Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Ten sam produkt, 44 proc. drożej. Tak się różnią ceny w województwach

144
Podziel się

Średnio 1,66 zł za kilogram buraków w Łódzkiem i 2,43 zł na Pomorzu Zachodnim. Ten sam produkt, ta sama waga, a różnica w cenie to 44 proc. Przykładów jest więcej. Sprawdzamy, jak różnią się ceny żywności w poszczególnych województwach.

Pomiędzy województwami różnice średnich cen sięgają  nawet 13 proc. A na poszczególnych produktach - nawet ponad 40 proc.
Pomiędzy województwami różnice średnich cen sięgają nawet 13 proc. A na poszczególnych produktach - nawet ponad 40 proc. (Bartosz Wawryszuk)
bDnRCQKZ

Średnio 1,66 zł za kilogram buraków w Łódzkiem i 2,43 zł na Pomorzu Zachodnim. Ten sam produkt, ta sama waga – a różnica w cenie to 44 proc. Przykładów jest więcej. Sprawdzamy, jak różnią się ceny żywności w poszczególnych województwach.

Główny Urząd Statystyczny co miesiąc bada ceny artykułów żywnościowych w całym kraju. Do zestawienia bierze 24 produkty. Postanowiliśmy porównać, ile za taki koszyk trzeba zapłacić w poszczególnych regionach Polski.

Wśród analizowanych produktów znajdziemy m. in. mąkę, filet mrożony z morszczuka, twaróg, różne rodzaje mięs, pomarańcze, jabłka, buraki, cukier (wszystkie ceny za kilogram), chleb (bochenek), kaszę (500g), masło (kostka), jaja (sztuka) a także olej, mleko i sok (litr).

bDnRCQLb

Średni łączny koszt 24 produktów dla całego kraju to 236,46 zł. W ośmiu województwach jest taniej, a w ośmiu – drożej. Wiele zależy jednak od konkretnego produktu.

Jeśli bowiem weźmiemy pod uwagę łączny koszt, to okaże się, że najdrożej jest na Pomorzu Zachodnim. Tam za nasze 24 produkty zapłacimy aż 252,15 zł. To o prawie 30 zł więcej niż w Małopolsce (223,09 zł).

bDnRCQLh

Gdy poziom cen naniesiemy na mapę Polski, to dość jasno zarysuje się podział geograficzny. Najdrożej jest na północnym zachodzie. Tylko w dwóch województwach cena za pełen koszyk przekroczyła 250 zł.

Między 240 a 250 zł kształtują się ceny w pozostałych województwach na zachodzie kraju. Mowa tu o Pomorzu, Wielkopolsce, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wyjątkiem jest województwo lubuskie, któremu pod względem cen bliżej m. in. do łódzkiego, śląskiego czy mazowieckiego.

Najtaniej z kolei jest na ścianie wschodniej. Poniżej 230 zł zapłacimy natomiast na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podparpaciu oraz w Małopolsce.

bDnRCQLi

Gdyby jednak przyjrzeć się poszczególnym produktom, to podział geograficzny jest już mniej oczywisty. Na przykład mąka najtańsza jest w województwie podlaskim oraz – stosunkowo drogim przecież – wielkopolskim.

