Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tempo wzrostu płac się obniżyło. Raport NBP

0
Podziel się:

Roczne tempo wzrostu płac w gospodarce w drugim kwartale br. obniżyło się do 3,1 proc. - podał w środę Narodowy Bank Polski w kwartalnym raporcie dotyczącym rynku pracy. Zaznaczono jednak, że dalsze osłabienie dynamiki w trzecim kwartale jest mało prawdopodobne.

Tempo wzrostu płac się obniżyło. Raport NBP
(Leszek Zych/REPORTER)

W raporcie czytamy, że dane z sektora przedsiębiorstw za pierwsze dwa miesiące kolejnego kwartału wskazują jednak na ponowne przyśpieszenie tempa wzrostu wynagrodzeń, co pozwala oczekiwać, że w trzecim kwartale br. "wzrost wynagrodzeń widoczny będzie także w danych dla całej gospodarki".

W raporcie wskazano, że roczny wzrost zatrudnienia wg BAEL wyraźnie wyhamował (o 0,5 pkt proc. do 1,2 proc. rdr), a jego poziom nieznacznie obniżył się względem poprzedniego kwartału. "Skompensowane to zostało wzrostem przeciętnie przepracowanej w tygodniu liczby godzin" - dodano.

"Po raz pierwszy od dwóch lat wzrost zatrudnienia dotyczył głównie kontraktów zawieranych na czas nieokreślony. Oznaczać to może rosnące zapotrzebowanie ze strony firm na pracowników, z którymi pracodawcy chcą się związać na dłużej" - czytamy.

"Niemniej jednak gorsze dane o liczbie pracujących wpłynęły na obniżenie prawdopodobieństwa znalezienia i wzrost ryzyka utraty pracy" - zaznaczył bank centralny.

Z danych NBP wynika ponadto, że podaż pracy obniża się od początku 2015 r., co wynika nie tylko ze zmniejszającej się liczby osób w wieku produkcyjnym, ale głównie z wyhamowania wzrostu aktywności zawodowej osób w wieku przedemerytalnym. "Oznacza to odwracanie się tendencji wzrostowej, obserwowanej od 2007 r." - napisano.

Wskazano też, że w dalszym ciągu obserwowany jest spadek stopy bezrobocia wg BAEL. "W II kw. 2015 r. ukształtowała się ona na poziomie równym 7,5 proc. (po odsezonowaniu), zbliżając się tym samym do swojego historycznego minimum z 2008 r. (7,0 proc.). Niestety, w coraz większym stopniu spadek ten wynika z obniżania się aktywności zawodowej" - podał NBP.

Z opublikowanych danych wynika też, że niższe tempo wzrostu wynagrodzeń i rosnąca wydajność pracy doprowadziły w drugim kwartale br. do wyraźnego spadku dynamiki jednostkowych kosztów pracy - z 2,2 proc. rdr w notowanych w pierwszym kwartale tego roku do 1,0 proc. rdr.

Zobacz także: Zobacz także: Urząd skarbowy nie zapomina o długach podatkowych
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)