Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sztandarowa ustawa PiS nie spełnia oczekiwań. Wpływy znów mniejsze od szacowanych

44
Podziel się:

Sztandarowa ustawa PiS tylko w ubiegłym roku przyniosła budżetowi ponad 3,5 mld zł. Tyle wyniosły wpływy z tzw. podatku bankowego. Zła wiadomość jest taka, że większość pochodziła z kieszeni ich klientów.

Banki płacą podatek z pieniędzy klientów
Banki płacą podatek z pieniędzy klientów (Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEEoVmkB

W ciągu dwóch lat obowiązywania podatku bankowego budżet zarobił na nim 6,828 mld zł – wynika z komunikatu Komisji Nadzoru Finansowego. Miesięczne wpływy wahały się między 283,5 mln a 314,5 mln zł. Co ciekawe, choć zysk sektora w 2017 r. był niż od zysku z roku 2016 o 2,3 proc. – wyniósł 13,6 mld zł, to państwo zarobiło więcej. W budżecie pojawiło się bowiem 3,63 mld zł – niemal pół miliarda więcej niż w 2016.

Różnica wynika przede wszystkim z tego, że rok 2017 był pierwszym rokiem, w którym podatek obowiązywał przez 12 miesięcy.

Zobacz także: Zobacz też, jak rząd przeliczył się z nowym podatkiem:
bEEoVmkD

W kontekście podatku warto przypomnieć, że rząd przeszacował zyski z opodatkowania banków - drugi rok z rzędu jego wartość nie sięgnęła założonych na pierwszy rok 5,5 mld, a pieniądze, które zostały zebrane pochodziły z kieszeni podatników. Banki, gdy szykowały się na wprowadzenie nowej daniny, istotnie podniosły marże udzielanych kredytów oraz obniżyły i tak niskie oprocentowanie depozytów.

Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych, która weszła w życie 1 lutego 2016 roku, zobowiązała banki do płacenia podatku w wysokości 0,0366% miesięcznie wielkości aktywów pomniejszonych o: 4 mld zł, fundusze własne banków, obligacje skarbowe znajdujące się w portfelu banków, aktywa nabyte od NBP stanowiące zabezpieczenie kredytu refinansowego udzielonego przez NBP, środki banków spółdzielczych utrzymywane na rachunkach w bankach zrzeszających.

bEEoVmle
banki
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(44)
wasz odmienie...
4 lata temu
Jakim cudem bezdzietni chcą i mają emerytury jak one zależą tylko od wychowanych dzieci! To te wychowane dzieci płacąc ZUS OFE i filary rodzicom emerytury zapewniają! To matematyka. Polacy wy znacie matematykę?
LEON
4 lata temu
Prawdziwe "tuzy intelektualne".....czego się nie dotkną to koncertowo spieprza.....
fokus
4 lata temu
A co rządu obchodzi,skąd mają pieniądze? Czy z zysku banków,czy z klientów. Rząd jest jak Skąpiec z Moliera....kasa..kasa..góry kasy..morze kasy...Byle zapełnić bezdenne dziury w budżecie. Dziury zrodzone z obietnic wyborczych. A bez obietnic nie ma wygranej. Błędne koło.
bEEoVmlf
xOx
4 lata temu
Zabierzmy wszystkim i dajmy wybranym. Taka to polityka.
wap
4 lata temu
u mnie to beda napewno plynac strumieniem ,bo ja realna i raczej swoje sily,zamieniam,na moliwosci ,bo to najgorzej jak ktos realnie nie umie myslec,np.nie umie czegos wykonac ,a sie pcha,wiec ja,wyjezdzam zagranice za jakis czas nie teraz,i bede zarabiac pieniazki w euro,praca pewna,byle by tylko wykonac ja
...
Następna strona