Notowania

Tesco wraca do gry. Wielka fuzja na brytyjskim rynku

Tesco i grupa Booker, największy spożywczy hurtownik na Wyspach, połączą siły. Firmy zapowiadają, że będą teraz największym graczem na rynku spożywczym w Wielkiej Brytanii. Tesco wyłożyło na transakcję 3,7 mld funtów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikey/Flickr (CC BY 2.0))

Po zawirowaniach finansowych, jakie w ostatnich latach przeszła sieć, teraz stara się odbudować swoją pozycję - komentują brytyjskie media. Grupa Booker jest właścicielem między innymi hurtowni spożywczych, sieci marketów Budgens i marki Londis. W sumie zaopatruje 700 tysięcy punktów sprzedaży. Booker dostarcza też spożywkę do pubów, fast foodów i restauracji, dlatego to dla Tesco łakomy kąsek.

Połączenie ma przyspieszyć rozwój Tesco i zrobić z niego wiodącego gracza na rynku spożywczym, który będzie kontrolował i punkty sprzedaży, i łańcuch dostaw, tłumaczy Dave Lewis, CEO Tesco, cytowany przez portal Independent. Z kolei w rozmowie z BBC dodaje, że jest to fuzja "niskiego ryzyka".

Po fuzji akcjonariusze Bookera będą mieli około 16 procent akcji nowo utworzonego giganta. Akcje grupy Booker w reakcji na zapowiedź połączenia zdrożały w piątek rano o około 15 procent.

Do fuzji potrzebna jest jeszcze zgoda brytyjskiego regulatora rynku. Połączenie planowane jest na koniec tego albo początek przyszłego roku.

Tagi: tesco, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz