Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ulgi dla inwestorów. Miały być wielkie, a jest duża niewiadoma

Pomysł rządu nie spodoba się inwestorom. Rada Ministrów chce mieć możliwość zawieszania ulg podatkowych nie na rok, ale dowolny okres.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TADEUSZ KONIARZ/REPORTER)
Organizacje biznesowe boją się, że nowa regulacja może zniechęcić firmy do inwestowania

Ministerstwo Rozwoju przedstawiło zmienioną wersje projektu ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji, przekształcającej obszar całego kraju w "jedną wielką, specjalną strefę ekonomiczną" – informuje "Puls Biznesu". Zmiana założeń kluczowego przepisu spotkała się z krytyką już na etapie konsultacji publicznych.

Projekt zakłada udzielanie przez rząd pomocy w formie zezwoleń podatkowych na 10-15 lat firmom, które dokonają inwestycji na określonym poziomie w strefie ekonomicznej "cała Polska" i stworzą odpowiednią liczbę miejsc pracy. Jednocześnie zezwala na wydanie decyzji o odmowie wsparcia, jeśli będzie to niezbędne ze względu na sytuację budżetową państwa. Jest to bardzo nieostre określenie kryteriów pozwalających na zawieszenie wsparcia. W poprzednim brzmieniu projektu zawieszenie może nastąpić w danym roku budżetowym, czyli na jeden rok. Nowa wersja regulacji pozwala na zawieszenie ulgi na czas praktycznie nieokreślony.

W uzasadnieniu czytamy, że "przepis ten ma na celu zabezpieczenie budżetu państwa na wypadek przewidywalnego lub faktycznego spadku jego dochodów lub wzrostu wydatków". O ile jest to rozwiązanie korzystne dla rządu, gdyż daje mu dużą elastyczność, gdy chodzi o udzielanie wsparcia, to z punktu wodzenia inwestorów rodzi niepewność.

Zobacz też: * *Inwestorzy na wahadle. Na razie nie wystraszyli się PiS

- Projekt powinien konkretnie i szczegółowo określać kryteria pozwalające na zawieszenie wsparcia. Bez nich ustawa będzie niekorzystna dla inwestorów, gdyż nie dostaną gwarancji trwałości wsparcia w zamian za nowe inwestycje – mówi cytowany przez "Puls Biznesu" prof. Dominik Gajewski z Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH.

Zapis o wstrzymaniu wsparcia nie ma być stosowany do trwających postępowań dotyczących wydania decyzji oraz planów wpisanych do Ewidencji Wsparcia Inwestycji.

Tagi: inwestycje w polsce, ulgi podatkowe, wiadomości, gospodarka, porady, podatki, gospodarka polska, najważniejsze, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-01-2018

KMODojna zmiana kolejny raz oszukuje inwestorów. Jak zabraknie na 500+ no to przedsiębiorcy maja zapłacić.

09-01-2018

Moje zdanieInwestycje to paliwo silnika gospodarczego , i niezależnie od preferencji czy barw politycznych w Polsce należy utrzymać możliwie najwyższy poziom … Czytaj całość

09-01-2018

irekirekCO Z FRANKIEWICZAMI ??CO Z OPODATKOWANIEM MARKETOW ?? KTO USTALA WYSOKOSC EMERTURY ZUS CZY GUS ??

Rozwiń komentarze (8)