Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Te rajskie wyspy są trzecim największym posiadaczem amerykańskiego długu

0
Podziel się:

Według danych amerykańskiego Departamentu Skarbu Kajmany są trzecim po Chinach i Japonii największym posiadaczem amerykańskich obligacji skarbowych. Położone na Morzu Karaibskim Kajmany - zamieszkane przez 60 tys. obywateli - są słynnym rajem podatkowym i największą na świecie siedzibą funduszy hedgingowych.

Te rajskie wyspy są trzecim największym posiadaczem amerykańskiego długu
(Ray Bodden/wikimedia (CC BY 2.0))
bEDLrQHp

Zarówno Chiny, jak i Japonia, będące drugą i trzecią gospodarką świata, są w posiadaniu amerykańskiego długu o wartości ponad 1 bln dol. W przypadku Kajmanów wartość ta - według danych z marca 2016 - wynosi 265 mld dol. i w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła o 31 proc.

Około 60 proc. światowych aktywów należących do funduszy hedgingowych jest ulokowana na Kajmanach - wynika z danych firmy konsultingowej Oliver Wyman & Co z 2014 roku.

Wzrost wartości amerykańskiego długu będącego w posiadaniu spółek z siedzibą na Kajmanach wskazuje na to, że fundusze hedgingowe coraz chętniej inwestują w obligacje rządowe, co dotychczas było domeną funduszy powierniczych.

bEDLrQHr

Nowej strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych może sprzyjać fakt, że w ostatnim czasie, kiedy wiele indeksów giełdowych zaliczyło straty, nie mogą one liczyć na wysokie stopy zwrotu z innych aktywów.

W tym tygodniu Departament Stanu po raz pierwszy ujawnił szczegółowe dane dotyczące portfela amerykańskich obligacji dla krajów OPEC i krajów regionu Karaibów.

bEDLrQHS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)