Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ulga na dzieci
19.09.2013 16:17

Ulga na dzieci. Prezydent chce nowej ulgi do końca kadencji Sejmu

Bronisław Komorowski ma plan, żeby o kwocie wolnej od podatku decydowała liczba dzieci w rodzinie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eecpoland.eu)

Prezydent Bronisław Komorowski chce, by do końca tej kadencji Sejmu wprowadzona została nowa ulga na dzieci polegająca na ustanowieniu kwoty wolnej od podatku, uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie - poinformowała prezydencka minister Irena Wóycicka.

Prezydent rozmawiał na ten temat z premierem Donaldem Tuskiem oraz ministrem pracy i polityki społecznej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Ustanowienie kwoty wolnej od podatku uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie i zastąpienie nią obecnego sposobu obliczania ulgi na wychowanie dziecka, w myśl zasady, że im w rodzinie jest więcej dzieci, tym kwota będzie wyższa jest jednym z elementów prezydenckiego programu polityki rodzinnej _ Dobry Klimat dla Rodziny _.

_ - Z punktu widzenia priorytetów prezydenta najważniejsze to: wprowadzenie kwoty wolnej od podatku do końca kadencji tego Sejmu; po drugie wprowadzenie ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin i upowszechnianie takich kart w gminach i województwach; po trzecie wykorzystanie środków europejskich na rzecz tworzenia instytucji, usług dla rodzin, poprawy ich sytuacji mieszkaniowej oraz większa elastyczność organizacji czasu pracy sprzyjająca rodzicom _ - powiedziała Wóycicka.

Według Kancelarii Prezydenta nowa ulga powinna być inicjatywą rządową, ponieważ dotyczy finansów publicznych, czyli domeny rządu.

Podczas XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy premier Tusk zapowiedział także uproszczenie polskiego systemu podatkowego _ tak, aby w rok 2016 wejść w nowych warunkach gospodarowania, lepszych, łatwiejszych, przyjaźniejszych dla przedsiębiorczych Polaków, ale także dla wszystkich pozostałych podatników _. Jak dodał, _ tej pracy rząd poświęci się ze szczególną energią _. W ocenie kancelarii w zapowiedzianym przez szefa rządu projekcie mógłby znaleźć się zapis dot. nowej ulgi rodzinnej.

Przygotowany w Kancelarii Prezydenta program _ Dobry Klimat dla Rodziny _ zawiera 44 rekomendacje, oprócz kwoty wolnej od podatku, jest tam mowa o rozwiązaniach sprzyjających godzeniu życia zawodowego i rodzinnego. W kwestii organizacji czasu pracy postuluje się m.in. ograniczenie skali pracy ponadwymiarowej, ponieważ, według jego autorów, zbyt wielu rodziców pracuje więcej niż 40 godzin tygodniowo. Zaproponowano też rozszerzenie stosowania elastycznej organizacji czasu pracy, a także pracy w niepełnym wymiarze.

Prezydent chciałby też wprowadzenia ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin, ustanawiającej powszechne zniżki w opłatach za usługi publiczne dla rodzin wielodzietnych. W programie wskazano też na potrzebę zwiększenia liczby miejsc opieki dla dzieci do lat 3 i wprowadzenia górnego limitu wysokości opłaty za opiekę w żłobkach i przedszkolach. W programie jest też mowa o konieczności opracowania - wspieranego ze środków publicznych - programu mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie ułatwienie dla rodzin wielodzietnych? _ Ulga podatkowa związana z posiadaniem dzieci to nie żadna jałmużna, ale inwestycja w przyszłość _.
Roczny, płatny urlop rodzicielski? Już jutro... Ustawa przewiduje, że rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego.
Rodzina pod szczególną ochroną ministra Do zadań zespołu należy zapewnienie wsparcia i obsługi merytorycznej pełnomocnika do spraw konstytucyjnych praw rodziny - zaznaczono w komunikacie MS.
Tagi: ulga na dzieci, bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz