Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
TVP wydaje pieniądze z kredytu. Na co? Technologia, VoD i cyfrowe "Ekstradycja" i "Czterdziestolatek"

TVP wydaje pieniądze z kredytu. Na co? Technologia, VoD i cyfrowe "Ekstradycja" i "Czterdziestolatek"

Fot. Andrzej Hulmika/WP
- Będą one dotyczyły sfery cyfryzacji, digitalizacji czy emisji beztaśmowej, bo tutaj TVP ma wręcz epokowe zapóźnienia - mówi o planowanych inwestycjach telewizji członek zarządu TVP Maciej Stanecki. Mają one pochłonąć połowę z uzyskanego właśnie kredytu w wysokości 800 mln zł. Kluczowa zmiana to start nowego serwisu z VOD. Ma być on zamknięty dla osób, które nie płacą abonamentu.

Stanecki udzielił wywiadu tygodnikowi "Do Rzeczy". Mówi w nim, na co przeznaczony zostanie kredyt, który TVP zaciągnęła względem Skarbu Państwa w drugiej połowie lipca.

O samej transakcji pisaliśmy w ubiegłym tygodniu na łamach money.pl.

Gliński chce mniej reklam w TVP

Maciej Stanecki przyznaje, że w niektórych ośrodkach regionalnych technologia zatrzymała się nawet w ubiegłym stuleciu. - Mówimy o kilkunastu, a w oddziałach terenowych nawet 20 latach bez koniecznych modernizacji - przyznał, cytowany przez portal wirtualnemedia.pl.

Dzięki pozyskanym pieniądzom szybciej będzie też można prowadzić cyfrową rekonstrukcję produkcji TVP. Mowa tu nie tylko o filmach i serialach, ale również spektaklach teatralnych i programów telewizyjnych.

Mają one trafić do serwisu VoD, który od maja funkcjonuje w nowej szacie graficznej. Stanecki mówi nawet o 830 tytułach. Wśród nich znajdziemy m. in. "Ekstradycję", "Czterdziestolatka" czy "Polskie drogi". Do tego przynajmniej kilkadziesiąt spektakli Teatru Telewizji.

Są one zapisywane w standardzie 4K, a już niedługo będzie je można oglądać w jakości HD.

TVP chce również podpisać umowę z zewnętrznym dostawcą filmów i seriali na życzenie. W tym również tych zagranicznych. Stanecki zapewnia, że dostęp dla płacących abonament będzie darmowy, dla pozostałych zaś - stosunkowo tani.

Na wspomniane inwestycje ma zostać przeznaczona połowa kredytu, uzyskanego przez TVP. Gdyby nie on, o rekonstrukcji można by było zapomnieć. Wielokrotnie pisaliśmy bowiem o fatalnej kondycji finansowej publicznego nadawcy.

Szczególnie, gdy wziąć pod uwagę wstrzymane prace nad uszczelnieniem ustawy abonamentowej.

kredyt, inwestycje, tvp, telewizja polska, maciej stanecki
Czytaj także
Polecane galerie
maniek
2017-09-17 21:24
w tvp kłamią więc nie oglądam niech zakodują wszystkie te swoje dziadowskie programy
Nie odlądam tvp
2017-08-17 12:58
Niech zakodują wszystkie programy tvp w pis du.i będzie święty spokój .
psychiatra
2017-08-17 11:39
Paranoicy i Schizofrenicy prosto z telewizji trafią do Tworek i Drewnicy.
Pokaż wszystkie komentarze (203)