Ceny wybranych artykułów w poszczególnych województwach
mąka schab kiełbasa twaróg jaja masło jabłka ziemniaki cukier chleb
Polska 2,41 2,52 17,42 18,50 13,55 0,64 6,63 2,71 1,37 2,07
dolnośląskie 2,71 2,50 17,20 18,93 12,65 0,66 6,84 3,00 1,47 2,14
kujawsko-pomorskie 2,21 2,44 17,11 19,11 13,94 0,60 6,93 2,99 1,32 2,25
lubelskie 2,11 2,59 16,92 18,01 14,56 0,63 6,21 2,46 1,35 2,03
lubuskie 2,67 2,64 17,60 17,86 13,78 0,66 6,26 2,60 1,32 2,13
łódzkie 2,41 2,62 18,65 19,49 13,37 0,60 6,67 2,35 1,31 2,03
małopolskie 2,51 2,46 17,41 16,67 13,68 0,59 6,58 2,23 1,25 2,02
mazowieckie 2,19 2,47 16,80 19,36 14,76 0,65 6,57 2,53 1,45 2,00
opolskie 2,67 2,60 17,12 18,81 13,48 0,58 6,70 2,89 1,42 2,03
podkarpackie 2,18 2,61 17,28 16,39 13,91 0,58 6,51 2,31 1,19 1,99
podlaskie 2,03 2,29 16,46 17,33 12,49 0,70 6,71 2,24 1,46 1,88
pomorskie 2,36 2,83 19,32 19,28 13,51 0,65 6,75 3,09 1,55 2,22
śląskie 2,88 2,68 17,28 16,74 14,05 0,63 6,53 2,86 1,19 2,13
świętokrzyskie 2,26 2,57 18,28 18,18 11,74 0,63 6,32 2,65 1,33 1,98
warmińsko-mazurskie 2,30 2,48 17,71 19,99 13,81 0,65 6,80 2,88 1,55 2,07
wielkopolskie 2,57 2,33 17,44 17,01 12,97 0,67 6,42 3,02 1,26 2,05
zachodniopomorskie 2,45 2,41 16,81 22,73 12,51 0,67 7,15 3,08 1,52 2,05
Źródło: GUS

Kolejne przykłady. Za kurczęta patroszone najmniej zapłacimy na Śląsku (7,16 zł za kilogram). Filet z morszczuka wcale najtańszy nie będzie nad morzem, a na Mazowszu (20,91 zł).

Pomorze Zachodnie? Niby drogie, ale na przykład mleko jest tam prawie najtańsze. Tak jak twaróg zresztą, za który mniej zapłacą średnio tylko mieszkańcy Podlasia i województwa świętokrzyskiego.

bDnRCQLj

A w drugą stronę? Podlasie to jeden z najtańszych regionów w Polsce, ale nie jeśli chodzi o cenę jaj. Za sztukę trzeba tam zapłacić średnio 70 groszy, podczas gdy na przykład na Opolszczyźnie – 58 groszy.

Największe różnice pomiędzy poszczególnymi województwami widać właśnie na tych najtańszych produktach. Kilogram buraków w województwie łódzkim kosztuje średnio 1,66 zł. Z kolei w zachodniopomorskim aż 2,43 zł. To oznacza, że są one o blisko 44 proc. droższe niż w centralnej części kraju.

Dla wszystkich 24 produktów liczonych łącznie różnice nie są jednak już tak wielkie i wynoszą zaledwie 13 proc.

bDnRCQLk
bDnRCQLC
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(144)
Łajdactwo
2 lata temu
Problem to nie w dawaniu tylko w braniu. Za dużo biorących i nic nie robiących!!! Równowaga musi być, jak przegięto zasadę dojenia, to nie ma się co dziwić? Ja sąsiada pieniądze ciężko zarobione, mogę rozdać w jeden dzień, ale nie mam do nich dostępu. Chronić i zabezpieczać trzeba się przed złodziejami, a nie przed ludźmi HONORU.
Normalny
2 lata temu
Żyność produkuje się na wschodzie i południu. Północ i zachód tylko pszenica i rzepak. Stąd różnice. Na wschodzie wszystko jest lokalne na zachód wszystko trzeba przywieść.
Janek
2 lata temu
A co to są za jabłka z 6zł? Chyba z zachodu sprowadzane i gdzie to masło za 60gr w którym sklepie można kupić?
bDnRCQLD
Stachu
2 lata temu
30 zł więcej za pełen koszyk to problem?? Dlaczego więc nikt nie widzi problemu jeśli za taką samą pracę dostaje się kilkaset złotych mniej??!!
wic
2 lata temu
Pomiedzu np. podkarpackim a mazowieckim jest różnica 8,09 zł tj. ok 3,5 %. Porównajcie teraz przychody pomiedzy województwami. To gdzie sie niby taniej żyje?
...
Następna strona