Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ulgi dla inwestorów. Miały być wielkie, a jest duża niewiadoma

Ulgi dla inwestorów. Miały być wielkie, a jest duża niewiadoma

Organizacje biznesowe boją się, że nowa regulacja może zniechęcić firmy do inwestowania Fot. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER
Organizacje biznesowe boją się, że nowa regulacja może zniechęcić firmy do inwestowania

Pomysł rządu nie spodoba się inwestorom. Rada Ministrów chce mieć możliwość zawieszania ulg podatkowych nie na rok, ale dowolny okres.

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło zmienioną wersje projektu ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji, przekształcającej obszar całego kraju w "jedną wielką, specjalną strefę ekonomiczną" – informuje "Puls Biznesu". Zmiana założeń kluczowego przepisu spotkała się z krytyką już na etapie konsultacji publicznych.

Projekt zakłada udzielanie przez rząd pomocy w formie zezwoleń podatkowych na 10-15 lat firmom, które dokonają inwestycji na określonym poziomie w strefie ekonomicznej "cała Polska" i stworzą odpowiednią liczbę miejsc pracy. Jednocześnie zezwala na wydanie decyzji o odmowie wsparcia, jeśli będzie to niezbędne ze względu na sytuację budżetową państwa. Jest to bardzo nieostre określenie kryteriów pozwalających na zawieszenie wsparcia. W poprzednim brzmieniu projektu zawieszenie może nastąpić w danym roku budżetowym, czyli na jeden rok. Nowa wersja regulacji pozwala na zawieszenie ulgi na czas praktycznie nieokreślony.

W uzasadnieniu czytamy, że "przepis ten ma na celu zabezpieczenie budżetu państwa na wypadek przewidywalnego lub faktycznego spadku jego dochodów lub wzrostu wydatków". O ile jest to rozwiązanie korzystne dla rządu, gdyż daje mu dużą elastyczność, gdy chodzi o udzielanie wsparcia, to z punktu wodzenia inwestorów rodzi niepewność.

Zobacz też: Inwestorzy na wahadle. Na razie nie wystraszyli się PiS


 

- Projekt powinien konkretnie i szczegółowo określać kryteria pozwalające na zawieszenie wsparcia. Bez nich ustawa będzie niekorzystna dla inwestorów, gdyż nie dostaną gwarancji trwałości wsparcia w zamian za nowe inwestycje – mówi cytowany przez "Puls Biznesu" prof. Dominik Gajewski z Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH.

Zapis o wstrzymaniu wsparcia nie ma być stosowany do trwających postępowań dotyczących wydania decyzji oraz planów wpisanych do Ewidencji Wsparcia Inwestycji.

msp, firma, ulgi podatkowe, przedsięboiprca
Czytaj także
Polecane galerie
jacek
2018-01-09 22:18
" Projekt zakłada udzielanie przez rząd pomocy w formie zezwoleń podatkowych na 10-15 lat firmom, które dokonają inwestycji " - do tej pory bylo , ze PO rozdawalo firmom zwolnienia na lata . A teraz ?
I jakos nie rzucaja sie z tymi inwestycjami .
Moje zdanie
2018-01-09 16:31
Inwestycje to paliwo silnika gospodarczego , i niezależnie od preferencji czy barw politycznych w Polsce należy utrzymać możliwie najwyższy poziom inwestycji . Władza obojętnie jaka jest MUSI utrzymać możliwie wysoki poziom inwestycji w kraju !!!!
Będzie chaos
2018-01-09 16:21
Jeżeli to wprowadzą to będzie początek końca , przecież nasza gospodarka ma się dobrze właśnie dzięki inwestorom .
Pokaż wszystkie komentarze (8)