Notowania

10-11-2017 (07:49)

Pół miliarda z budżetu dla Telewizji Polskiej. Trzecie źródło publicznych pieniędzy dla spółki Jacka Kurskiego

Kierowana przez Kurskiego spółka wciąż znajduje się na głębokim minusie i w błyskawicznym tempie przejada pieniądze, którymi zasilana jest przez rząd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Posłowie rządowej większości postanowili w czwartek zwiększyć wydatki budżetu o 9,4 mld zł, z czego 980 mln zł dostaną media publiczne. TVP przypadnie z tego prawdopodobnie pół miliarda złotych. To już trzecie źródło finansowania tego nadawcy publicznymi pieniędzmi. Prezes TVP Jacek Kurski mówi o "tymczasowej kroplówce".

W ramach przegłosowanej w czwartek nowelizacji ustawy budżetowej na 2017 rok, posłowie zadecydowali między innymi o przeznaczeniu 980 mln zł "na działalność radiową i telewizyjną".

Pieniądze te zostaną przekazane Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, która rozdzieli je pomiędzy nadawców publicznych: TVP, Polskie Radio i publiczne stacje regionalne.

Zakładając, że KRRiT zastosuje taki sam podział, jak w przypadku abonamentu, TVP dostanie ok. pół miliarda złotych, Polskie Radio ok. ćwierć miliarda, a pozostałe 230 mln - stacje regionalne.

Podczas posiedzenia senackiej komisji kultury w środę Kurski zdradził, że zamierza przeznaczyć 20 mln zł na nowe studio "Wiadomości" i TVP Info przy pl. Powstańców.

TVP będzie korzystała z tej inwestycji tylko przez około trzy lata, ponieważ chce postawić nowy budynek przy ul. Woronicza, gdzie docelowo mają znaleźć się studia TVP Info oraz "Wiadomości".

Prezes TVP zapowiedział też, że 150 mln zł zostanie zainwestowane w w ośrodki regionalne.

Wideo: tak TVP walczy o widzów "Pierwszej Randki": "Jestem flirciarą"

Kierowana przez Kurskiego spółka wciąż znajduje się na głębokim minusie i w błyskawicznym tempie przejada pieniądze, którymi zasilana jest przez rząd. Stąd potrzeba kolejnej porcji publicznych pieniędzy, które mają zrekompensować TVP małe wpływy z abonamentu.

Niskie wpływy z abonamentu to jednak nie wszystko. TVP pod obecnym kierownictwem notuje szybki spadek oglądalności, co przekłada się na spadek wpływów z reklam. Mimo to spółka zwiększyła zatrudnienie i znacznie podniosła wynagrodzenie dla kierownictwa.

Jak przyznaje sam Kurski, zeszłoroczna emisja obligacji na sumę 300 mln zł, które wykupił państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego, pozwoliły ledwie na "przeżycie" 2016 roku. Przypomnijmy, że spółka zanotowała 180 mln zł straty za zeszły rok.

W połowie bieżącego roku rząd wysłuchał próśb Jacka Kurskiego o udzielenie TVP finansowego wsparcia. Ministerstwo Finansów postanowiło spółce przyznać 800 mln zł kredytu z Funduszu Reprywatyzacji. Spłata została odroczona na lata 2019-2023.

Sytuacja finansowa TVP nadal nie wygląda różowo. Tylko w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku spółka zanotowała prawie 29 mln zł straty, a jak stwierdził Juliusz Braun z Rady Mediów Narodowych, "wszystkie możliwe wskaźniki dołują" i TVP szybko wydała 200 mln zł z rządowej pożyczki. Kolejna transza 300 mln zł ma zostać przekazana jeszcze w listopadzie.

Tagi: tvp, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
WP Money
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-11-2017

werNie daję zgody na wydawanie MOICH pieniędzy na kłamców i obłudników TVPIS. Cała TVPIS do zamknięcia na głucho, Ta spółka jest BANKRUTEM, do wyrzutki!

10-11-2017

1234wawai to maja być dobrzy gospodarze dobrej telewizji? Ludzie nie oglądają bo w TVP nie ma nic ciekawego dla widza . Propaganda i to ma tyle kosztować nas … Czytaj całość

10-11-2017

PIOTRBardzo dobrze, że publiczna dostanie te pieniądze w innym przypadku nie ma szans z Sorosem.

Rozwiń komentarze (68)

Wybrane dla Ciebie