Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ukraińskie zagrożenie dla producentów jaj z Polski

8
Podziel się:

Polscy producenci jaj mają. Branża z niepokojem patrzy na inwestycje ukraińskiej firmy Ovostar Union. Mogą one doprowadzić do istotnego spadku konkurencyjności polskich jaj na rynkach państw należących do Unii Europejskiej.

Polscy producenci jaj boją się konkurencji z Ukrainy
Polscy producenci jaj boją się konkurencji z Ukrainy (Jean Michel Labat/ardea.com)

Jak informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, polscy producenci jaj obawiają się łotewskich inwestycji ukraińskiej firmy Ovostar Union - jej komunikat zacytował Portal Spożywczy.

Branża uważa, że systematyczne zwiększanie ukraińskiej obecności na Łotwie doprowadzi do istotnego spadku konkurencyjności polskich jaj na rynkach państw należących do Unii Europejskiej.

- Już od pewnego czasu trwają na Łotwie zaawansowane negocjacje z miejscowymi władzami z potencjalnych regionów, na których mógłby powstać duży kompleks produkcyjny. W realizację projektu w imieniu Ovostaru zaangażowana jest spółka Gallusman. Z informacji, które uzyskaliśmy, wynika, że firma rozważała budowę ferm drobiu w miejscowości Valka, ale później zaczęła prowadzić rozmowy w gminach Tukums i Ogre - mówi Katarzyna Gawrońska z Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, cytowana przez Portal Spożywczy.

Wyjaśniła, że w ciągu półtora-dwóch lat miałyby powstać kurniki, które pomieszczą do trzech milionów kur niosek, a później, po rozbudowie - nawet do sześciu milionów. Dodała, że projekt zakłada również inwestycje w przetwórstwo jaj i pozostałe zintegrowane obiekty produkcyjne. - Tak duże wzmocnienia potencjału produkcyjnego Ovostaru, przy istotnie niższych kosztach tej spółki, może zmienić układ sił na rynku jaj w Europie na niekorzyść polskich producentów - podkreśliła.

Zobacz także: Zobacz też: NIK na tropie afery śmieciowej. Szykują się wielkie kontrole wspólnie z Ukrainą

- Nabycie udziałów na Łotwie i budowa kompleksu produkcyjnego ułatwi ukraińskiej firmie umocnienie swojego zasięgu na rynku europejskim i zlikwiduje wszelkie bariery na jakie trafiają dostawcy z tak zwanych „państw trzecich” – komentuje Katarzyna Gawrońska.

Wchodzenie z produkcją na obszary, na których prowadzona jest sprzedaż eksportowa, nie jest nową strategią Ovostaru. Ukraińska firma podjęła decyzję o otwarciu w 2018 roku spółki w Dubaju. Ovostar posiada 100 proc. udziałów w przedsiębiorstwie handlowym OAE Food Trade FZE. Jednostki, które nadzoruje, są także zarejestrowane na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
alek
5 lata temu
pewno Polska udzieliła bezzwrotnej pożyczki ma rozwój tej branży tak jak w przypadku malin itp.
poldek
5 lata temu
Do tych wszystkich cwaniaczków, którzy ubliżali naszym sąsiadom, do których szedł duży procent eksportu ! To już się zaczęło i teraz gdzie cokolwiek sprzedacie cwaniaczki !!!!?????
olekk
5 lata temu
Przez tą ukrainę Polska będzie miała problemy
myslę że,
5 lata temu
ta ukraińska firma to ,,słup''
48
5 lata temu
Na początek to postawił bym przed sądem za zdradę Polski tych którzy w realiach trwającej cały czas " wojny gospodarczej " - ze sobie i bardziej wnikliwych obserwatorów - znanych powodów z których dajemy / Polska / Ukrainie .... WĘDKĘ zamiast RYBĘ - którą za jakis czas moglibyśmy im SPRZEDAWAĆ a nie ich USAMODZIELNIAĆ !!!!! Tak przynajmniej robią państwa bogate gdzie żyją PATRIOCI a nie sprzedawczyki " kombinujący " pod płaszczykiem " dobroczynności " !!!