacji przedsiębiorców. Dardziński jest przekonany, że taką ścieżką powinny podążać uniwersytety w Polsce. - Współpraca pomiędzy nauką a biznesem jest kluczowa - mówił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
zeroteori
6 lat temu
Pierwszy semestr to wyłącznie gra w kubki i w 3 karty ! żadnych teorii! Aha .. i woźny jeszcze uczy jak walić z bańki !
jacek
6 lat temu
Biznesu nie da się nauczyć. Albo to masz albo nie. Podstawy biznesu są znane od setek lat, trzeba sprzedawać coś czego nikt nie ma lub przedawać drożej niż się kupuje, Cała filozofia.
olo
6 lat temu
Juz taki pomysl zrealizowalem hehe. Wysylalem ksiezke pod tytulem "jak zarobic duza kazde w 4 minuty" za cene 500 zl sztuka. W ksiazce byly tylko 2 slowa "Wlasnie tak" a reszta to puste kartki. Daje glowe ze sie nauczyli w praktyce jak zarabiac hehe
Ostrzegam
6 lat temu
Mlodzi ludze zostana "zwabieni" na nauke, potem powiedza o "dobrym pomysle na biznes" a inni ten pomysl przechwyca i szybko go opatentuja..... ( tak mnie zrobili ) Macie dobry pomysl, opatentujcie, nikomu nic nie mowcie i robcie swoje !!!!! Powodzenia :)
~~
6 lat temu
Czy w Polsce coś się jeszcze produkuje? Ktoś może wymienić 10 zakładów produkcyjnych wielkości przynajmniej Zakładów Radiowych Kasprzaka z pamięci? Z przekładania papierków dochód mają tylko partyjni złodzieje.
...
Następna strona